Antalya
10.10.2018
A
GENEL , EKONOMİ , TARIM
Kalkınmanın ilacı: Marka ürünler
Kalkınmanın ilacı: Marka ürünler

Markalaşma yolunda önemli adımlar atan Antalya tarımı, ürünlerine coğrafi işaret almaya devam ediyor. Bugüne kadar 6 ürüne coğrafi işaret alınırken, başvurusu yapılan 6 ürün onay bekliyor. ATB Başkanı Çandır, kırsal kalkınmanın ilacının yöresel ürünler olduğunu belirtti

Tarımda önemli adımların atıldığı Antalya’da, markalaşma anlamında da somut gelişmeler yaşanıyor. Bugüne kadar 6 ürünün coğrafi işaretini alan Antalya, başvurusu yapılan 6 ürünün onaylanmasını bekliyor. Farkındalığın artması ve ürünün marka değerinin yükselmesi için büyük önem taşıyan coğrafi işaretler, ihraç edilecek ürünlerin yurtdışındaki Pazar payını da olumlu etkiliyor.

ÜRÜNÜN DEĞERİNİ ARTIRIYOR

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, yöresel ürünlerin Türkiye için memleket meselesi niteliğinde olduğunu söyledi. Çandır, yöresel ürünlerin zırhı olan coğrafi işaret sayısını artırmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, “Yöresel ürünler projemize 110 olan coğrafi işaretli ürün sayısı 370’e çıktı, coğrafi işaret için başvurusu yapılan ürün sayısı ise 410 civarında” dedi. Coğrafi işaretin, taklidi engelleyecek bir mekanizma olduğunu kaydeden Çandır, “Dünyaya baktığımızda yaklaşık 100 milyar avroluk coğrafi işaretli ürün ticareti var. Bu ürünleri coğrafi olarak işaretlemişler ve dünyanın her yerine satar hale gelmişler” diye konuştu.

 

ÜRÜNÜN DEĞERİNİ ARTIRIYOR

Avrupalı tüketicinin, coğrafi işaretli ürünlere normalden yüzde 20-30 daha fazla bedel ödemeyi peşinen kabul ettiğini söyleyen Çandır, şunları kaydetti: “İtalya 293 ürünle 7 milyar avronun üzerinde, Fransa 242 ürünle yaklaşık 6 milyar avro, Almanya 89 ürünle 4 milyar avro, İngiltere 69 ürünle 1,5 milyar avro, Yunanistan 104 ürünle yaklaşık 1 milyar avro, İspanya 194 ürünle 1 milyar avronun üzerinde gelir elde ediyor. Sadece Yunanistan coğrafi menşei işareti almasından itibaren son 10 yılda ihracatını yüzde 50 oranında artırmış durumda. Fransa`da bu coğrafi işaretli ürünlerin değeri diğerlerine göre yüzde 57 civarında daha yüksek. Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyürken, tarım sektörü yüzde 2,8 büyümüş. Fransa`da tarımsal üretimde bir gelişme yokken, coğrafi işaretli tarımsal ürünlerde yıllık yüzde 50 gibi bir artış var. Bizim de ürünlerimizi, coğrafi işaretlerini alarak dünyaya pazarlamamız ve bunu gelir olarak Türkiye`ye yatırmamız lazım.”

 

100 MİLYAR EURO’LUK PAZAR

Antalya Ticaret Borsası olarak Korkuteli Karyağdı armudu, tavşan yüreği zeytinin coğrafi işaret tescilini aldıklarını belirten Çandır, bu konudaki çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Çandır, şunları kaydetti: “Ülkemize özgü yöresel ürünlerimize sahip çıkarak var olan değerlerimizi marka haline dönüştürebiliriz. Bunu da özellikle tarımsal ürünlerde ön plana çıkan coğrafi işaret sistemini işlevsel hale getirerek sağlayabiliriz. Kentlerin kimliği haline dönüşmüş olan bu ürünleri aynı standartta ve süreklilik halinde üretmemiz ve doğru bir pazarlama kurgusu içerisinde, uygun tarım politikalarıyla desteklememiz gerekmektedir. Kırsal kalkınmanın anahtarı olan yöresel ürünler, coğrafi işaret koruması altında bugün tüm dünyada 100 milyar Euro’yu, Avrupa’da ise 55 milyar Euro’yu aşan bir ticari değere sahiptir. Ülkemizin de bu ticari değerden faydalanabilmesi için bu alana kaynak ayırması, bilgi üretmesi, üreticiyi bilinçlendirmesi ve coğrafi işaret koruma sisteminin üretimden-denetime tüm aşamalarını eksiksiz olarak uygulaması ve geliştirmesi gereklidir.

 

6 ÜRÜN BEKLEMEDE

Türk Patent Marka Kurumu’na ‘Coğrafi İşaret’ başvurusu yapan ve henüz onaylanmayan 6 Antalya ürünü var. Akseki Makine Kurabiyesi, Alanya Avokadosu, Alanya Azmanı, Alanya Gülüklü Çorba, Ernez Çam Balı ve Manavgat Susamı, gerekli onay çıktıktan sonra marka olarak piyasadaki yerini alacak.

 

ANTALYA TAVŞANYÜREĞİ ZEYTİNİ

Antalya ve bölesinde, Pamfilya döneminden beri zeytinyağının üretildiği ve önemsendiği biliniyor. Tavşan yüreği zeytinyağı yurtdışında bir çok yerde ödül almış bir ürün. Naturel birinci de kaliteli zeytinyağları arasında ilk sıralarda yer alıyor. En önemli tanıtıcı unsuru meyvesi çekirdekten kolay ayrılıp, çok iri, yüreğe benzer enine ve boyuna simetrik olup uç kısmının oval olması. Gelişimi açısından kuvvetli bir yapıya sahip olması ve dış etmenlere karşı duyarlı olması nedeniyle tam olgun meyve taşıma ve işleme sırasında özel dikkat gerektirir.

 

 

Antalya usulü piyaz yaklaşık yüz yıla yakın geçmişi ile il sınırlarını aşan bir üne sahip. Antalya’da geliştirilen ve ünlenen piyaz, yapım tekniği ile yerli ve yabancı turistin tadına bakmadan gitmediği bir yöresel ürün haline geldi. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) başvuruda bulunduğu piyaz, gelen onay ile bir marka haline geldi. ATSO Başkanı Çetin, piyazın ardından Antalya Usulü Kabak Tatlısı, Antalya Turunç Kabuğu Reçeli, Antalya Bergamot Kabuğu Reçeli ve Antalya Serpme Böreği gibi kentin lezzetleri için de coğrafi işaret almak için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

KORKUTELİ KARYAĞDI ARMUDU
Antalya Ticaret Borsası'nın 2017 yılında başvurusu yapılan ve coğrafi işaret tescili onaylanan Korkuteli Karyağdı Armudu, Korkuteli’nde 844 ila 1010 m rakımda merkez, kuzey ve doğu mahallelerini içeren alanda (Akyar, Bayat, Yazır, Küçükköy, Esenyurt, İmrahor, Kargalık, Tatköy, Kargın ve Merkez mahallelerinde) yetiştiriliyor. Ürünün Korkuteli Karyağdı Armudu ismiyle 1950'li yıllardan bu yana üretiminin yapıldığı ve ilçede 65 yaşın üzerinde armut ağaçlarının var olduğu biliniyor. Korkuteli Karyağdı Armudunu Ankara armudu ve diğer armut çeşitlerinden ayıran en önemli ayırt edici özelliği, çekirdek etrafındaki kumsu yapının olmaması. Diğer bir ayırt edici özelliği ise herhangi bir tozlayıcı çeşide ihtiyaç duymadan üstün verim elde edilebilmesi.

DÖŞEMEALTI EL HALISI

Döşemealtı Halısı bölgeye has tezgahlarda elde dokunuyor. Kökboyası ve yağlı iple dokunan bu halıların, zemin kompozisyonuna göre adları şöyledir: Halelli, Toplu, Kocasulu, Dallı, Dallı-Akrepli, Mihraplı (Camili), Akrepli, Terazili-Toplu-Yastıklı, Bayraklı, Dokuz Toplu (Yıldızlı), Kuleli Yıldızlı Toplu, Laleli Mihraplı, Koyun Haplı Dallı, Heybe Toplu ve Ambarlı'dır. Elde bulunan en eski Döşemealtı Halısı ise bugün Antalya Müzesi'nde sergilenmekte olan Halelli'dir.

FİNİKE PORTAKALI

Coğrafi işarete sahip Finike Portakalı, göbekli portakal da denen, washington cinsidir. İnce kabuklu, pürüzsüz, şeker oranı dengeli bol sulu bir portakal cinsidir. Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü'nün desteğiyle portakalıyla ünlü Finike ilçesindeki tarihi Bahar Konağı'nın restorasyonu sırasında konağın sahipleri tarafından, harf devriminin ardından Türkçe kaleme alındığı belirlenen mektuplar bulundu. Konaktaki ahşapların altına gizlenmiş 10 mektupta, farklı illerde yaşayanlara 'coğrafi işaretli' Finike portakalın özellikleri anlatılıyor.

ALANYA YENİ DÜNYASI

Alanya Yenidünyası, Hatay’da ya da Antalya’nın diğer yörelerinde yetiştirilen yenidünyalardan, açık alanda yetiştirildiğinde 7-10 gün, örtü altında yetiştirildiğinde ise 1 ay kadar erkencilik göstermektedir. Kış meyvelerinin bittiği, yaz meyvelerinin ise henüz pazara girmediği ilkbahar döneminde olgunlaşarak pazara sürülen Alanya Yenidünyası bu özelliğiyle tüketici nezdinde bilinirliğe sahiptir. İnce kabuklu olmasıyla ve kabuk renginin sarı-turuncu, meyve et renginin ise sarı-krem olmasıyla Türkiye’de yetiştirilen diğer yenidünyalardan ayrılan Alanya Yenidünyası’nın bir diğer ayırt edici özelliği ise meyvesinin 43,26 g ortalama değer ile diğer yenidünyalardan daha ağır ve iri olmasıdır. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: