Antalya
01.10.2018
A
GÜNCEL , GÜNCEL
Yaptırımla karşı karşıyayız
 Yaptırımla karşı karşıyayız

Rekabet Kurulu’nun soruşturma açması üzerine değerlendirmelerde bulunan TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Başkanı Gazi İpek, “Meslek odaları meslektaşının yanında olur. Biz aktör olmak değil kendi mühendisimizin mesleki sürecini takip etmek, destek olmak ve denetlemek için varız” dedi. 

Rekabet Kurulu geçtiğimiz günlerde yaptığı incelemeyle TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Konya İl Temsilciliği’nin almış olduğu komisyon kararı ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. 6 Eylül 2018 tarihinde toplanan kurul, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak EMO hakkında soruşturma açılmasına karar vermişti. Kanun’un 4’üncü maddesi; “Yasaklanan Faaliyetler” başlığı altında şu hükmü getiriyor: “Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır”.

MESLEK DENETİM UYGULAMASI                                                         

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Gazi İpek, “Merkezi bir soruşturma içerisindeyiz. Bu aslında Türkiye’nin bugünkü şartlarında odalar üzerinde kurulmak istenen baskının bir sonucudur. Biz Odamızın proje yönetmeliğine uygun olarak meslektaşlarımızın imzalarının bulunduğu proje bedellerinde asgari tutarı talep ediyoruz. Bu talep üyelerimiz arasındaki rekabeti sağlamak adına yapılıyor. Mühendislerimize serbest çalışma yetkisi veriyoruz. Mesleki denetim uygulamaları konusunda belli gelirlerimiz var. Bu gelirler elimizden alınmak isteniyor. Birçok kurum artık meslek odalarının ve meslek odalarına bağlı mühendislerin iş alanında faaliyet göstermeye başladı. Teklif vererek meslektaşlarımızın iş alanlarımızın daraltılması da söz konusu. Bir nevi yaptırımla karşı karşıyayız” dedi.

MESLEKTAŞIMIZA DESTEK İÇİN VARIZ

Bazı kurumların meslektaşlarının yaptığı faaliyetleri kurum olarak da gerçekleştirmesini eleştiren İpek, şunları ekledi: “Örneğin asansör bakım ve denetimleri konusunda bazı devlet kurumları da teklif veriyor, biz de mühendis odaları olarak teklif veriyoruz. Biz bu denetim faaliyetlerinin mühendisler tarafından yapılması yanlısıyız. Her mesleğin uzmanlık alanı farklıdır. Yani hem savcı hem hakimseniz bunun karşısında avukat vardır. Hâkim ise bağımsız olmalıdır. Bizde de aynı süreç geçerli, hem meslektaşına destek olmak isteyip hem de onun karşısında ekmeğine rakip olamazsın. Biz aktör olmak değil kendi mühendisimizin mesleki sürecini takip etmek, destek olmak ve denetlemek için varız. Ana parametre belli, soruşturmayı takip edeceğiz, kovuşturma aşamasına geçerse biz de yargıya başvuracağız”.

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: