Antalya
24.10.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Antalya’da bin 600 yıllık yeni batık
Antalya’da bin 600 yıllık yeni batık

Antalya’da dünyanın en eski batığı olarak bilinen Uluburun batığından daha eski yeni bir batığın bulunduğu açıklandı. Salı Grubu’nun Antalya Tenis İhtisas Kulübü’ndeki (ATİK) toplantısına katılan Sualtı Batık Araştırmacısı Mustafa Aydemir, Antalya’nın denizlerinde binlerce yıllık batıkların bulunduğunu hatırlattı.

BULUNDU BODRUM’DA SERGİLENİYOR

Dünyanın en eski batıklarının da Antalya’da olduğunu belirten Aydemir, bu kapsamda en eski batıkların Gelidonya ve Uluburun batığı olduğunu söyledi. Antalya’da deniz müzesi olmadığı için bu iki batıktan çıkan eserlerin Bodrum’da sergilendiğini dile getiren Aydemir, “10 yıldır Antalya’ya deniz müzesi kurulması için çalışıyoruz. Bir sonuç alamadık.  Antalya’ya bir deniz müzesi kazandırılırsa bu kente büyük bir hizmet edilmiş olacaktır” dedi.

ULUBURUN’DAN DAHA ESKİ         

Akdeniz Üniversitesi’nde geçici görev yapan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Sualtı Arkeoloğu Doç. Dr. Hakan Öniz ise kısa bir süre önce Antalya’da yeni bir batık daha bulduklarını açıkladı. 1600 yıl öncesine ait bu batığın dünyanın en eski batığı olarak bilinen Uluburun batığından daha eski olduğunu belirten Öniz, tunç ve bakır yüklü bir gemi batığıyla ilgili detaylı açıklamanın Antalya Valiliği ya da Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılacağını söyledi. Öniz, “ Antalya tahmin edilenlerden çok daha fazla zenginliğe sahip” dedi. Haber Merkezi

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: