Antalya
02.10.2018
A
SPOR
Başarının sırrı; SPOR
Başarının sırrı; SPOR

40 yıldır spor camiasına hizmet eden DTO Başkanı Ahmet Çetin, eğitim sistemi ve tesis eksikliğinin sporu olumsuz etkilediğini söyledi. Çetin, spor yapan insanın iş hayatında da başarılı olacağına dikkat çekti

Demre Belediyespor’da 40 yıldır futbolculuk, yöneticilik ve son olarak başkanlık yapan Ahmet Çetin, 5 ay önce seçildiği Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanlığı görevinde de sporu ihmal etmiyor. DTO Başkanlığı’nın yoğunluğu nedeni ile Demre Belediyespor ve uzun yıllardır sürdürdüğü Demre Yatçılık Kooperatifi Başkanlığı görevlerini bırakan Çetin, spor gündemini yakından takip etmekle yetiniyor.

40 YILDIR SPORUN İÇİNDE

20’li yaşlardan itibaren sporun içinde olduğunu belirten Çetin, “20 yaşından beri Demre Belediyespor’un içindeyim. Antalya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda (ASKF) yöneticilik yaptım. Demre’de futbolculuk, yöneticilik, başkanlık yaptım.  23 yıl Demre Yatçılar Kooperatif başkanlığı yaptım. Deniz Ticaret Odası Başkanı olunca Demre Belediyespor Başkanlığı ve Yatçılar Kooperatif Başkanlığı görevlerini bırakmak zorunda kaldım” dedi.

HER İLÇEYE TESİS YAPILMALI

Günümüzde sporcu yetiştirmenin zor olduğunu belirten Çetin, bunu ailelerin eğitime daha çok önem vermesine bağlıyor. Amatör takımların ayakta kalmasının çok zor olduğunu belirten Çetin, “Demre Belediyespor olarak yıllarca şampiyonluğa oynadık. 3. Lig’e ve BAL Ligi’ne son anda çıkamadık. 40 yıldır sporun içindeyim ve tesis eksikliği bir türlü giderilemedi. Devletimiz her ile stadyum yapıyor. Ancak bu yeterli olmuyor. Her ilçeye spor tesisleri yapılmalı. Resmi dairelerin stadyumları ve Zeytinköy’deki sahalar dışında tesis yok. Demre’ye yıllar önce yapılan küçük bir saha var. Yetersiz olmasına rağmen şu anda önemli bir eksiği gideriyor” dedi.

EĞİTİM SİSTEMİNİN ROLÜ

Eğitim sisteminin, gençlerin spor yapmasını engellediğine dikkat çeken Çetin, “Her mahallede ve semtte tesis olmadığı için, sınav maratonu arasında koşturan öğrencileri, aileler uzak yerlere gönderemiyor. Bir ilçeden lise eğitimi için Antalya’ya gelen genç, antrenman veya maç yapacak saha bulamadığı içini sporu bırakıyor. Eğitim sitemimiz biraz daha düzelir ve ailelerin spora olan bakış açıları daha pozitif olursa sporla büyüyen nesiller yetiştirebiliriz. Her insan spor yapmalı. Spor yapan insan, iş ve aile hayatında daha mutlu oluyor.  Spor sayesinde büyük bir çevre yaptım ve bu durum ticari hayatımı olumlu etkiledi” şeklinde konuştu.

SU SPORLARINA DESTEK

DTO Başkanlığı görevine geldikten sonra özellikle su sporlarına önem vermeye çalıştıklarını belirten Ahmet Çetin, şunları söyledi: “Gençlik yıllarımda Konyaaltı’nda Süleyman Erol Yüzme Havuzu vardı, şimdi Antalya’da tam olimpik bir havuz yok. Oda olarak yelken gibi deniz sporlarına tem destek veriyoruz. Manavgat su sporları merkezi sorununu çözdük.  Ardından Üçağız iskele sorununa çözüm bulduk”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: