Antalya
04.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Çalışmaları inceledi
Çalışmaları inceledi

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 25 kilometrelik üçüncü etap raylı sisteminin Otogar Kavşağı'na kadar olan bölümün yeni yıla kadar tamamlanacağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, raylı sistem 3. etap ve Santral Mahallesi Kentsel Dönüşüm projeleri konusunda yerinde bilgiler verdi. Türel, raylı sistem 3. etap projesinin başlangıç noktası olan Varsak Depolama alanından Otogar Kavşağı’na kadar olan ilk bölümünün aralık - ocak aylarında bitmiş olacağını söyledi. 3. etap raylı sistem projesinin ikinci etabını kapsayan Otogar Kavşağından Akdeniz Üniversitesi'ne kadar olan bölümü yerel seçimlere kadar bitirmeye çalışacaklarını belirten Türel, üniversiteden Işıklar'a kadar olan üçüncü bölümün inşaatına seçim sonrası başlanacağını kaydetti.

 

OTOGAR ÜNİVERSİTE ARASI SEÇİMDEN ÖNCE

"11.1 kilometrelik ilk raylı sistem projemizi 1.5 ayda bitirip dünyada en çabuk biten raylı sistem rekoruna sahip olmuştuk. Daha sonra prestij projesi olarak Meydan  - Havaalanı ve EXPO hatları olarak raylı sistem projemizi ele aldık. Bu tür projeler yolcu sayısı açısından olmasa da şehrin marka değerine prestij kazandıracak projeler. 18 kilometrelik bu hattı 5.5 ayda bitirerek bir rekora daha imza attık" diyen Menderes Türel, "3. etap raylı sistem projemiz, Hazine garantisi vermeden Dünya Bankası kuruluşu IFC'den sağladığımız kredi ile hızla gerçekleşiyor. Bu projemizin başlangıç noktası olan Varsak Depolama alanından Otogar Kavşağına kadar olan ilk etabını aralık - ocak aylarında bitmiş, raylarda trenlerimizi yürütmüş olacağız.  Otogar Kavşağından Akdeniz Üniversitesi kampüsüne kadar olan ikinci bölümü seçimlere kadar bitirmeye çalışacağız. Üniversiteden Işıklar'a kadar olan üçüncü bölümün inşaatına seçim sonrası başlanacak" diye konuştu.

 

ARAÇ İHALESİ İPTAL

3'üncü etap için araç ihalesine daha önce çıktıklarını, ancak döviz kurundaki türbülans nedeniyle firmaların araç temininde zorlanacaklarını dikkate alarak ihaleyi iptal ettiklerini belirten Türel, "Yeniden araç ihalesine çıkacağız. İlk etapta 20 araç alınacak, daha sonra sayıyı 47'ye çıkaracağız" dedi. Raylı sistemin yolcu kapasitesinin günlük 80 bin yolcu olduğunu belirten Türel, 3. Etabın tamamlanmasının ardından bu sayının 120 binlere çıkacağını söyledi.

 

38 İSTASYON OLACAK

Ulaşım Daire Başkanı Hülya Atalay da yeni etap hakkında bir sunum yaptı. Projenin 696 milyon 831 bin lira sözleşme bedeli olduğunu belirten Atalay, güzergah üzerinde biri yeraltında olmak üzere 38.4 adet yaya üst geçidi, 13 adet trafo, 1.210 metre aç - kapa ve delme tünel bulunacağını söyledi. Atalay, yılbaşı öncesinde tamamlanacak Varsak - Otogar bölümünde 21 hemzemin durak, 2 üst geçit, 9 trafo binası, 12. 6 kilometrelik demiryolu işleri olacağını söyledi. 

 

SANTRAL PROJESİ DE GEZİLDİ

Başkan Türel'in gazetecilerle yaptığı gezinin diğer durağı Sur Yapı’nın Kepez-Santral bölgesinde 8 milyar lira yatırımla hayata geçirdiği kentsel dönüşüm alanı oldu. İlk etabın kaba inşaatının yüzde 50’lik kısmının tamamlandığını belirten Türel, “Projenin ilk etabında 93 blok ve 6 bin 417 konut var. 5 binin üzerindeki konut hak sahiplerine ait. O blokların inşaatı hızla devam ediyor. Bazı binalarımızda dış cepheler yapılmaya başlandı, duvarlar örüldü, mantolama işleri bitti. Hak sahiplerine daireleri 2019 yılı içinde verilecek. Şu anda her şey planladığımız gibi devam ediyor" dedi.

 

ÇEVRECİ BİR PROJE

"Santral projesinin çevreci proje olması hususunda büyük hassasiyetler gösterdik. Hak sahiplerinin bahçesindeki ağaçların hepsini tek tek sökerek bir yerde toplayıp o hak sahiplerinin isimlerini o ağaçların üstüne yazdık" diyen Türel, "Alan içerisinde yer alan fidanlıkta 9 bin 998 adet nar, narenciye, zeytin ve meyve ağacı, 997 adet yere dikili zeytin ağacı, 785 adet de keçiboynuzu, palmiye çınar ve bunun gibi büyük ağaçlar var. 11 bin 780 adet ağaç bulunmakta. Bunların hepsini yapraklarına dahi zarar vermeden korumaya özen gösterdik" ifadelerini kullandı.

 

AKILLI ÖRNEK BİR KENT OLACAK

Projede konut adalarının yanı sıra anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise olmak üzere 11 okul, 3 sağlık ocağı, 3 adet camii, bir pazar yeri, spor ve kültür gençlik merkezi olduğunu belirten Türel, "Proje, Kentsel Dönüşüm Kongresi’nde en iyi dönüşüm projesi seçildi. Çağdaş mimarisi, sosyal ve çevreci unsurları ile ön plana çıkan proje, dünyanın en eski ve en saygın tasarım yarışmaları arasında yer alan Green Good Design kapsamında ödül kazandı. Avrupa Birliği’nin 2020 programında 'Akıllı Kent' olmak için yarışan 17 proje arasında ilk 3'e girerek 5 milyon Euro hibe desteği kazandı. Bu hibe ile sağlanan akıllı aydınlatmalar, elektrik, enerji depolama ve üretim alanları, akıllı yönetim uygulamaları, akıllı sayaçlar ile Kepez Santral örnek bir akıllı kent olacak" diye konuştu.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: