Antalya
01.10.2018
A
GÜNCEL , YEREL YÖNETİM-SİVİL TOPLUM , ÇEVRE
Rüzgarda rekor kırdık
Rüzgarda rekor kırdık

Türkiye ürettiği elektriğin yüzde 17'sini rüzgardan karşılayarak rekor kırdı

Ülkemizde hizmete alınmış 172 rüzgar enerjisi santrali, önemli bir rakam elde etti. Hızını artıran rüzgarın etkisi ile enerji üretimi artan rüzgar santralleri, çarşamba günü üretilen elektriğin yüzde 16.8'lik dilimini sağladı. Ülkemizin bir yıl içinde toplamda tükettiği elektriğin yüzde 6.3'ünü üreten rüzgar türbinleri için %16.8'lik üretim rakamı önemli bir rekor. Çarşamba günü üretilen toplam elektrik oranı 780 bin 674 megavatsaate ulaştı.

Doğal gaz ve kömür yakılarak üretim yapılan santrallerden sonra payı en yüksek enerji üretim birimi olan rüzgar türbinlerinin en büyüğü Manisa Soma'da yer alan Soma Rüzgar Santrali. Kurulu gücü 240MW seviyesinde. Ülkemizdeki diğer 5 büyük rüzgar santrali ise şöyle:Soma Rüzgar Santrali – Manisa 240MW, Dinar Rüzgar Santrali – Afyon 200MW, Geycek Rüzgar Santrali – Kırşehir 168MW, Balıkesir Rüzgar Santrali – Balıkesir 143MW,  Osmaniye Gökçedağ RES – Osmaniye 135MW

Kaynak: www.enerjienstitusu.com

 

Türkiye'nin enerji ithalatı ağustosta yüzde 6.8 arttı

Türkiye’nin enerji ithalatı Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 artış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin en büyük ithalat kalemlerinden olan mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünlerin ithalatı 2018 yılı Ağustos ayında 3 milyar 475,3 milyon dolar oldu. Geçen yıl aynı ayda ithalat 3 milyar 254,5 milyon dolar olmuştu. Yılın ilk 8 ayında ise ithalat %20,6 artışla 23,4 milyar dolardan 28,2 milyar dolara çıktı.

ÇATI GES’TE YENİ TEŞVİK

10 kW’a kadar olan çatı ve cephe uygulamalı güneş enerjisi kurulumlarında proje onay işlem ücreti alınmayacak, sadece 50 lira kabul işlemi bedeli alınacak.  TEDAŞ Genel Müdürlüğü Yatırımlar İzleme Daire Başkanlığı Proje ve Kabul Müdürlüğü’nün TEDAŞ Anadolu Yakası Bölge Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıya göre, yetkilerinde olan yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı çatı ve cephe uygulamalı 10 kW’a kadar (10 kW dahil) üretim tesislerinin proje onay işlemleri için herhangi bir bedel alınmayacak. Bu tesislerin kabul işlemleri için 50 lira hizmet satış bedeli alınacak.

Kaynak: www.enerjigunlugu.net

 

Avrupadan Afrika'ya 44 milyar euroluk yatırım

Avrupa Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, New York'da düzenlenen 2018 Bloomberg Küresel İş Forumu ile Tek Gezegen Zirvesi kapsamında bir konuşma yaparak, Avrupa'nın temiz enerji projeleri için Afrika'ya 44 milyar Euro hacminde yatırım yapacağını duyurdu. Avrupa Komisyonu Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, New York'da düzenlenen 2018 Bloomberg Küresel İş Forumu ile Tek Gezegen Zirvesi kapsamında bir konuşma yaparak, Avrupa'nın temiz enerji projeleri için Afrika'ya 44 milyar Euro hacminde yatırım yapacağını duyurdu ve konuşmasında "Avrupa olarak, dünyanın bazı bölgelerinin iklim değişikliğine karşı daha güçsüz olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Avrupa, Afrika'daki projeler için 44 milyar Avroluk dış yatırım planı oluşturdu" ifadelerini kullandı.

TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARI

Projelerle birlikte yatırım ihtiyacı olan şehirlerin ve bölgelerin temiz enerji kaynaklarına yönelebilmeleri için finansmana erişim kolaylığı sağlandığını dile getirerek, "bu yatırımlar, sahra altı Afrika'da sürdürülebilir şehirlerin geliştirilmesi için evlere temiz enerji ve güneş enerjisi getirmek için kullanılacak" dedi. Aynı zamanda Avrupa'nın temiz enerji geliştirme  amacı ile farklı bölgelerdeki programlar için de 700 milyar Euro büyüklüğünde bir bütçesi olduğunu doğrulayan Sefcovic, 2021 ile 2027 yılları aralığında iklim değişikliğine dayalı projeler için de 300 milyar Euro yatırmaya hazır olunduğunu kaydetti.

Kaynak: www.enerjienstitusu.com

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: