Antalya
25.10.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Anadolu bu fuarda
Anadolu bu fuarda

 

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen YÖREX, Antalya EXPO Center’de açıldı. 72 il ve KKTC’den katılımın olduğu fuarda, Anadolu’nun yöresel ürünleri sergileniyor. Vali Karaloğlu, YÖREX’in Türkiye’de rüştünü ispat ettiğini ve artık yurtdışına açılması gerektiğini söyledi

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde bu yıl 9.su düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) Antalya EXPO Center’de açıldı. 28 Ekim’e kadar açık olacak fuarın açılışına Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ilçe belediye başkanları, oda ve borsa başkanları, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

ULUSLAR ARASI OLMALI

72 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden katılımcılara ev sahipliği yapan YÖREX'te bu yıl 485 kurum ve firma bulunuyor. Türkiye'nin 7 bölgesinden getirilen yöresel lezzetler ve eserlerin sergilendiği fuarı, bu yıl 200 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Açılışta bir konuşma yapan Vali Münir Karaloğlu, fuarın başardığı en önemli konunun yerel ürünler konusunda ortaya koyduğu farkındalık olduğunu söyledi. Türkiye'de coğrafi işaretli ürünlerin 9 yıl önce bugünkü kadar bilinmediğine dikkati çeken Vali Karaloğlu, "Coğrafi işaretli ürün sayımız 100’den 400'e yaklaştıysa, YÖREX'in büyük katkısı var. YÖREX Türkiye içindeki rüştünü, gelişimini tamamlanmıştır, atık YÖREX'i uluslararası alanlara taşımalıyız" dedi.

ÖNEMLİ GELİŞİM

Büyükşehir Belediye Bakanı Menderes Türel de 9 yıl önce başlayan fuarın yıllar içindeki değişim ve gelişimine hep beraber şahit olduklarını belirterek, “İlk yıl 24 bin ziyaretçinin katıldığı ve bugün 200 bine yakın ziyaretçinin beklendiği bu fuarın önemli bir gelişim sergilediği görülmektedir" diye konuştu.

AVRUPA'YA TAŞINACAK
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da fuara 9 yıldır katıldığını hatırlatarak, burada 81 milyonun zenginliği olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, yöresel ürünlerin zenginlik anlamına geldiğini söyleyerek, “Fransa bir tane peyniri markalaştırmış ve dünyaya satıyor. Bizde her il ve ilçede bir peynir çeşidi var ama markalaştıramamışız. Bugün Türkiye'de 150'nin üzerindeki ürünü odalarımız tescil ettirdi. Bunları AB'de de tescil ettirmek lazım. Şu an tescil ettirilen sadece Gaziantep baklavası, Aydın inciri ve Malatya kayısısı var. İnşallah diğer ürünleri de tescil ettirebilirsek bizi kopyalayamayacaklar. İşte o zaman marka olacağız" dedi.

TESCİLLİ ÜRÜN SAYISI 379
Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan da, TPE olarak coğrafi işaretler sahasında yapılan çalışmalarda, Türkiye'nin tarihi ve kültürel değerleri olan ve belli bir kaliteyi ve gelenekselliği garantileyen ürünlerin coğrafi işaret tesciliyle koruma altına alındığını söyledi. Coğrafi işaretli ürünlerin ticarileşmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını da anlatan Asan, "Halen 379 tescil mevcut olup, 413 başvurunun işlemleri devam etmektedir. Üç ürünümüz AB'de tecilli olup, 14 ürünümüz de başvuru aşamasında’ dedi.

DİJİTAL EKONOMİ ZAMANI
ATSO Başkanı Davut Çetin ise, ekonomideki çalkantılara rağmen oda ve borsaların yöresel ürünler ve coğrafik işaret konusunda önemli çaba harcadığını ve birkaç yıl içinde coğrafi işaret sayısının 800'e yaklaştığını kaydetti. Dünyada fikri mülkiyet haklarının korunmasında 140 ülke içinde Türkiye'nin 94'üncü olduğuna dikkat çeken Çetin, "Dijital ekonomiye geçiyoruz ve dijital ekonomide fikri mülkiyet hukuku artık hayati önem taşımaktadır. Dijital dönüşüme başlayacaksak, ülkemizde hukuk bilincini, hukuka saygıyı geliştirmekten başlamalıyız" şeklinde konuştu.

TÜRK MİLLETİNİN KARAKTERİ
YÖREX'in mimarı ATB Başkanı Ali Çandır da, Türk milletinin üreten, tasarruf eden, paylaşan ve yardımlaşan bir karakterinin bulunduğuna dikkati çekerek, "Bu karakterimizi ortaya koymak için 'Sizin oraların nesi meşhur?' diyerek kıyıda köşede kalmış, unutulmaya yüz tutmuş bize ait olan yöresel ürünlerimize tüm kararlılığımızla sahip çıkmaya çalışıyoruz. Başından beri bu konudaki çalışmalarımızın iki temel amacı bulunmaktadır. Yöresel ürünlerimizin hakkını ve hukukunu koruyarak ticaretini artırmak ve yüksek katma değer yaratmalarını sağlamaktır" dedi.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: