Antalya
03.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Muratpaşa'da 'Sera Akademisi' kuruluyor
Muratpaşa'da 'Sera Akademisi' kuruluyor

 

 MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, Sera Konstrüksiyon Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) ile Ermenek Mahallesi'nde 2 bin metrekare alanda 'sera akademisi' kurulacağını açıkladı. Muratpaşa Belediyesi ve SERKONDER Ermenek Mahallesi'nde sera akademisi kurulması için işbirliğine gidiyor. SERKONDER Yönetim Kurulu Üyesi Sarış Aydoğdu'nun ziyaretinde Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türkiye'nin tarımda yüksek katma değeri olan ürünlerin üretimini gerçekleştirmesi ve modern tarım tekniklerinin kullanılmasına ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

İLK ADIM

Bunun için sektöre yönelik ciddi bir planlamanın yapılması gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, "Her ne kadar söz konusu düzenleme genel kamu yönetimi eliyle yapılması gerekse de turizmin ve özellikte örtü altı tarımın başkenti konumunda bulunan Antalya'da yerel yönetimlerinde sorumluluk almaması düşünülemezdi. Muratpaşa Belediyesi olarak bu konuda öncü bir rol oynayarak Antalya'da bir sera akademisi kurulması konusunda ilk adımı atıyoruz" diye konuştu.

MALİYET DÜŞÜRME

Ermenek Mahallesi'nde 2 bin metrekare alanda SERKONDER ile örnek sera uygulamasının yapılacağını kaydeden Başkan Uysal, "Burada amacımız, modern sera üretimini teşvik ederek seracılık sektöründe AR-GE çalışmalarını geliştirmek, verimliliği arttırmak, yeni ürün, maliyet düşürme, katma değeri yüksek ürün üretilmesine yönelik yeni bilgiler elde etmektir" diye konuştu. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: