Antalya
09.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Savunma tutuklanamaz
Savunma tutuklanamaz

 

Antalya Barosu'na bağlı avukatlar tahliye edilen meslektaşlarının 24 saat geçmeden tutuklanmasını,  usul tartışması nedeniyle duruşma salonundan çıkarılan arkadaşlarının gözaltına alınmasını Adliye binası önünde düzenledikleri basın açıklamasıyla protesto ettiler.

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, "Savunma tutuklanamaz. Savunma yoksa yargı da yoktur. Yargılamadan avukatın çıkarılması hukukun çıkarılmasıdır" dedi.

 

TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ

"Daha bir ay kadar önce, yaklaşık bir yıl tutuklu kaldıktan sonra mahkeme önüne çıkabilen bazı meslektaşlarımız, 5 gün süren duruşma sonunda, savcılığın tutukluluğun sürmesi yönündeki mütalaasına karşın, suçun vasıf ve mahiyetinin değişme olasılığına, Avrupa insan Hakları Mahkemesi’nin uzun tutukluluk sürelerine ilişkin kararlarına ve avukat olmalarına da vurgu yapılarak tahliye edilmiş ancak, aradan 24 saat bile geçmeden, aynı mahkemece, hukukta ve mevzuatta olmayan bir kavramla yeniden tutuklanmışlardır. Geçtiğimiz haftaysa bir meslektaşımız, yaşanan usul tartışmalarının ardından jandarma tarafından duruşma salonundan zorla çıkarılmış, ertesi gün duruşmaya giderken gözaltına alınmış, Avukatlık Kanunu ve usul hükümleri yok sayılarak 'ters psikoloji ile müvekkilini ve kendisini mağdur göstererek haklı çıkmaya çalıştığı', 'davayı sulandırmaya çalıştığı' vs gibi hukuku katleden, uyduruk gerekçelerle tutuklanmış ve bir gün sonra serbest bırakılmıştır" diyen Polat Balkan,

"Yargının eşit ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı, yurttaşlarımızın hak arama özgürlüklerini temsil eden biz avukatların, görevimizi yaparken baskı altına alınmaya çalışıldığımızı, duruşma salonlarında bile şiddet gördüğümüzü, tutuklandığımızı tarihe not düşüyoruz" diye konuştu.

 

DERHAL GÖREVDEN ALINMALILAR

"Hukuk devleti yargı bağımsızlığına ve özgür savunmaya dayanır. Oysa, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı, adil yargılanma, savunma dokunulmazlığı, silahların eşitliği gibi, uluslararası sözleşmeler ve Anayasa, Avukatlık Kanunu gibi düzenlemelerle güvence altına alınan haklar, her geçen gün, giderek artan bir şekilde, ihlal edilmektedir. Savunma tutuklanama Savunma yoksa yargı da yoktur. Yargılamadan avukatın çıkarılması hukukun çıkarılmasıdır.

Hukuk, adaletsizliğe ve haksızlığa aracı kılınamaz; mahkemeler de buna paravan olamaz" diyen Polat Balkan, "Adaleti ve hukuku kişisel değerlendirmelere indirgeyen pervasızlıklardan en çok da yargı zarar görür. Bu nedenle ilgili savcılar ve yargıçlar derhal görevden alınmalıdır" ifadelerini kullandı. Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: