Antalya
11.10.2018
A
KÜLTÜR-SANAT
Kaleiçi Old Town Festivali başlıyor
Kaleiçi Old Town Festivali başlıyor

MURATPAŞA Belediyesi'nin 14 ülke 26 şehrin katılımıyla 3'üncü Kaleiçi Old Town Festivali bugün başlıyor

 MURATPAŞA Belediyesi'nin 14 ülke 26 şehrin katılımıyla 3'üncü Kaleiçi Old Town Festivali yarın başlıyor.

 

Muratpaşa Belediyesi'nin bu yıl 3'üncüsünü gerçekleştireceği Kaleiçi Old Town Festivali, bugün başlıyor. Rusya'nın onur konuğu ülke olarak katılacağı festivale bu yıl 14 ülkeden 26 şehir katılıyor. Festivale İtalya'dan 'tarihin ve sanatın kenti' Gradara ve Sicilya, Filistin'den Beytüllahim, Bulgaristan'ın Gabrovo ve Smolyan, Kosova'da bir Türk yerleşimi olan Mamuşa ve Mitroviça, Litvanya'nın Silute, Macaristan'ın Zigetvar, KKTC'den Girne, Pakistan'dan Karachi, Azerbeycan'dan Binagadi, Khatai, Sabunchu, Nizami, Mingechevir, Narimanov, Avusturya'dan Purbach, Neusiedler şehirleri katılacak. Festival, onur konuğu ülke Rusya'dan ise Rostov, St. Petersburg ve Kazan şehirlerini ağırlayacak.

ÖZEL KONUKLAR

İspanya'dan festivale Alagon'la birlikte katılacak Sax ise çok özel bir konuğu Antalya'ya getirecek. Valencia bölgesinde bulunan Sax'da geleneksel olarak düzenlenen 'Moros y Cristianos' festivalinin en büyük grubu ve aynı zamanda kendilerine özgü bir mehteran takımı bulunan Los Turcos yani Türkler grubunun başkanı Francisco Sanchez Chico, Belediye Başkanı Juan Jose Alberto Herrero Rico'yla festivalde olacak. Kentin futbol takımı ve şehir ambleminde büyük kıtlık döneminde Osmanlı Sultanı Abdülmecid'in yardımlarına şükranlarını sunmak için ay- yıldız yerleştiren İrlanda'dan Drogheda aralarında Belediye Başkanı Frank Godfrey'in bulunduğu heyetle festivale katılacak.

 

ETKİNLİK NOKTALARI

 

3'üncü Kaleiçi Old Town Festivali'nde bu yıl, Antalya Kültür Sanat (AKS) Kaleiçi Evi, 'Kaleiçi'nde Evimiz Var' başlığı altında sergilere ve performanslara, Hadrianus Kapısı, Kesik Minare, Hıdırlık Kulesi, Eski Balık Pazarı Meydanı, Yat Limanı, Attalos Heykeli ve Tek Kapılı Han önü 'Kaleiçi'nde Hayat Var' başlığında düzenlenecek sokak performansları ve animasyon gösterilerine ev sahipliği yapacak. Karaailioğlu Parkı'nın Hıdırlık Kulesi'ne açılan miradoru ise festival boyunca her akşam düzenlenecek 'Yıldızlı Geceler' konserlerinin mekanı olacak. Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Simitçi Mıstık Sanat Galerisi de festivalin diğer etkinlik noktaları olacak.

 

SINIRLI KONTENJAN

 

Antalya Olgunlaştırma Enstitüsü festivalde, Türk ve Rus yemek kültürü üzerine bir mutfak atölyesi düzenleyecek. Cuma günü saat 13.00'de Enstitünün Kaleiçi'ndeki yerinde gerçekleştirilecek atölyede mantı ve Rus mantısı olarak bilinen pelmeni hazırlanacak. Sınırlı sayıda kontenjanı bulunan atölyeye 247 03 51 numaralı telefondan kayıt yaptırmak mümkün. Festivalin kontenjanla sınırlı bir diğer etkinliği ise 'Kaleiçi Klasiği' başlığıyla Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi'nde düzenlenecek. Piyanoda Natalia Brazhnikova, violinde Dmitry Khakhamov'un sahne alacağı ve Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu işbirliğiyle düzenlenecek klasik müzik dinletisi 13 Ekim Cumartesi saat 16.00'da başlayacak. Katılım için 243 42 74 numaralı telefondan kayıt yaptırılması gerekiyor. (Haber merkezi)

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: