Antalya
06.10.2018
A
KÜLTÜR-SANAT
55. Ulusal Yarışma’da ödüller sahiplerini buldu
55. Ulusal Yarışma’da ödüller sahiplerini buldu

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünü iptal etmesinin ardından, sektörünn geleceğine dair endişe duyan bir grup sinemacının düzenlediği Ulusal Yarışma bu yıl ikinci kez gerçekleştirildi. Etkinlikler ve gösterimlerle dolu üç günün ardından 55. Ulusal Yarışma, Harbiye'deki Cahide Müzikhol’de gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. 

Gecenin kazananları En İyi Film - Yol Kenarı (Tayfun Pirselimoğlu, Vildan Erşen); En İyi Yönetmen - Mehmet Ali Konar (Renksiz Rüya); En İyi Senaryo - Çağla Zencirci, Ramata Sy, Guillaume Giovanetti (Sibel); En İyi Kadın Oyuncu - Damla Sönmez (Sibel); En İyi Erkek Oyuncu - Tansu Biçer (Yol Kenarı) SİYAD En İyi Film - Parçalar (Rojda Akbayır) oldu.

 

SİYAD - EN İYİ KADIN - EN İYİ ERKEK ÖDLÜLLERİ

Senem Aytaç, Ali Ercivan ve Senem Erdine’den oluşan Sinema Yazarları Derneği jürisi, SİYAD En İyi Film ödülünü Rojda Akbayır’ın yönettiği Parçalar filmine verdi. En İyi Erkek Oyuncu ödülüne Yol Kenarı filmiyle Tansu Biçer değer görüldü. Biçer'e ödülünü jüri üyesi Hazar Ergüçlü sundu. En İyi Kadın Oyuncu ödülü Sibel filmiyle Damla Sönmez'e verildi. Sönmez'e ödülünü sunan İştar Gökseven yaptığı konuşmada, “Seneye İnşallah Antalya’dayız!” sözlerine yer verdi.

 

EN İYİ SENARYO

Sinema yazarı Uğur Vardan’ın sunduğu En İyi Senaryo ödülü Sibel filminin oldu. Sibel’in senaristleri, aynı zamanda filmin yönetmenleri Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti idi.

 

EN İYİ YÖNETMEN VE JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

Jüri üyelerinden, usta yönetmen Duygu Sağıroğlu’nun sunduğu En İyi Yönetmen ödülü, Renksiz Rüya / Hewno Bêreng filmiyle Mehmet Ali Konar’ın oldu.  Arada / Di Navberê De filmiyle Ali Kemal Çınar'a verilen ikinci ödül Jüri Özel Ödülü  oldu. Çınar'a ödülünü Seren Yüce sundu.

 

EN İYİ FİLM

Türkiye sinemasının efsane ismi Kadir İnanır, En İyi Film ödülünü sunmak üzere sahneye çıktı. Yol Kenarı filmiyle ödülü kazanan Tayfun Pirselimoğlu şunları söyledi: “Çok gururlu, mutlu ve sevinçliyim. Özellikle böyle bir yarışmanın parçası olmak çok heyecan verici, jüriye teşekkür ediyorum. Hepimizin teşekkür etmesi gereken birisi var, en soluksuz kaldığı anda bize nefes alacak bir delik açan Kaan Müjdeci’ye teşekkür ediyorum.”

 

EMEK VE ONUR ÖDÜLLERİ

Ödül töreninde, Türkiye sinemasını var eden farklı nesillerden sanatçılar, ulusal yarışmanın Antalya’ya geri dönmesi için çağrı yaptılar. Gecenin ilk ödülü olan Sinema Emek Ödülü, Onur Saylak tarafından dublör Burhan Kocataş’a sunuldu. Yeşilçam’da yüzler kulübüne giren “görünmez kahramanlar” teşekkür plaketiyle onurlandırıldı. Yücel Uçanoğlu, plaketini alırken “160 film çektim, giderayak bir ödül daha aldığım için çok mutluyum” sözlerini kullandı. Atıf Yılmaz adına plaketi alan Deniz Türkali duygularını, “Yüz filmin büyük kısmında birlikteydik. Her filmde, sanki hiç film çekmemiş gibi sıfırdan başlaması beni en çok heyecanlandıran şeylerden biri oldu” sözleriyle ifade etti. Osman Fahir Seden adına ödülü alan oğlu Kemal Seden, “Sadece benim değil, sektörün de babasıydı” dedi. Ulusal yarışma'nın bu yılki onur ödülü Ayla Algan'a verildi. Algan'a ödülü Nazan Kesal tarafından sunuldu.

 

GELECEK YIL PARA ÖDÜLÜ DE VAR

Ödül töreninde kapanış konuşması Ulusal Yarışma'nın başlatıcısı Yönetmen Kaan Müjdeci tarafından yapıldı. Önümüzdeki yıldan itibaren ikinci ya da üçüncü filmini çekecek yönetmenlere destek sağlanacağını açıklayan Müjdeci, “Biz aslında 'destek' olmuyoruz. Bir filmin içinde var oluyoruz. Bu festivali bir sürü arkadaşımla yaptık, hiçbiri destek olmadı, hepsi içinde var oldular. Buradaki coşkuyu, yönetmenlerin ikinci veya üçüncü filmini destekleyen bir fona dönüştürelim dedik. Bergüzar Korel, Onur Saylak, Özge Özpirinçci, Onur Ünlü, Zerrin Tekindor, Şebnem Bozoklu, benim ve diğer sinemacıların da katkılarıyla toplam bir milyon liralık bir fon oluşturmayı ve beş filmin içinde var olmayı amaçlıyoruz” dedi.  Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: