Antalya
02.10.2018
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Rekor üstüne rekor
Rekor üstüne rekor

Türkiye’nin ihracat rakamlarını Antalya’da açıklayan TİM Başkanı İsmail Gülle, geçen yıla göre yüzde 22.6’lık artışla rekor kırıldığını açıkladı. Vali Karaloğlu ise, geçen yıl 1 milyar dolar ihracat yapan Antalya’nın, ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığını söyledi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, eylül ayı ihracat rakamlarını Antalya'da açıkladı. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin (BAİB) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Vali Münir Karaloğlu, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, TİM Başkanı İsmail Gülle, ATSO Başkanı Davut Çetin, BAİB Başkanı Hakkı Bahar, oda, dernek ve SİAD temsilcileri ile Antalya, Isparta ve Burdur'dan iş insanları katıldı.

REKORLAR YILI 2018
Türkiye'de ihracatçı sayısı ve ihracat niteliğinin artmaya devam ettiğini belirten Gülle, Türkiye'nin büyümesine en büyük katkıyı ihracatın sağladığını, 2018 yılının da rekorlar yılı ilan edildiğini söyledi. Her ay rekor ihracat açıklandığını ve yılsonunda da 170 milyar doları geride bırakacaklarını kaydeden TİM Başkanı Gülle, "Çevremizde yaşanan sıkıntılar, ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara rağmen rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyoruz" dedi.

SON 12 AYDA 165 MİLYAR DOLAR
Eylül ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22, 6 artışla, 14,5 milyar dolar olduğunu belirten Gülle, şunları söyledi: “En fazla ihracat gerçekleştirilen ay Eylül oldu. Yılın 9 ayında ihracatımız yüzde 7 artarak, 123,1 milyar dolara ulaştı. Son 12 aylık ihracatımız ise bir önceki yıla göre yüzde 7,6 artarak 165 milyar dolar oldu. Eylül ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88'e yükseldi. Bu, tüm zamanların en yüksek ikinci oranı oldu".

10.4 MİLYON TON İHRACAT
Eylül ayında ihracatın miktar bazında yüzde 31.1 artarak, 10.4 milyon ton olduğunu açıklayan Gülle, "Bu Eylül ayı, şimdiye kadar miktar bazında en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ay olarak tarihe geçti. Miktar bazında artış 1 milyon tonla en fazla çelik sektöründe gerçekleşti. Çelik sektörünü 380 bin tonluk artışla madencilik, 360 bin ton artışla çimento sektörleri izledi. Miktar bazındaki 2,6 milyon tonluk artış bu sektörler sayesinde gerçekleşti" dedi.

MADENCİLİKTE AZALMA
Tarım ihracatının yüzde 16,5, sanayi ürünlerinin yüzde 27,1 arttığına dikkat çeken Gülle, madencilik ihracatınınsa yüzde 3,9 azaldığını söyledi. Gülle, "172 ülke ve bölgeye ihracatımız arttı. İlk sırada 1,4 milyar dolarla Almanya oldu. En fazla ihracat yaptığımız ilk 5 ülkede Almanya'ya ihracatımız yüzde 16,1, İngiltere'ye yüzde 39,1, İtalya'ya yüzde 28,7, Irak'a yüzde 10,7, İspanya'ya yüzde 34 arttı" ifadelerini kullandı.

AB’NİN PAYI YÜZDE 51
Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre AB'ye ihracatın yüzde 25 artış gösterdiğine dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle, ülke gruplarındaki en büyük artışın Uzakdoğu bölgesinde yaşandığını ve yüzde 80,1 arttığını dile getirdi. Gülle, "Afrika'ya ihracat yüzde 35,2, Ortadoğu'ya yüzde 15,7, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yüzde 17,9 arttı. Eylül ayında AB'ye ihracatımızın payı yüzde 51 oldu" diye konuştu.

 

TL'NİN PAYI YÜZDE 5.6
Eylül'de ihracatçı sayısının 35 bin 518 olduğunu ve bu firmaların 1277'sinin ilk defa ihracat gerekleştirdiğini açıklayan İsmail Gülle, parite değişimlerinin Eylül'de etkisinin negatif yönlü 158,6 milyon dolar olurken, Ocak-Eylül döneminde ise pozitif yönlü 3,4 milyar dolar gerçekleştiğini söyledi. Eylül ayında 173 ülkeye toplam 5,2 milyon TL tutarında ihracatın Türk Lirası olarak yapıldığını da belirten Gülle, "Eylül itibarıyla TL ihracatımızın toplam ihracatımız içerisindeki payı yüzde 5,6 oldu. Kurdaki dalgalanmanın piyasayı etkilediği bugünlerde TL'nin uluslararası ticarette kullanımını artırabilmemiz son derece önemli" dedi.

4’ÜNCÜ ‘T’ TEKNOLOJİ
Vali Münir Karaloğlu ise Türkiye'nin ihracata dayalı büyümeyi öne alan bir yapısı olduğuna dikkat çekti. Karaloğlu, "İhracat ülkemiz için bir alışveriş değil, aynı zamanda kalkınma, toplumun refahı ve büyük Türkiye'ye ulaşma hedeflerimizden biri. Antalya geçen sene 1 milyar dolar üzerinde ihracat yapan iller ligine girdi. Ancak Antalya'nın daha çok potansiyeli var. Antalya'da ana sektör turizm, son dönemde artık turizmciler de TİM ağına girdi. Turizm de ihracat rakamı kabul edildiğinde, Antalya'nın ülke ekonomisine katkısı çok daha net ortaya çıkacak. Antalya önemli bir turizm, tarım ve ticaret şehri. '3T' diyoruz, bu '3T'nin yanına dördüncü bir 'T'yi de koymak itiyoruz. Antalya'yı teknoloji şehri de yapmak istiyoruz. Yazılım ve siber güvenlik hizmetleri alanında da üretim merkezi olmayı hedefliyoruz."

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: