Antalya
03.10.2018
A
GENEL , GÜNCEL , TARIM
ANTBİRLİK küllerinden doğdu
ANTBİRLİK küllerinden doğdu

Kısa süre öncesine kadar farklı iddialarla gündeme gelen ANTBİRLİK, son iki yılda adeta küllerinden yeniden doğdu. Mısır silajı, buğday alımı, zeytinyağı üretimi ve pamukta çiftçinin tercih etiği kurum haline gelen ANTBİRLİK’in Başkanı Mustafa Yavuz, 30 milyon yatırım yaptıklarını açıkladı

 

 

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Antbirlik)

yatırımları ve faaliyetleri ile 2 yılda küllerinden doğdu. Pamuk alımının yanısıra mısır silajı, hububat ve narenciye alım-satımına giren birlik, bu sektörlerde de söz sahibi olmayı başardı. Son olarak zeytinyağı sektörüne giren ANTBİRLİK, sektörde marka olmayı hedefliyor.

 

MISIR SİLAJI

ANTBİRLİK, pamuk alımı-satımından sonra geçtiğimiz yıl ilk kez başladığı hayvansal yem olan mısır silajında da Antalya'nın lider sektörü oldu. Aksu ve Serik'te kurduğu mısır silaj tesisleri ve satın aldığı iş makineleri ile sektöre el atan kurum, ilk yıl 25 bin ton silaj alım-satımı gerçekleştirirken, bu yıl 45 bin ton silaj alımı yaptı. Silaj ürününü başta Antalya, Isparta, Burdur, Afyon, Kütahya ve Ankara gibi illere pazarlayan ANTBİRLİK, önümüzdeki yıl Döşemealtı ilçesinde de mısır silaj tesisi kurmayı planlıyor. Bu yıl mısır silajının tonuna 175 TL fiyat veren birlik, hareket getirdiği piyasada fiyat belirleyici sektör oldu. ANTBİRLİK, satın aldığı 2 adet mısır silaj makinesi ve 10 adet damperli kamyonu çiftçinin hizmetine sundu. Ekipler tarladan hasat ettiği ürünü, çiftçinin eli değmeden tesislere kadar taşıyor.

 

BUĞDAY ALIMI

Antalya'nın en önemli tarım ürünleri arasında gösterilen buğday alımına yönelen ANTBİRLİK, bu üründe de uzun yıllardır yaşanan önemli bir boşluğu doldurdu. İlk yıl depolarını 2 bin ton buğday ile dolduran ANTBİRLİK, çiftçinin ilk tercih ettiği kurum olunca 2018 yılında Türkiye'nin en yüksek fiyatını (1,100 kuruş/kilo) vererek piyasaya hızlı giriş yaptı. Birlik, yine 2 bin ton buğday alarak piyasaya sürdü. Çiftçiye alternatif sunan çiftçi, buğday fiyatlarını yükselterek çiftçinin daha kazançlı çıkmasını sağladı.

 

ZEYTİNYAĞ

ANTBİRLİK, 2007 yılında kurulan zeytinyağ tesisi ile yıllardır Antalyalı zeytin çiftçisine hizmet veriyor. Kendi arazisinde zeytin bahçesi de bulunduran ANTBİRLİK, çiftçinin alternatif pazarı haline geldi. Çiftçilerden gelen yoğun talep üzerine, bu yıl ilk kez zeytinyağ ürününü ambalajlayarak Zeytinyağ piyasasına giren kurum, 10 ton yağı Serik, Aksu ve Antalya merkezinde marketler aracılıyla piyasaya sürdü.

 

MODERN TARIMLA TANIŞTIRDI

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK), pamuk ve mısır silajı için 30 milyonluk yatırım yaparak son model teknolojik iş makineleri ile lojistik araçları kurumun bünyesine kazandırdı. Modern tarıma öncülük eden ANTBİRLİK, silaj yapımı ve pamuk toplanmasında hızlı hareket ederek çiftçinin hava koşulları yüzünden mağdur olmasının önüne geçti.

 

(KUTU)

 

YILDIZ: KÖPRÜ GÖREVİ YAPIYORUZ

 

ANTBİRLİK Genel Müdürü Hasan Yıldız, çiftçinin verimli ve karlı hayvancılık yapması için mutlaka yem girdisini ucuza sağlaması gerektiğinin altını çizdi. Yıldız, “Biz, birlik olarak hem silaj üreticisi hem silaj alıcısı arasında köprü görevi yapıyoruz. Yüksek kar amacımız yok. Fiyat politikamız ve lojistik hizmetimizden üretici de, tüketici de memnun. İki tarafa da, talepleri doğrultusunda lojistik destek sunuyoruz. Bu çiftçilerimiz için büyük kazanım. Kaliteli mısır silajında, hasat döneminin çok önemli. Kendi ekibimiz ve araçlarımızla hasat zamanını kaçırmadan ürünü tarladan kaldırıp, kendi araçlarımızla tesislerimize taşıdığımız silajı en hızlı şekilde paketleyerek tüketiciye ulaştırıyoruz. Bu işlemler ürünün tazeliğini ve kalitesini koruyor. Ürün hiçbir zayiat, zarar görmeden tarladan, direk tüketici çiftçiye ulaşıyor. Bu işlemler pamuk üretiçisi içinde geçerli. Pamuk çiftçimiz için de iş makineleri ve lojistik araç filomuz ile en hızlı hizmeti veriyoruz. Çiftçimiz 5 pamuk toplama makinesi ile zaman kaybı yaşamıyor” dedi.

 

(KUTU)

 

Yavuz: Geleceği planlıyoruz

 

İki yıl önce ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Mustafa Yavuz, göreve geldikleri günden itibaren birliğin ve Antalyalı pamuk çiftçisinin geleceğini planladıklarını söyledi. Pamuk üretiminin başta ülke ekonomisi olmak üzere, Antalya ekonomisi için de önemli olduğunu belirten Yavuz, “Pamuk stratejik bir ürün. Cebimizdeki paradan tutun, savaş sanayisine kadar 50’ye yakın sanayide kullanılıyor. Çocukluğumda Antalya'nın tüm ovaları bu aylarda beyaz gelinliğe bürünürdü. Çünkü pamuk iyi para kazandırıyordu. Filmlere konu oluyordu. Pamuk ağaları, beyleri vardı. Fakat son 15-20 yılda Antalya'da pamuk ekimi çok geriledi. Çünkü pamuk para kazandırmıyordu. Çiftçi daha karlı ve zahmeti az başka ürünlere yönelmişti. Fakat son yıllarda devletimiz pamuk ithalatından kurtulmak ve ülkede pamuk üretimini arttırmak için teşvik politikaları üretmeye başladı. Bizler de bu politikalara projelerimizle ivme kazandırıyoruz. Çiftçimize daha profesyonel pamuk yetiştirmesi için, eğitim seminerleri düzenliyoruz” dedi.

30 MİLYONLUK YATIRIM

ANTBİRLİK bünyesinde çalıştırdıkları 10 ziraat mühendisi ile ekim öncesi ve sonrası doğru yönlendirme yaptıklarını belirten ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, şunları söyledi: “Göreve geldiğimiz yıllarda pamuk üreticisi en çok, ürününü iş makinesi yokluğundan dolayı zamanında hasat edememekten ve yağmur nedeniyle kalite kaybından şikayet ediyordu. Bu çiftçi için pamuk ekiminden uzak durmak için en büyük etkendi. Bu sorunu birlik olarak çözüme kavuşturduk. 30 milyon yatırım yaparak 5 adet pamuk toplama makinesi aldık. Aynı zamanda da taşıma işleri için 10 adet damperli kamyon alıp, ekip kurduk. Şimdi 1 ay içinde Antalya'da toplanmamış pamuk arazisi bırakmayacağız. Çiftçimiz bu hizmetten çok memnun. Biz onların işlerini kolaylaştırdıkça ve ürün satışlarından para kazandırdıkça pamuk ekiminde artış sağlıyoruz. Hedefimiz Antalya'da pamuk üretimini yüzde 30 arttırmak. Takibi bunun için uygun arazi olması da şart. Şartlar uygun olduğu sürece Antalyalı çiftçimiz pamuk üretiminden vazgeçmez”.

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: