Antalya
02.10.2018
A
GENEL , POLİTİKA , KÜLTÜR-SANAT
40 milyonluk israf bütçesi
40 milyonluk israf bütçesi

Saadet Partisi İl Başkanı Ramazan Düzen, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizi işaret ederek kentte düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali başta olmak üzere kültürel etkinlikler için belediye bütçesinden kaynak aktarılmasını eleştirdi.  Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık 25 milyon lirasının piyano ve film festivaline harcandığını belirten Ramazan Düzen,  bunu doğru bulmadığını söyledi.

İFLAS ETMİŞ TÜCCAR BENZETMESİ

Geçen yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi bütçesinin 593 milyon lira açık verdiğini ifade eden Düzen, bu açığın içerisinde festivallere ayrılan rakamın azımsanmayacak derece olduğuna dikkat çekti. Düzen “Geçen yıl bütçeden festivaller için 24 milyon lira ayrıldı. Bunun 20 milyonu film festivali, 3 milyonu piyano festivali, 1 milyonu da yörük festivali içindi. Bir tüccar düşünün, iflas etmiş, gırtlağına kadar borca batmış ama akşamları evinde barbekü partileri veriyor. İşte belediye başkanımızın durumu aynen iflas etmiş bu tüccar gibidir. Boğazlarına kadar borca batmışlar ama festivallere para saçıyorlar” dedi.

FESTİVALLERE 40 MİLYONLUK BÜTÇE

Bu yıl belediye bütçesinden festivaller için 40 milyon liralık bütçenin ayrıldığını söyleyen Başkan Düzen, “2017 yılının denetleme raporunda Komisyon Başkanı Mesut Kocabey’in  "Antalya Uluslararası Film Festivali, Piyano Festivali gibi etkinliklerin mümkün olduğunca maliyetlerinin daha düşük ve halkın içinde olabileceği hale getirilmelidir” uyarısına rağmen 2018 yılında geçen yılan oranla yüzde 40’a yakın bir artışa gidildi. 40 milyon liralık bütçe ayırmışlardır. 2018 yılı Performans Programı Taslağında yer alan Ulusal ve Uluslararası Festivallerin düzenlenmesi için önerilen 30 milyon (Film ve Piyano 25 milyon, diğer festival ve şenlikler için 5 milyon) TL’lik bütçe, daha sonra Plan Bütçe Komisyonu tarafından 40 milyon TL’ye, 6 milyon 440 milyon TL’lik kültürel ve sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve destek verilmesi bütçesi 10 milyon 15 TL’ye çıkartıldı. Şimdi Başkan Türel’in Denetleme raporuna yazılan bu uyarıya kulak asmamasını ve aksine bütçeyi yüzde 40 daha artırmasını Antalyalılar nasıl okumalı, nasıl anlamalılar, açıkçası biz merak ediyoruz” diye konuştu.

SANATA DEĞİL İSRAFA KARŞIYIZ

Sanatın ve sanatçının düşmanı olmadıklarını dile getiren Düzen, Saadet Partililerin israfın ve milli kaynakların har vurulup harman savrulmasına düşman olduklarını söyledi. Düzen, “Bu kadar büyük bir bütçe ile ne yapıyor Sayın Türel, kamuoyu önünde madde madde açıklasın. Dünyaca ünlü yönetmenlere, artistlere ne kadar ödenek ayırıyor bu işten? Kimin parasını kime veriyor? Sayın Başkan dünyaca ünlü oyuncularla kortej yapacağına, çarşıda esnafla bir çay içsin bakalım, hangi tepkilerle karşılaşıyor? İnsanlar iş yapamıyor, siftah edemiyor, esnaf kan ağlıyor.  2018 yılında 853 milyon Antalya bütçesi açık verecek. Başkan bu açığı nasıl kapatacağını düşünüyor mu?” dedi. MÜZEYYEN YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: