Antalya
12.10.2018
A

CHP'nin Büyükşehir adaylık yarışı birçok ilde olduğu gibi Antalya'da da yoğun rekabet içinde geçiyor. Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sosyal medyadaki destekçileri aracılığı ile, Böcek'in adaylığının kesinleştiğine ilişkin son derece etkili bir kampanya yürüttüler, yürütmekteler. Böcek'in CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile çektirip paylaştığı fotoğraf, kampanyayı daha da etkili kıldı. Bu konuyu tartıştığımız bir arkadaşım,  Böcek'in kampanyasının tersine işleyebileceği, Böcek'in aleyhine dönebileceği hatırlatmasını yapmıştı. Böcek'in kampanyası arkadaşımın dediği gibi aleyhine dönmeye, rakiplerini değil Böcek'i vurmaya başladı. CHP çevrelerinde konuşulanlardan benim edindiğim izlenim bu yönde.

 

'GERÇEĞİ YANSITMIYOR' AÇIKLAMASI

Böcek'in paylaşımının ardından bir paylaşım da Ümit Uysal'dan geldi. Kılıçdaroğlu ile çektirdiği fotoğrafı paylaşan Uysal, "Kimse adaylığım kesin filan diye heveslenmesin" mesajı verdi. CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul da ardı ardına yaptığı açıklamalarla Böcek'in adaylığının kesin filan olmadığını bildirdi. Böcek'in adaylığının kesinleşmiş olduğuna yönelik  iddiaları yalanlayan en etkili açıklama CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'dan geldi. Aday belirleme sürecine dair yazılı bir açıklama yapan Seyit Torun, adayların belli olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

'KİMSE DİKKATE ALMASIN'

CHP'nin henüz hiçbir belediye başkanı adayının ismini açıklamadığını, medyada bu konuda çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Torun, "Aday belirleme sürecimiz devam ediyor. Ön seçim dahil çok çeşitli yöntemlerle adayımızı belirleyeceğiz ve akabinde ilan edeceğiz. Kimse genel merkez açıklamaları dışında yapılan yorumları dikkate almasın" dedi. Torun'un açıklamasını "yazılı" yapmış olması, açıklamanın Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve merkez yürütme kurulu üyelerinin bilgisi dahilinde yapıldığı anlamını taşıyor. Torun'un açıklamasının bir diğer anlamı, açıklamanın muhatapları arasında Böcek'le ilgili yürütülen kampanyanın da olması.

 

BUMERANG ETKİSİ

Böcek'in kampanyasını etkisiz kılan faktörler Torun ve Kumbul'un açıklamalarıyla sınırlı değil. Sosyal medyada başlatılan; dozu bırakın diyaloğu, polemik dilini de sollayan bir dille yürütülen bir karşı kampanya, Böcek'in yıpratılması girişimleri var. Bunlara, Ümit Uysal ve Çetin Osman Budak'ın genel merkez düzeyindeki görüşmelerini de eklediğimizde arkadaşımın hatırlattığı bumerang etkisine; Böcek'in kampanyasının aleyhine dönmeye, kendisini vurmaya başladığı noktasına geliyoruz.

 

DİMYAT'A PİRİNCE GİDERKEN

15 Ekim ya da sonrasındaki bir gün CHP'nin Büyükşehir adayının kim olduğunu öğrenip, merakımızı gidereceğiz. Burada bir başka meraka daha kapılmadan edemiyoruz: Böcek ve Uysal, hem Büyükşehir, hem de Konyaaltı ve Muratpaşa için başvuru yapabilecekler mi? Sadece Büyükşehir için başvuruda bulunurlarsa, Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma durumları ortaya çıkar; Konyaaltı ve Muratpaşa Belediye Başkanlıklarından da olabilirler mi?

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok