Antalya
11.10.2018
A
SPOR
Futbolun görünmez karhamanları; SAHA KOMİSERLERİ
Futbolun görünmez karhamanları; SAHA KOMİSERLERİ

2012 yılından beri Türkiye Saha Komiserleri Derneği Genel Başkanlığı görevinde bulunan Hüseyin Doğan, saha komiserlerinin müsabakalarda, hakemlerle kulüpler arasında ‘iletişim köprüsü’ görevi gördüğünü belirtti

 

1987 yılından beri saha komiseri olan ve 2012 yılından beri Türkiye Saha Komiserleri Derneği Genel Başkanlığını sürdüren Hüseyin Doğan, saha komiserlerinin müsabaka öncesinden sonrasına kadar hakemlerle kulüpler arasında köprü görevi yaptığını ve saha içindeki çatışmayı en az indirdiğini ifade etti.

ÇATIŞMALARI ÖNLÜYORUZ

Saha komiserlerinin, futboldaki rolü hakkında bilgi veren Hüseyin Doğan, “Biz Türkiye Futbol Federasyonu’nun talimatlarına göre görev yapıyoruz. Amatör müsabakalardan bir, profesyonel müsabakalardan iki saat önce müsabaka yerinde oluyoruz. Kale ağları ve korner bayraklarını kontrol etmek, lisansları ve forma örneklerini hakemlere götürmek, hakemlerin işini yapmasını engelleyecek olumsuzlukların önüne geçmek gibi görevlerimiz var. Saha komiserleri, hakemlerle kulüpler arasında bir iletişim köprüsü görevi görüyor. Biz, saha içindeki çatışmayı önleyebilecek tek kişi konumundayız” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK

31 yıldır saha komiserliği yaptığını belirten Hüseyin Doğan, “2011 yılında Antalya Saha Komiserleri Derneği başkanlığına seçildim. 2012 yılında ise, 59 şubemizdeki üyelerimizin oylarıyla Türkiye Saha Komiserleri Derneği’nin genel başkanlığına seçildim. Bu sene Haziran ayında yapılan genel kurulda üst üste 3’üncü kez başkanlık görevine geldim. Türkiye’de ilk kez üst üste üç kez bu göreve gelen başkan benim” diye konuştu.

ORGANİZASYON ETKİSİ

Başkanlığa seçilmesinde, görevini layığıyla yapmasının etkili olduğunun altını çizen Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Antalya şubesi olarak, 2012 yılında U-19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda gönüllü olarak görev yaptık. 2013 yılında ise U-20 Avrupa Şampiyonası’nda görevliydik. İki uluslar arası organizasyondan alnımızın akıyla çıkmamız, benim başkan olmamda etkili oldu”.

İYİ Kİ BURADAYIM

Saha komiserliğinden kopamadığını belirten Doğan, “Farklı bir mesleğim var ama ben saha komiserlerinin içinde kalmayı tercih ettim. Çünkü geçmişi 50 yıla dayanan bu dernekte yeni bir yapılanma söz konusuydu. Ben de mücadele eden ve iyiye doğru giden bir cemiyetin içinde olmayı tercih ettim. İyi ki saha komiserliğini tercih etmişim” şeklinde konuştu.

BAKANLIK ONAY VERDİ

Saha komiserlerinin örgütlenmesinin yakın geçmişte olduğunu söyleyen Doğan, şöyle konuştu: “50 yıllık bir geçmiş var ama bir çatı altında örgütlü olarak 2000 yılından beri görev yapıyoruz. 2000 yılından beri daima ileriye giden bir dernek olduk. En son olarak bu yılın başında, İçişleri Bakanlığı’nın izniyle, derneğimizin isminin başına ‘Türkiye’ adını aldık. Bizim bir kişiliğimiz olduğuna Bakanlık da onay verdi. Bizim için çok önemli bir olayı gerçekleştirdik”.

SOSYAL PROJELER YAPIYORUZ

Sosyal projelere de önem verdiklerinin altını çizen Hüseyin Doğan, “Antalya Amatör Spor Kulüpleri öncülüğünde taban birlikleri ve Muratpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün işbirliğiyle Zeytinköy’de bir proje gerçekleştirildi. Madde bağımlısı gençleri spora yönlendirerek, kötü alışkanlıklardan uzaklaşmaları hedeflendi. Biz de bu projede görev yaptık. Zeytinköy’de bir amatör futbol takımı kuruldu. Biz sadece müsabakalarda görev alan insanlar değiliz. Aynı zamanda futbolda centilmenlik, hoşgörü ve saygı kavramlarının yerleşmesi için çaba gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

MALİYETTE ZORLANIYORUZ

Emeklerinin karşılığını tam olarak alamadıklarından yakınan Hüseyin Doğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Müsabakalarda yaptığımız işin karşılığı olan ücreti alamıyoruz. Tam olarak karşılığını alamasak bile, masraflarımızı karşılayacak bir ücretin verilmesi için mücadele ediyoruz. Dernek olarak da gelirimiz az. Bir organizasyon yaptığımızda maliyetler bizi zor durumda bırakıyor. Diğer organizasyonlar dernek yönetiminin fedakarlığıyla yapılıyor. Bundan şikayetimiz yok, çünkü futbola aşığız”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: