Antalya
04.10.2018
A
GENEL , POLİTİKA
Vatandaşın cebi yanıyor saray ısınıyor
Vatandaşın cebi yanıyor saray ısınıyor

TÜİK Eylül ayı enflasyon oranını açıkladı. CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, vatandaşın alım gücü azalırken, cumhurbaşkanlığı konutunda günlük 1.8 milyon TL harcandığını hatırlattı. Kumbul, “Vatandaşın hakkına giriliyor” dedi

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayı enflasyon oranını açıkladı. Buna göre, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 6.30, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 19.37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.52 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13.75 artış gerçekleşti. Başta CHP İl Başkanı olmak üzere Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

90’LARA GERİ DÖNÜLECEĞE BENZİYOR

TÜİK’in enflasyon verilerini açıkladığını hatırlatan CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, iktidarın enflasyonda başladığı noktaya döndüğünü söyledi. Ağır bir dolaylı vergi yükü altında ezilen vatandaşların, alım gücünün enflasyonla birlikte iyice düştüğünün altını çizen Kumbul, “Tüketici fiyatları (TÜFE) Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 6.30, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24.52 artarak son 15 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Üretici fiyatlarında (ÜFE) ise durum daha da vahim. ÜFE, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 10.88, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46.15 arttı. Üretici fiyat enflasyonu önümüzdeki aylarda kaçınılmaz olarak tüketici fiyatlarına yansıyacak ve 90’lardaki kötü manzaraya geri dönülecek gibi duruyor” dedi.

SARAY İSRAFINI KABUL ETMİYORUZ

Resmi istatistiklerin sokaktaki gerçeği tam olarak yansıtmadığını savunan Kumbul, “Mutfak harcamalarındaki fiyat artışı yüzde 50’nin üzerindedir. Sayıştay, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın 2017 yılı giderlerine ilişkini denetim raporunu yayımladı. Rapora göre Saray, günde 1.8 milyondan fazla para harcandı. Bu ülkedeki vatandaşların hakkına giriliyor. Ekonomi bu durumdayken saraya yapılan bu israfı kabul etmiyoruz” diye kaydetti.   Elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımının tamamen özelleştirildiğini ve serbestleştirildiğini anlatan Kumbul, “Enerji üretimi ve tüketimini yönetemeyenler, işin kolayına kaçarak zam yapmaya devam edeceklerdir” dedi.

EN YÜKSEK ARTIŞ EV EŞYASINDA

ATSO Başkanı Davut Çetin de eylül ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Alışık olmadıkları enflasyon rakamları ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Davut Çetin, “Üretici fiyatları ile tüketici fiyatları arasındaki makas açılmaya devam ediyor. Artık durumun ciddiyeti nedeniyle ekonomi yönetiminin piyasaya vereceği güven, atacağı adımlardaki doğru zamanlama, kararlılık ve kapsayıcılık artık çok daha önemli hale gelmiştir” dedi. Ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artışın yüzde 11,41 ile ev eşyası, yüzde 9.15 ile ulaştırma ve yüzde 7.42 ile çeşitli mal ve hizmetler gruplarında gerçekleştiğini anlatan Başkan Çetin, yıllık bazda enflasyondaki en fazla artışın yüzde 37.28 ile ev eşyası, yüzde 36.61 ile ulaştırma ve yüzde 30.61 ile çeşitli mal ve hizmet gruplarında gerçekleştiğini ifade etti.

BATI AKDENİZ TÜRKİYE’NİN ÜZERİNDE

Davut Çetin, Antalya, Isparta ve Burdur'u kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi'nde de enflasyonun oranının yüksek çıktığını söyledi. Batı Akdeniz'de TÜFE oranının, aylık yüzde 6,87, dokuz aylık dönemde yüzde 21.12 ve yıllık bazda yüzde 26.05 olarak gerçekleştiğini vurgulayan Başkan Çetin, "TR61 Bölgesi (Antalya-Isparta-Burdur), 26 bölge arasında aylık enflasyonda 10., dokuz aylık enflasyonda 8., yıllık enflasyonda ise 11., sırada yer almıştır. Bu oranlara göre Batı Akdeniz Bölgesi'nin, aylık, dokuz aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu görülmüştür" diye konuştu.

GÖZ ARDI EDİLEMEZ BİR SARMAL

BATI Akdeniz Ekonomisini Geliştirme Vakfı (BAGEV) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, eylül ayı için açıklanan aylık yüzde 6.30 ve yıllık yüzde 24.52 tüketici enflasyonu (TÜFE) ile aylık yüzde 10.88 ve yıllık yüzde 46.15 üretici enflasyonun (Yİ-ÜFE) artık göz ardı edilemez ölçüde bir enflasyon sarmalına girildiğine belirten Başkan Çandır, "Artan maliyetlerin yarattığı fiyat artışları bir taraftan alım gücünü düşürürken diğer taraftan da gelir artırıcı tedbirleri ön plana çıkarmaktadır. Yılbaşından itibaren yaşanacak olan bu gelir artırıcı tedbirler, kamu kaynaklı ilave zamlar ve üreticinin üzerinde biriktirdiği maliyet yükünü yansıtma çabası bir araya geldiğinde özellikle tüketici enflasyonunda yeni yükselmelere neden olacak ve bu döngü bir sarmala dönüşecektir" dedi.

DOMATESTEKİ BÜYÜK ARTIŞ


Antalya ve enflasyon açısından önemli bir ürün olan domatesin Türkiye genelinde yüzde 35.30 ile en fazla artışın yaşandığı kalem olduğuna değinen Başkan Çandır, "Domates fiyatlarındaki bu hareketliliğin ana sebepleri; mevsimsel geçişin yanı sıra girdi maliyetlerinde yaşanan ciddi yükselişler, ihracat artışı ve verim düşüklüğüdür. Bölgemiz enflasyonun ülkemiz enflasyonun üzerinde gerçekleşmesine neden olan kalemler; yüzde 7.27 ile giyim, yüzde 6.89 ile lokanta ve oteller ile yüzde 8.55 olarak ilan edilen çeşitli hizmetler olmuştur" dedi. (Haber Merkezi)

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: