Antalya
09.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL , KÜLTÜR-SANAT
Portakal gerilimi
Portakal gerilimi

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Balbey tartışmasının ardından bir başka gerilim Antalya Film Festivali'yle ilgili yaşandı. Toplantıda yaşanan festival gerilimine İyi Parti Grup Sözcüsü Ertürk Yazar ve CHP’li Meclis Üyesi Recep Tokgöz ile Başkan Türel arasında yaşanan tartışma damga vurdu.  Yazar ve Tokgöz'ün "Festival sönük geçti" eleştirilerine Türel, "Festivali izlemiş olsaydınız ne kadar görkemli bir festival yapmış olduğumuzu müşahede ederdiniz" cevabını verdi.

FESTİVAL ÖZÜNÜ KAYBETMEKLE KARŞI KARŞIYA

 

Antalya Film Festivali'ni eleştiren İyi Parti Grup Sözcüsü Ertürk Yazar,  "Antalya Film Festivali'nin 55'inci yılını kutluyoruz. gelin görün ki yarım asrı devirmiş bu köklü festivalimiz uluslararasılaştırılacak diye  özünü kaybetmekle karşı karşıya. Bu festivali dünyaya açık bir marka haline getirmek istiyorsanız, en başta onu farklı kılan elementlerini korumanız gerekir. Ulusal yarışma kategorisi bizim festivalimizin en çok kucak açılacak alanı olması gerekirken, ne yerli ne de milli olmayan bir zihniyetle yarışmalardan çekilmiştir. Bu nedenle, festival neden sönük geçti konusuna bahane aramaya gerek yok. Sebep ortadadır" şeklinde konuştu. "Öncelikle bu hatayı kökten çözmek gerekir. Bir festivali uluslararası hale getirmek istiyorsanız, bunun üzerindeki bütün sansürleri, kısıtlamaları, yasaklamaları kaldıracaksınız. Sonrada bunu politikacıların eline değil, sinemacıların, sanatçıların eline bırakacaksınız. Bunu yapmayacaksanız, sudan bahanelerle Altın Portakal Film Festivali'nin önüne geçmeye çalışmayın" diyen Yazar, konuşmasını engellediği için Meclisi kınadığını söyledi.   Yazar'a, Ak Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, "Bu meclisin çatısı altında siz de varsınız, önce kendinizi kınayın” sözleriyle yüklendi.  

TOKGÖZ'DEN İMALI SÖZLER

Festival tartışmasına CHP'li üye Recep Tokgöz de katıldı. Türel'e, "Başkanım size çok teşekkür ediyorum" diye sözlerine başlayan Recep Tokgöz, "2 milyon kişiye hissettirmeden, hiç çaktırmadan bir festival yapmayı başardığınız için size çok teşekkür ediyorum. Bunları başarabilmek her babayiğidin harcı değil. Venüs heykeli çıplaktı, açıkta kalmıştı, onu giydirmişsiniz. Venüs heykelini giydirdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Yeni bir Cannes Festivali yaratma konusunda kat ettiğiniz mesafe için teşekkür ediyorum. Yeşilçam'ı festivalin dışında bıraktığınız için teşekkür ediyorum. Onur Ödülü'nü çok onurlu bir kardeşimize verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Onu hak etmişti,  bunu siz değerlendirmişsiniz" dedi.

GÖRÜYORSUNUZ İZLİYORMUŞUZ

Türel, Tokgöz'e, "Festivali kaç kişinin izlediğini biliyor musunuz? Merdivenlerde bile insanlar vardı. Venüs heykeline giydirme yapmadık. Uluslararası ödülümüz baştan beri öyleydi. 15 senedir aynı. Festivalimizi izlemiş olsanız, ne kadar görkemli bir festival olduğunu siz de  müşahede ederdiniz. 'Good morning' diyoruz böyle durumlarda" cevabını verdi. Onur Ödülü'nü kime verdiklerini bilip bilmediğini soran Türel'e, Tokgöz, "İbrahim Bey'e bir ödül vermediniz mi?" dedi. Cem Yılmaz, Ferzan Özpetek ve İbrahim Tatlıses'e Yaşam Boyu Başarı Ödülü verdiklerini, Onur Ödülünü Ömer Vargı'ya verdiklerini belirten Türel'e salondan "Onur Ödülü Tatlıses'e verildi" uyarısının gelmesi üzerine Türel, "İbrahim Tatlıses'e onur ödülü verdik, doğru" deyince; Recep Tokgöz, "Görüyorsunuz, festivali izliyormuşuz" ifadelerini kullandı.   Mustafa KOÇ

 

 

  

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: