Antalya
06.10.2018
A
GÜNDEM , KÜLTÜR-SANAT
AKS'de muhteşem sergi
AKS'de muhteşem sergi

AHMET Merey Koleksiyonu'ndan 82 eseri bir araya getiren 'Zamanın Sessiz Tanıkları-Merey Koleksiyonu'ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre- Otoportre' sergisi, Antalya Kültür Sanat (AKS) Galerisi'nde sanatseverlerle buluşacak

Türkiye'nin en zengin resim koleksiyonlarından Merey Koleksiyonuna ait portre ve otoportrelerden oluşan “Zamanın Sessiz Tanıkları" sergisi AKS’de Antalyalılarla buluşuyor. Antalya Kültür Sanat'ta (AKS) 6 Ekim'de (bugün) açılacak sergi 17 Şubat 2019 tarihine kadar açık kalacak. Koleksiyon sahibi Ahmet Merey ve sergi küratörü Veysel Uğurlu'nun da katıldığı sergi tanıtım toplantısında konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, sergi kapsamında 69 sanatçıdan 81 eseri Antalyalılarla buluşturduklarını söyledi.

TÜRK RESMİNİN EN KAPSAMLI SERGİSİ

Merey Koleksiyonu'nun 1870'lerden günümüze uzanan, dört nesildir devam eden bir aile koleksiyonu olduğunu, ailenin son nesil temsilcilerinden Ahmet Merey'in bu koleksiyona sahip çıktığını ve yönettiğini belirten Davut Çetin, “Sergimiz, Türkiye’de açılmış en kapsamlı, Türk Resim tarihinin en fazla döneminin temsil edildiği, portre sergisi olma özelliğine sahip olacak. Sergide Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Avni Lifij, İbrahim Çallı, Sami Yetik, Hamit Görele, Namık İsmail, Şükriye Dikmen, Nuri İyem, Neş'e Erdok, Bedri Rahmi, Abidin Dino, Kemal İskender, Resul Aytemur, Yalçın Karayağız, Ferhat Deniz, Şükran Moral, Ferhat Özgür, Leyla Gediz, Huri Kiriş, Mehmet Güreli gibi farklı dönem ve üslupları temsil eden sanatçıların eserlerini göreceksiniz. Böylece ziyaretçilerimiz, İbrahim Çallı'dan günümüze Türk resim sanatının neredeyse bütün dönem ve ekollerinden örnekleri görme imkanına sahip olacak" diye konuştu.

PARALEL ETKİNLİKLER

Sergi programı kapsamında paralel etkinlikler de düzenleneceğini söyleyen Davut Çetin, “6 Ekim Cumartesi günü saat 15.00'te AKS'de gerçekleştirilecek  'Türk Resminde Portre' konulu söyleşide koleksiyon sahibi Ahmet Merey, küratör Veysel Uğurlu ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Burcu Pelvanoğlu konuşmacı olarak yer alacak. Yine 6 Ekim Cumartesi günü serginin küratörü Veysel Uğurlu ile saat 13.00 ve 18.00'de 'Küratörlü Sergi Turları' düzenlenecek. Küratörlü sergi turlarına katılmak isteyen ziyaretçilerin kendilerine uygun saat için randevu almaları gerekiyor" ifadelerini kullandı.

BU SALONLAR İSTANBULDA OLSAYDI

Çetin'in konuşmasının ardından söz alan koleksiyon sahibi Ahmet Merey, "Böyle bir imkanı bize sundukları için ATSO'ya ve Antalyalılara müteşekkirim. Antalya kültür sanatına katkıda bulunabildiğim için çok çok mutluyum" dedi.  Toplantının son konuşmacısı küratör Veysel Uğurlu, Antalya Kültür Sanat'ın mimarisi ve içindeki salonlarını çok beğendiğini belirterek, "AKS, açtığı sergilerle de belli bir kalitenin üstünde bir yer. Bu salonlar İstanbul'da olsa açılan sergileri her gün binlerce insan gezerdi. Antalyalılar buranın değerini bilmeli" diye konuştu.

SERGİ GEZİSİ

Tanıtım toplantısı sonrasında düzenlenen sergi gezisinde küratör Veysel uğurlu, sergide yer alan eserler ve sanatçıları hakkında tek tek bilgiler verdi. Sergide gesizinde en çok ilgiyi Nâzım Hikmet bölümü gördü.   Mustafa KOÇ  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: