Antalya
16.10.2018
A
RÖPORTAJ
Ezber bozacağım
Ezber bozacağım

İYİ Parti İl Başkanı Aydın, farklı bir il başkanı profili çizeceğini belirterek, “Antalya siyasetinde ezber bozacağım “ diye konuştu. Kepez Belediyesi’ni almak için iddialı olduklarını belirten Aydın, “Partimin en başarılı olduğu büyükşehir, Antalya. Çıtayı daha yukarıya taşıyacağız” dedi

Röportaj: Engin Korkmaz-Hasan Yavaşlar

 

İTTİFAK VAR, PAZARLIK YOK

İYİ Parti İl Başkanı Ahmet Aydın, farklı bir il başkanı olacağını belirterek, “Salonlardaki toplantılarda da olacağım, tarlalardaki buluşmalarda da. Toplumun her kesimi bende kendinden bir şeyler bulacak” dedi. Yerel seçimlerde özellikle Kepez Belediyesi için iddialı olduklarını belirten Aydın, “Her belediyeye talibiz. Ancak özellikle Kepez’i alacağımızı söyleyebilirim. Genel merkezin takdiri doğrultusunda ittifaklar olabilir” dedi.

ANTALYA HASSASİYETİ

Genel Başkanları Meral Akşener’e isnat edilen “FETÖ’cü” yaftası hakkında da konuşan Aydın, “Genel Başkanımız teflon tava gibi. Atılan iftiralar bir türlü yapışmıyor” dedi. Genel merkez için Antalya’nın özel bir anlam ifade ettiğini belirten Aydın, “En başarılı olduğumuz büyükşehir; Antalya. Bu nedenle Meral Akşener benim mazbatamı bizzat elden verdi. Biz de çok çalışıp partimizi Antalya’da daha başarılı hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Sayın Başkan, İYİ Parti İl Başkanlığı görevine gelme süreciniz nasıl oluştu?

Daha önce MHP’de ilçe başkanıydım.  1 Kasım seçimlerinden sonra imzacı delegeler içinde ben üst kurul delegesiydim, imza verdim. Bu bir hukuki süreç. O süreçte Meral Akşener’in en çok imza topladığı yer Antalya’ydı. Bu süreçte başı çekenlerden birisiydim. Hukuki mücadelede başarı elde edemedik. Sonra 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Genel başkana FETÖ yaftası yapıştırılmaya çalışıldı. 15 Temmuz’dan sonra imzacı arkadaşların çoğu döküldü. Ben o dönem yine Meral Hanım’ın ekibinden ayrılmayan arkadaşlar arasındaydım. FETÖ yaftası Meral Akşener’e yapışmadı. Daha önce aramızda olup, o süreçte ayrılanlardan tekrar gelenler oldu. Parti kuruldu ve ben Mahalli İdarelerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev aldım.

Meral Akşener’in sizi tercih etmesinde neler etkili oldu?

Antalya’nın kendi çocuğuyum. 11-12 senedir aktif siyasetteyim. Hanımefendi ‘gençlere yol vereceğim’ demişti zaten. Genç olmam, sürecin hepsinde emek vermem etkili olmuştur. Ben aday olmadım zaten. Bu işi yapabileceğime inanan kanaat önderi dediğimiz insanlar benim ismimi vermişler. Bana da birçok kez aday ol dediler ama olmayacağımı söyledim. Genel merkeze ismim gitmiş. Koray Aydın Bey’le görüştük. Ben dava adamıyım, idealist birisiyim. Zaten ideallerim için buradayım. Genel başkan, ‘Antalya’da cephe yapmadan, toparlayacak bir il başkanı istiyorum’ dedi. Ben de ‘Daha iyisi varsa destek olurum’ dedim. Sonra burada temayül için Ankara’dan bir ekip geldi. Başka 3 aday vardı. İş temayüle dönünce 12 aday çıktı. Temayülde ben açık ara önde çıkmışım ve hiçbir ilçe başkanından destek istemedim. Siyasette tabanını toplayarak gelirsen güçlü olursun. Bizi takdir etmişler bu göreve. İsmimiz çıktı, ertesi gün genel başkan çağırdı, ‘Mazbatanı ben vereceğim’ dedi. O şekilde başladım.

Başkan olduktan sonra nasıl karşılandınız?

Bir sinerji, değişimi oldu. İnsanlar genel olarak mutlu. Antalya, yukarıdan bakınca turizm şehri, entelektüel görünüyor ama Alanya Yörük kenti. İnsanlar kendine benzeyeni istiyor. Mesela geçtiğimiz gün Aksu’daydım. Gayrı ihtiyari domatesteki virüsü görüyorum, kırıyorum, seradaki teyze ‘Sen nereden biliyorsun?’ diyor. Mali müşavirim ama seralarım var. Tarımı da biliyorum. Ben sonuçta tamamen Antalya çocuğuyum. Mazbatayı aldığım gün buraya döndüm. Yaklaşık 250 araç havalimanında karşıladı. Burada bir hoş geldin toplantısı oldu. Ondan sonra günde en az  300-400 ziyaret olmaya başladı.

İl başkanı olduktan sonra bazı haberler çıktı hakkınızda. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Bu süreçte ben taşlı saldırı beklerken, toplu saldırı yaptılar. Anladığım şu; hiç kimseyle düşman değilim. Ben açık görüşlü bir adamım. Herkes farklı düşünmeli ki dünya dönmeli. Mesnetsiz bir şekilde haberler yayınlanmaya başladı gazetelerde. Yaşanmış küçük bir olayı farklı lanse ederek, algı oluşturarak farklı şekilde yazmaya çalıştılar. Genel başkan da bu konuyla alakalı beni aradı, ‘Sen dimdik yoluna devam et’ dedi. Görevden alınmam için de baskılar vardı. Antalya’da nasıl bir pazarlık vardı bilmiyorum. Ben sıra dışı biriyim, ona inandım artık. Benden önce masaya kim oturdu bilmiyorum. Masaya oturanlar var mı onu da bilmiyorum Antalya siyasetinde. Ama ezber bozacağım, ezber bozmaya geldim. Antalya siyaseti beni tanımıyor. Bundan sonra pazarlık yok. Ben normal sivil bir Türk milliyetçisiyim. Bu kadar saldırının başka bir amacı olabilir mi? Hukuken hepsini mahkemeye verdim hakkımdaki iftiralarla alakalı. Hukuki sonuç çıktığında zaten kamuoyuyla paylaşacağım.

 

İYİ Parti son seçimlerde 3 vekil çıkardı ve en başarılı olduğu Büyükşehir de Antalya oldu. Önümüzde yerel seçimler var. Hedefiniz ne olacak?

Antalya’nın bütün ilçelerine talibiz. Her ilçede pazarlıksız iddialı aday çıkartacağım. Son seçimlerde yüzde 17.4’lük bir oy aldık. Büyükşehirlerde birinci, bütün iller baz alındığında üçüncü olduk. Tabi ki de bunun üstüne oy eklemek ve belediye almak istiyoruz. Zaten bu potansiyel var. Antalya’nın seçmeni biraz geçirgen. Baktığınız zaman geçmiş seçimler hep burun buruna. Ben ekonominin düzelmeyeceğini öngörüyorum. Bu seçimde gözümüze kestirdiğimiz belediyeler var açık ara alacağımız. Ama tabi her yerde adayımız olacak. Pazarlık yok derken de bunu söylüyorum. İttifak olabilir ancak pazarlık olmayacak.

 

Yerel seçimlerde özellikle iddialı olduğunuz bir ilçe var mı?

Tüm belediyelere talibiz ama seçmenin yapısını biliyoruz. İttifak olursa ittifaka göre değişir. Olmazsa da alacağımız yerler var. Merkezde Kepez’de çok iddialıyız. Kepez’i alacağız. İttifak olsa da alacağız, olmasa da. Finike, Alanya, Serik, Aksu, Korkuteli, Elmalı var iddialı olduğumuz. Kumluca’da 19 senelik belediye başkanını harcadı AK Parti. Milletvekili adayı yaptı sonra göstermedi. O boşluktan dolayı biz Kumluca’yı da alabiliriz.

 

Neden özellikle Kepez’in altını çizdiniz?

Kepez nüfus olarak baktığımızda Antalya’nın en büyük ilçesi. Seçmen profiline baktığımız zaman CHP’nin orayı alma şansı yok. Hakan Tütüncü’nün de eskidiğini ve eski gücünde olmadığını düşünüyorum. Tabi oraya kim aday olur bilmiyorum. Ciddi anlamda söylüyorum Kepez’i alırız. Hele ittifak olursa kesin alırız.

 

Büyükşehir Belediye başkanlığı için aday belirleme süreci nasıl işleyecek?

Tabi ki bizim de etkimiz olacak ama büyükşehir adayları genelde genel merkezle daha çok bağlantılıdır. Profesyonel çalışacağım sahada. Hem ilçenin mahallelere kadar sorunlarını araştıracağım hem de reel verilerle bir oy fazla alacak adayları bulacağım. Şimdi Serik’te Kadriye’nin altyapı sorunu varken, başka yerinin imar sorunu var. Yani mahalle mahalle sorunları bilip sahaya inecek belediye başkanının da elinin dolu inmesini istiyorum. İlk önce sorunları, sonra belediye başkanı adayları. Artık ilçe ilçe adaylık düşünenler de gelmeye başladı. Antalya kazan ben kepçe olacağım. En dibe düşen adaylar alışılmışlığın dışında Ahmet Başkan’a, ilçe başkanına yakın-uzak diye bir kavram yok. Başarılı olacak olan var, olmayacak olan var. Kimse bundan çekinmeden çok rahat şekilde aday olsun.

 

Ahmet Aydın’ı nasıl bir il başkanı olarak izleyeceğiz?

Ben İYİ Parti’nin başarısı için buradayım. Salonlarda olan toplantılarda da olacağım, tarlalarda olan buluşmalarda da olacağım. Toplumun her kesimi bende bir şey görecek. Antalya siyaseti beni böyle tanıyacak. Gencim, dinamiğim ve dinamikliğimin tamamını buraya yansıtacağım. Bütün hedefim İYİ Parti’nin başarısı. CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul’la kısmen tanışıyoruz, Ak Parti İl Başkanı Ethem Taş ile henüz tanışmadık. Onlar da genç, ben de gencim.

 

Mazbatasını Meral Akşener’in elinden alan tek il başkanısınız diye biliyoruz. İYİ Parti için Antalya ne ifade ediyor, beklentileriniz nedir?

Biz MHP’den demokrasi mücadelesi için ayrıldık zaten. Burada teşkilatların, ilçelerin, il başkanının bir sözü olmayacaksa, zaten başarı gelmez. Mutlaka biz görüşümüzü bildiririz, genel merkez en son karar merciidir. Ama biz genel merkezin karşısına sağlam verilerle gideriz. Genel merkez en uygun adayı tercih edecektir. Çünkü benim gibi onlar da Antalya’dan çok şey bekliyor. Bana mazbata elde verildi. Üzerime yüklenen yükün farkındayım. Bu bana değil Antalya’ya yapılan bir jest. Dolayısıyla ben başarılı olmak zorundayım. Genel başkan bana güveniyor, benim çıkaracak olduğum sonuçlara çok afaki bir şey olmadıktan sonra tamam diyecektir. Yönetim ve ilçe yapılanmalarını tamamladıktan sonra araştırma şirketleri sahaya inecek. İsimleri öne çıkartacağız kim iyiyse onunla yürüyeceğiz.

 

Aynı zamanda bir mali müşavirsiniz. Türk ekonomisini nasıl görüyorsunuz?

Para güven duyduğu yere gider ama şuan yabancı yatırımcılar güvenmediği için ülkemize gelmiyor. Bir de işler liyakat esasına göre yürümüyor. Damat Berat’ın yerine ekonomiden anlayan bir kişi gelseydi Mehmet Şimşek, Ali Babacan gibi… Ekonomi bence böyle olmayabilirdi.

 

Uzun vadede nasıl bir Türkiye tahmininiz var?

Türkiye batacak bir ülke değil. Türkiye üretim yaptığı sürece, sivil bir Türk milliyetçisi bu ülkeyi yönettiği gün bu ülke her zaman yıldız olmaya açık. Ben uluslar arası ilişkilerde master yapıyorum Orada da gördüm bunu; bu ülke batacak bir ülke değil. Zor, ekonomi kötü ama kesinlikle toparlanacak. Burası Irak, Suriye olacak bir ülke değil.

 

İl veya ilçe başkanı olduktan sonra yerel veya genel seçimlerde aday olan isimlere alıştık. Ahmet Aydın’ın böyle bir hedefi var mı?

Burada yapacak olduklarımı yapamazsam milletvekilliği düşüncem olmaz. Yapacak olduklarımı bitirirsem, genel başkan uygun görürse neden olmasın. Taban takdir ederse, sandık koyulur sandıktan benim ismim çıkarsa, ben Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin insanlarına, Antalya halkına, ilçede, ilde veya genel merkezde hizmet ederim. Bu dönem milletvekili adayı olmadım. Çünkü ben mahalli idarelerden sorumluydum, tüm ekipleri tanıyan kişiydim. Çoğu kişi istifa etti gitti Ankara’ya. Herkes milletvekili olursa teşkilatlarda kim kalacaktı? Ben o sebepten dolayı gitmedim. Antalya’ya güneşi asmadan olmaz, biraz daha perçinlemek lazım.

Liyakatten bahsettiniz. Partili bir başkan veya vekil yanlış yapsa tavrınız ne olur?

İYİ Partili belediye başkanı yanlış yaparsa hiç gözünün yaşına bakmam. Biz demokrasi mücadelesi için şeffaf olacağımızı söyleyerek buraya geldik. Babamın oğlu bile olsa yanlış yapan hesabını hukuk önünde de vermeli, ihraç edilecekse ihraç da edilmeli. Bize güvenen bir kesim var ve onları mahcup etmeyeceğiz. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: