Antalya
05.10.2018
A
SPOR
Yerliye güven yok
Yerliye güven yok

Muratpaşa Belediyespor Basketbol Takımı Başantrenörü Ramazan Barut, başarının Antalyalı sporcularla geldiğini söyledi. Barut, ithal antrenör ve oyuncuların tercih edilmesi nedeniyle, kazanılan başarıların uzun soluklu olmadığını ifade etti

 

Muratpaşa Belediyespor Basketbol Takımı Başantrenörü Ramazan Barut, Antalya’nın dönem dönem basketbolda zirve yaptığını söyledi. Barut, yerli antrenörlere güvenilmediğini, ithal edilen antrenörlerle de başarının sürmediğini belirtti.

BAŞARI DEĞER GÖRMÜYOR

Antalya basketbolunda başarıların kısa sürdüğünü belirten Ramazan Barut, “Antalya basketbolu genellikle 10 yılda bir zirve yapıyor. Ben yaklaşık 30 yıldır Antalya basketboluna hizmet ediyorum ve bu döneme üç kez denk geldim. Zirve dönemlerindeki başarıyı, kendi oyuncularımızla oynamamıza bağlıyorum. Başarılı olduktan sonra, işini çok iyi yaptığını zanneden kulüpler ve yöneticiler Antalya’nın tüm programını bozuyor. Bir anda, o başarıyı elde eden antrenör ve oyuncular kadro dışı kalıyor. Antrenör, oyuncu, masör hepsi dışarıdan geliyor. En azından içlerinde birkaç tane önderlik edecek Antalyalı sporcu kalsa veya antrenörler ya da yardımcı antrenörler Antalyalı olsa, dışarıdan gelenler gitse bile kalanlar aynı bütçenin onda biriyle işini yapar. Fakat yerli antrenörler bir şey yaptığı zaman kuşkuyla bakılırrken, dışarıdan gelen birisi yarısını yapsa bile ‘Ne güzel şeyler yapıyor’ diye düşünüyorlar. Yerli antrenöre güvensizlik var” dedi.

ANTRENÖRLERİN HATASI

Antrenörlerin, başarıyı fazla sahiplenme hatasına düştüğünü söyleyen Ramazan Barut, “Antalyalı sporcular, kapasite olarak basketbol oynamaya çok yakın. Benim şöyle bir iddiam var; basketboldan anlamayan herhangi bir kişi, yoldan 100 tane aynı yaş grubundan çocuk toplayıp spor salonuna götürse ve eline top verse aralarından 5 tanesi kesinlikle yeteneklidir. Ama bazı antrenörler, bu çocukları kendilerinin yetiştirdiğini söylüyor. Onları antrenör yetiştirmiyor. Eğer bir antrenör elindeki 100 oyuncudan 20 kişilik bir takım oluşturabiliyorsa, o sporcuları kendisi yetiştirmiştir. Fakat aralarından sadece 5 tane sporcu çıkıyorsa, onlar zaten doğuştan yeteneklidir. Yapılan en büyük hata, bu ayrımın farkına varamamak” ifadelerini kullandı.

MURATPAŞA’DA GÜZEL OLUŞUM

Muratpaşa Belediyesi’nde geniş bir oyuncu havuzu olduğunu belirten Barut, “Muratpaşa Belediyesi’nin spor okullarında yaklaşık 600 sporcumuz var. Muratpaşa Belediyesi Basketbol Takımı’nda ise yaklaşık 150 sporcumuz var. Her yaş grubunda liglere katılıyoruz. Takımlarımızdaki oyuncuların yüzde 95’i kendi spor okullarımızda yetişen oyuncular. Biz bu anlamda güzel bir oluşum elde ettik. Liglerde, büyük takımların altyapılarında oynayan birçok oyuncumuz var. Biz bununla gurur duyuyoruz ve sporcu yetiştirmeye devam ediyoruz. Muratpaşa Belediyesi’nin desteğiyle, güzel bir başarı yakaladık” diye konuştu.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: