Antalya
22.10.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL
CW Enerji, mikro çatı GES'i kurdu
CW Enerji, mikro çatı GES'i kurdu

Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyet gösteren CW Enerji tarafından, Döşemealtı ilçesinde bir müstakil eve kurulumu gerçekleştirilen toplam 15.5 kilowatt-peak güce sahip mikro çatı Güneş Enerjisi Santralinin (GES) geçici kabulü tamamlandı.

Antalya OSB'de faaliyet gösteren CW Enerji, Döşemealtı ilçesinde bir müstakil evin çatısına güneş enerji santrali kurulumu gerçekleştirdi. 15.5 kilowatt-peak (kWp) gücündeki çatı tipi mikro GES projesinde, üretimi CW Enerji tarafından gerçekleştirilen son teknoloji 50 adet CW Enerji/CWT 310 - 60 PM model güneş paneli ve 1 adet invertör kullanıldı.

CW Enerji'nin yüklenici firma olarak, panel tedariki, mühendislik ve EPC (uygulama) gerçekleştirdiği GES projesi 6 günde tamamlandı. Projenin geçici kabulü 19 Ekim'de alınarak kullanıma hazır hale getirildi.

EK GELİR SAĞLANACAK

Kurulan GES'le yılda ortalama 8 evin elektriği yenilenebilir enerjiyle karşılanabilecek. Proje sayesinde yine yılda ortalama 11.63 ton karbondioksit, 35 kilogram kükürtdioksit, 13 kilogram azot gazı emisyonu azaltılabilecek. 15.5 kWp gücündeki güneş enerjisi santralinde günde ortalama 65,82 kWp, yılda ise ortalama 24.025 kWp gücünde elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. Santralde üretilen her bir kWp ihtiyaç fazlası enerji dağıtım şirketine satılarak ek gelir elde edilebilecek. CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi AŞ Genel Müdürü Volkan Yılmaz, 10 kWe dahil ve altında güçteki çatı tipi güneş enerji sistemlerinin hayata geçirilmesine ilişkin prosedürün sadeleştirilmesi kurulumun kolaylaştırılması ve başvuru sürecinin hızlandırılmasının güneş enerji sektörü için sevindirici olduğunu belirtti.

ŞEBEKE ÜZERİNDEN SATIŞ

Başvuruya kolaylık getirildiğini, evden taşınmak söz konusu olduğunda çatı santralinin evin yeni sahibine ya da kiracıya devredilebildiğini vurgulayan Yılmaz, "Elektrik üretmek isteyen vatandaş, başvurusunu dağıtım şirketinin merkez ya da taşra birimine yapabilecek. Dağıtım şirketleri başvuruları aylık olarak alacak ve bir sonraki ayın 20'sine kadar sonuçlandıracak. Projesi onaylanan vatandaş elektrik üretmeye başlayabilecek ve ürettiği elektrikten kendisine fazla geleni mevcut şebeke üzerinden dağıtım şirketine satabilecek" diye konuştu. Çevre dostu, temiz enerji kaynağı güneş gibi sınırsız ve ücretsiz olan bir kaynaktan sonuna kadar faydalanılması gerektiğini belirten Volkan Yılmaz, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması ve doğada minimum karbon ayak izi için enerji üretiminde güneş enerjisinden sonuna kadar faydalanılması gerektiğini vurguladı.

-------------------------------------------------------------------------------------

 

EN YEŞİL OFİS: LİMAK ENERJİ’NİN

Farklı sektörlerden şirketlerin katıldığı  En Yeşil Ofis araştırmasının 2018 yılı galibi Limak Enerji oldu. 18 şirket arasından birinciliği kazanan Limak Enerji, elektronik belge yöntemi ile 7 binden fazla ağacın doğada kalmasını sağladı.

enVision tarafından her yıl farklı sektörlerde gerçekleştirilen ‘En Yeşil Ofis’ Araştırması, 2018 yılında elektrik sektörünü mercek altına aldı. Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile iş süreçlerinde otomasyon sağlayarak kağıt bazlı iş süreçlerini tam entegre bir dijital ortama dönüştüren ve ‘En Yeşil Ofis’ listesinde yer alan elektrik perakende satış ve dağıtım sektöründeki şirketler arasında zirvede yer alan Limak Enerji, çevre dostu yaklaşımlarının meyvesini topladı. Araştırmada birinci olan Limak Enerji Uludağ Elektrik bu çalışma ile birlikte, 7 bin 118 ağacın doğada kalmasını sağladı.

ÇEVREYE KATKI

Çevre dostu imajıyla bilinen Limak Enerji Uludağ Elektrik, geçtiğimiz aylarda başlatmış olduğu “Yeşil Dönüşüm Ormanları” Projesi ile de 50 ton kağıda denk gelen 4 bin ağacın doğaya dönmesine öncülük edecek. Listenin ikinci sırasında yer alan UEDAŞ ise 4 bin 525 ağacın doğada kalmasını sağlayarak, sürdürülebilirlik alanında başarılı adımlar atmaya devam ediyor. Kesilmekten kurtarılan ağaçların yanı sıra şirketler, 58 milyon litre su tasarrufu sağladı ve 3 bin 286 ton karbondioksit salınımı ile 232 ton katı atık oluşumunu da engellendi. Böylelikle, genel toplamda 97 milyon adet A4 kağıdının çöpe gitmesi de önlenmiş oldu.

SON DERECE GURURLUYUZ

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac “Geçmişin klasik yönetim teknikleri ile iş süreçlerini yürütmek artık imkansız. Müşteri memnuniyeti için zaman, hız ve kalite olmazsa olmaz kriterler. Dolayısıyla bu noktada Elektronik Belge ve Süreç Yönetim Sistemleri ön plana çıkıyor. Limak Enerji Grubu olarak 2012 yılından bugüne EBYS ile iş süreçlerimizi tam entegre dijital bir platforma taşıdık. EBYS ile iş süreçleri otomatik hale geldi, karar verme süreçleri hızlandı, işlem kuyrukları ve tamamlanma süreleri kısaldı. Elektronik Belge Yönetim Sistemi’nin kuruma sağladığı zaman ve maliyet tasarrufunun yanı sıra çevreye olan katkısını görmek ise bizleri ayrıca mutlu etti. Kağıt ayak izimizi azaltmak adına doğadan aldıklarımızı doğaya geri vermek, tüketimi düşürmek kadar önemli. EBYS sistemi ile de bir orman büyüklüğündeki alanın kesilmesinin önüne geçmiş olmaktan dolayı son derece gururluyuz” dedi.

Limak Enerji Uludağ Elektrik ve Uludağ Elektrik Dağıtım (UEDAŞ) Araştırmayı gerçekleştiren enVision yetkilileri Limak Enerji Grubunu, Bursa’daki Genel Müdürlüğü’nde ziyaret ederek ‘En Yeşil Ofis’ plaketlerini takdim etti.

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: