Antalya
Yayın Tarihi : 24.10.201808:46
Güncelleme Tarihi : 23.10.201817:46
A
GÜNDEM , GÜNCEL
YÖREX açılıyor
YÖREX açılıyor

ATB öncülüğünde düzenlenen YÖREX, bugün 9. kez kapılarını açıyor. ATB Başkanı Ali Çandır, fuara özellikle gençleri ve çocukları beklediklerini belirterek, “Yabancı ürünlere mahkum edilen yeni nesil, daha kaliteli olan kendi ürünümüzü daha hesaplı alabileceğini öğrenmeli” dedi

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) bugün 9. kez kapılarını açıyor. Bu sabah saat 10.00’dan itibaren ziyaret edilebilecek YÖREX’in resmi açılışı ise saat 16.00’da yapılacak. ATB Başkanı Ali Çandır, açılışa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile Antalya protokolünün tam kadro katılmasını beklediklerini söyledi.

GENÇLERE VE ÇOCUKLARA DAVET

9 yıl önce düzenledikleri fuarın her geçen yıl büyüdüğünü belirten Çandır, bu fuara özellikle gençleri ve çocukları davet etti. YÖREX’in geçmişle geleceğin bağını kurma açısından müthiş bir enstrüman olduğunu belirten Çandır, “1980 yılından sonra küreselleşmenin getirdiği etki ile adını bile telaffuz edemediğimiz ürünlerin müptelası olduk. Yeni neslin geleneksel ürünlerle bağını kopardık. Fuarda en çok istediğim konu, çocukların ve gençlerin bu fuara getirilmesi. Yabancı isimle dayatılan herhangi bir ürünü tüketmek için çocuklar her türlü imkanını zorlarken, kendi ürünümüz olan ve daha hesaplı ama kaliteli olan ürünümüzü bilmeleri gerekiyor. Ürünlerimizin gelecek nesillere taşınması için bu çok önemli” dedi.

ANADOLU AYARLARINA DÖNÜYORUZ

YÖREX’te bu yıl 72 il ve KKTC’den standların açılacağını belirten Çandır, 485 firma, 252 kurum, 133 firma, 135 oda-borsa ve 18 tane de kalkınma ajansının yer alacağını ifade etti. Türkiye’nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına rengarenk bir fuara evsahipliği yapacaklarını belirten Çandır, “Kazanmadan harcamanın ve üretmeden tüketmenin ne demek olduğunu daha iyi anlıyoruz. YÖREX ile Anadolu ayarlarımıza dönmemiz gerektiğini anlıyoruz. Üreten, tasarruf eden, paylaşan ve yardımlaşan bir toplum olduğumuz zaman her türlü zorluğun üzerinden geliriz” şeklinde konuştu.

ÜRÜNLER MARKALAŞIYOR

YÖREX sayesinde markalaşma bilincinin arttığını belirten Çandır, şu bilgileri verdi: “9 senede 109 olan Coğrafi İşaretli ürünümüzü 371’e çıkardık. 409 tane de başvurusu kabul edilmiş ürünümüz var. Geride 3 bine yakın coğrafi işaret alabilecek ürünümüz daha bulunuyor. Günümüzde tezgahlardaki her portakal ‘Finike Portakalı’ diye satılıyor. Coğrafi işareti aldığımız için Finike’ye ait olmayan portakalı ‘Finike portakalı’ olarak satmak artık suç. Çünkü Türkiye’de satılan her 10 portakaldan sadece 1’i Artık bu suç. Suiistimal edenlere henüz net bir müeyyide yok ama gerekli düzenlemeleri bekliyoruz”.

Hasan YAVAŞLAR

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: