Antalya
06.10.2018
A
RÖPORTAJ
Antalya’nın çocukları Dünya’yı dolaşacak
 Antalya’nın çocukları Dünya’yı dolaşacak

İkinci kitabı ‘Antalyanın Çocukları’nı çıkaran Yazar Tansu Duran, kitapla ilgili düşüncelerini ve hedeflerini anlattı. Duran, kitapta Antalyaspor ve Antalya turizminin ön planda olduğunu belirtti

 

 

Röportaj: Hasan Yavaşlar

 

Geçtiğimiz ay “Antalya’nın Çocukları” isimli kitabını çıkaran Yazar Tansu Duran, kitabı ve hedeflerini anlattı. Koyu bir Antalyaspor taraftarı olan ve kitabında Antalyaspor’un yanısıra Antalya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini anlatan Duran, kısa sürede gördüğü büyük ilgiden memnun. Yaklaşık 20 yıl önce Antalyaspor’un ilk internet sitesini hazırlayan Tansu Duran, kitabında Antalyaspor taraftarı iki çocuğun hayatını anlatıyor. Kitabında Antalyaspor’un maçlarından ve tarihi yerlerinden örnekler veren Duran, ilk kitabı olan “Güneşin Vedası”nda gördüğü ilgi nedeni ile ikinci kitabı yazmaya karar verdiğini, “Antalyanın Çocukları” kitabının ise beklenenden daha büyük ilgi gördüğünü anlattı. Tansu Duran, kitabı ile ilgili Körfez Gazetesi’nin sorularını yanıtladı:

Okurlar bu kitapta ne bulacak?

Bütün Antalyalılar kendini bulacak. Ama Antalya’nın kitabı olarak kalmayacak ne yazık ki. Kim nerede okursa okusun kitabı sahiplenecek. Önce Antalya sahiplensin istedim. Farkı olsun şehrimin.

Neden yazdın bu kitabı?

Antalya turizm şehri. Bu kentin neleri vardı ona baktım. Doğal güzelliklerden oldukça nasiplenmiş bir şehiriz. Yetmemiş, tarihin birçok önemli medeniyetine, devletine ve şehrine ev sahipliği yapmışız. Dünyanın en çok antik kentine sahip şehriyiz. Bir yandan da konaklama olarak inanılmaz bir konfor ve hizmete sahibiz. Ama bu milyarlarca turist için yeterli mi? Değil tabi ki. Diğer rakip şehirlere bakınca anlıyoruz. Bir kere bu şehre para harcamayı seven turisti getirmek lazım. Bu iş turizm profesyonellerin ve şehir yöneticilerinin dersek işin kolayına kaçmış oluruz. Bu şehrin kültür eksikliklerinin tamamı Antalya halkına aittir. Bu yüzden ben de sorumluluğu elimden geldiği kadarıyla aldım ve Dünyanın en çok bilinen şehirlerinden birinde olmayan edebiyat eserini aramaya çıkınca bu kitabı yazmaya karar verdim.

Bu kitap ile Antalya’nın tanıtıma katkı mı sağlıyorsun?

Antalya’yı anlatan ya da gösteren filmimiz yok. Sadece film festivali yeterli olmaz. Festival 10 gün konuşturur. Ama geriye kalan 355 gün için bir şey yapmak lazım. Benim bu konuda fikrim film stüdyoları için altyapı yapmak ve büyük dev film şirketlerine teşvik vermektir. Yani bir gün karşımıza olmadık yerde Hollywood ünlüleri çıkıp selamlaşmalıyız. Bu henüz yok. Olmasını şehir yöneticileri istiyor ama yapılmadı.

Bu ikinci kitabınız. İlk kitabınızdanr ve yazmaya karar veriş sürecinizi anlatabilir misin?

İlk kitabım ‘Güneşin Vedası’ydı. Buradaki başarım bu kitabı yazmaya itti beni. Ve 2015 yılının Eylül ayında başlayan ve 2016 yılının Ağustos ayında biten süreçte ise çok şey yaşadık. Marka olmamamızın sıkıntısını Hatay’a düşen uçakla anladık. Rus turistlerin gelişi durunca turizm krize girdi. İşte kitaplar, filmler gibi sanat eserleri, kültür varlıklarımız olsaydı o gün krizi rahat atlatırdık. Çünkü Paris’te 4 ayrı yerde patlayan bomba ve terör olayları Paris’i ne kadar etkiledi? Sizden kilometrelerce uzakta uçak düşüyor ve krize giriyorsunuz. Şehrin göbeğinde 1 değil 4 bomba, biri de Fransa – Almanya milli maçı sırasındayken patlasın ve Paris aynı şekilde hayatını sürdürsün. Bunu biri bana anlatabilir mi? Bugün UEFA bize şampiyona düzenletmiyor ama bombalara rağmen aynı yıl Avrupa Kupası orada yapılıyor. Bunun adına ben marka şehir ve ülke derim. Bugüne kadar olan bütün kültür ürünleri ve varlıklarıyla bugüne gelmiştir. Güven sadece güvenlikle sağlanmaz. İşte ben bu kitabı bu yüzden yazdım.

Ne zaman çıktı ve bugüne kadarki süreçte ilgi nasıldı?

Basım süreci ne yazık ki mevcut ekonomik sürecin etkisinde kaldı. Kâğıt sıkıntısı, pahalılığı ve diğer nedenler kitabın Temmuz’da çıkmasına engel oldu. Aslında Nisan ayına çıkması için plan yapıyorduk ama kapak konusunda da anlaşamadığımız için bize uygun kapağı ancak Haziran ayında elde edebildik. Her türlü güçlüğe rağmen ilk tanıtımı 9 Eylül’de Markantalya AVM önü Antalyaspor Store’da 3 Antalyasporlu futbolcumuzla gerçekleşti. Yolumuz uzun farkındayım. Belediyelerimizin desteğiyle ve halkımızın ilgisiyle kendi kitapları hak ettiği yere gelecek.

Şehir yöneticileri, idarecileri, önemli kurum ve makamlar bu kitaptan haberdar mı?

Şimdilik Sayın Menderes Türel, Sayın Ümit Uysal, Sayın Muhittin Böcek, Sayın Hakan Tütüncü bu kitaba sahip oldular. Diğer belediye başkanlarımıza da ileteceğim. Valimiz Münir Bey’e henüz ulaşamadık, ona da bu kitabı anlatmak isterim. Bu kitabı okuyan herhangi birinin bana ulaşıp bu kitap için ne yapabiliriz diyeceğine inanıyorum. Bu kitabı yazan benim ama sahibi Antalya halkıdır.

Yurtdışına açılmak gibi bir projenin olduğunu biliyorum. Yurtdışından beklentin nedir?

Kesinlikle açılacağım. Bu kitabı Antalya halkı okusun istiyorum. Çünkü ellerinde böyle bir kitapla nelerin olacağını görmeleri için. Sonra bizim yerli ve yabancı turist adaylarımıza bu kitabın ulaşması. Türkçe olduğu için bir sonraki adım Antalya halkının itici gücüye tüm Türkiye’ye hitap etmek. Zaten bu ülkeye de dar gelip tüm Dünya’ya yayılması son hedef gibi görünüyor. İçindeki hikâye ve karakterlerime sonsuz güvenim var. Kendi dillerinde elinde bu kitapla gelen turisti gördüğüm an bu iş oldu diyeceğim. Ama bu da sonun başlangıcı olacak.

Bu kitaptan sonra ne yapacaksın? Yeni kitaplar gelecek mi?

Şahsıma ait kitaplar gelecek. Bir sonraki kitabımdan önce ‘Güneşin Vedası’nın yeni baskılarını okurlara ulaştırmak var. Sonraki iki kitabım da hazır bekliyor. 2019 yılında bunlara da kavuşabiliriz. Eğer Antalya’nın Çocukları beğenilirse ve istediğimiz hedeflere ulaşırsa devamını getirebilirim. Hem de iki kitap olarak. Okurun sevip kabul etmesi yeterli olacak.

Antalya’nın Çocukları-2 gibi bir kitap olarak mı? Yoksa çocukların başına bir şey gelmedi mi?

Sonu hakkında bilgi vermeyelim lütfen. Ama her şey okura bağlı.

Hep kitaptan ve Antalya’dan bahsettin. Sen kimsin Tansu Duran?

Ben 40 yıllık Antalyalıyım. Yazar olma yolunda ilerliyorum. Mesleğim Bilişim Uzmanlığı. Bir otelde Bilgi Teknolojileri Müdürü olarak görev yapıyorum. Beni merak edenleri 20-29 Ekim 2018 tarihleri arasında Konyaaltı Kitap Fuarı’na bekliyorum. Binlerce okurun kitabı bu fuarda onlarla olacak.

Bir de kitapları nerede bulacaklarını okurlarına söyleyebilir misin?

9 Ekim’e kadar Antalya içinde sadece Antalyaspor Store’larda. Bu tarihten sonra birçok kitabevlerinden ulaşabilecekler. Şimdilik ilgi üzerine Korkuteli’nde Gökkuşağı Kırtasiye’de, Manavgat’ta Çetin Kitabevi’nde kitaplara ulaşabilirler. Ayrıca www.tansuduran.com.tr kişisel sitemden güncel haberlerimi ve etkinliklerimi takip edebilirler.

Bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederiz. Emeğinize ve kalemize sağlık.

Siz var oldukça, benim elim kalem tuttukça bu güzel dünyada görüşmek dileğiyle. Ben teşekkür ederim.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: