Antalya
01.10.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL
KUMBUL’dan McKinsey tepkisi
 KUMBUL’dan McKinsey tepkisi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı (YEP) çerçevesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışacaklarını açıklaması muhalefet çevresinin tepkisine neden oldu. CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, ABD’nin Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin sebebi olarak gösterildiğini belirterek, “Şimdi de gidip bir ABD firmasından danışmanlık hizmeti alacak. Yaşamakta olduğumuz durum trajikomik: ekonominin başına liyakatsiz damadı getirdiler; yönetmeyi beceremediler” dedi.

EKONOMİNİN YÖNETİMİ

800 milyar dolarlık Türkiye ekonomisinin yönetimini Amerikalıların eline bıraktıklarını ifade eden Ahmet Kumbul, “Öve öve bitiremedikleri II. Abdülhamit döneminde de aynı mantıktaki yöneticiler ekonomiyi batırınca, yönetimi Duyun-u Umumiye’ye devretmişlerdi. Utanmadan bir de sürekli ‘ekonominin temelleri sağlam’ söylemini kullanıyorlar. Madem temeller sağlam neden dönüşüm ofisi kuruluyor, neden dönüşüm için danışmanlık alınıyor?” diye sordu.

ŞİRKETİN GEÇMİŞİ KARANLIK

Bahse konu olan danışmanlık şirketinin geçmişinin olumsuz olduğuna dikkat çeken Kumbul, “1980’lerde cep telefonunun geleceğinin parlak olmadığını savundu. 2001’de, şirket yöneticileri iki ABD firmasının birleşmesine danışmanlık yaparken milyonlarca dolar yolsuzluk yaptı. 2010’da müşterilerine ilişkin bilgileri, halen bu suçtan hapishanede bulunmakta olan bir yatırımcıya sattı. Hizmetin neden ihalesiz, el altından bu şirketten alındığını, şirketin geçmişte yaptıklarıyla iktidarın yönetim anlayışı arasındaki benzerliği gördünüz mü?” ifadelerine yer verdi. (Haber merkezi)

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: