Antalya
10.10.2018
A
ARŞİV , SAĞLIK
Sağlıkçılardan nöbet eylemi
Sağlıkçılardan nöbet eylemi

Antalya Tabip Odası, son dönemde gündemden düşmeyen hekimlere yönelik şiddet konusuyla ilgili ‘Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı’nın bir an önce yasalaşması için basın açıklaması yaptı.  Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen sağlık çalışanları ‘Sağlıkta Şiddet Sona Ersin’ yazılı pankart açtı. Burada doktorlar adına basın açıklamasını Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Naci İşoğlu yaptı. Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını ve normalleştirilmesini kabul etmediklerini belirten İşoğlu, tüm bunlara sebebinin 2003 yılında uygulamaya konulan ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ olduğunu savundu. Söz konusu programın piyasa odaklı olduğunu ve hastaya müşteri olarak yaklaştığını öne süren İşoğlu, Sağlıkta Dönüşüm Programında niteliğin değil niceliğin esas alındığını; bunun da doktor ile hastayı karşı karşıya getirdiğini söyledi.

2005’TEN BU YANA 12 DOKTOR ÖLDÜRÜLDÜ

Sağlıkta Dönüşüm Programının uygulanmaya başladığı süreçten bu yana sağlıkta şiddet olaylarının dayanılmaz hale geldiğini ifade eden Naci İşoğlu, şöyle konuştu: “2005 yılında Prof. Dr. Göksel Kalaycı’nın hastası tarafından öldürülmesiyle başlayan süreçten bu güne 12 meslektaşımızı haksız yere kaybettik. İlk günden bu yana yetkilileri dönüşüm programından vazgeçmeleri konusunda uyardık.”  Türk Tabipler Birliği olarak 2014 yılında Sağlıkta Şiddet Yasa Tasarısı’nı hazırladıklarını hatırlatan İşoğlu, “Sağlık hizmetinin kamu hizmeti olduğundan hareketle Türk Ceza Kanunu’nun 3. Bölümüne ‘Sağlık Hizmetini Engelleme’ başlığı altında ceza verilmesini talep ettik. Hazırladığımız tasarıyı ilgili makamlara birçok kez ilettik. Tüm bunlar için çabalarken bir doktorumuz daha hastası tarafından öldürüldü” dedi.

SAĞLIKÇILAR ‘NÖBET EYLEMİNE’ GİDİYOR

Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılması noktasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde CHP, HDP ve İyi Parti’nin grup başkanları ile görüştüklerini ifade eden İşoğlu, konuyla ilgili iktidar ve ortağı olan AKP ve MHP’nin ilkesiz ve duyarsız davrandıklarını kaydetti. Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkması gerektiğini belirten İşoğlu, “Öldürülen Göksel Kalaycı hocaya borcunuz var. Öldürülen doktorlara borcunuz var” dedi. Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odası olarak sağlıkta şiddete karşı eylem programı başlattıklarını duyuran Naci İşoğlu, “Bu doğrultuda bugün başlamak üzere ‘Sağlıkta Şiddet Yasasını İstiyorum. Hemen şimdi” temalı nöbet eylemlerini başlatıyoruz. Türki çapında kentlerin bilinen alanlarında, parklarında 18.00- 20.00 saatleri arasında eylem yapacağız. Antalya’da da Attalos heykeli önünde gerçekleştireceğiz” dedi. Müzeyyen YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: