Antalya
29.09.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL
Savcı tutuklama istedi
Savcı tutuklama istedi

16 yaşındaki Sezgi Kırıt'ın, 2009'da uyuşturucu verilerek cinsel istismara uğradıktan sonra öldürülmesine ilişkin davada savcı sanıklar hakkında tutuklama talep etti

Antalya’da 2009 yılında “Bakkala gidiyorum” diyerek evden çıktıktan sonra kendisinden haber alınamayan ve çıplak cesedi 10 gün sonra Isparta’da bulunan Sezgi Kırıt’ın davasına devam edildi. Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Ceza Dairesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Mehmet Mutlu Kurtlar, Osman Küçük katılırken, tutuksuz sanık Emine Karpi katılmadı. Sezgi Kırıt’ın annesi Hanife, babası Hasan, ablası Sevgi Kırıt ve taraf avukatları da hazır bulundu. Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) de davayı takip eden sivil toplum kuruluşu arasında yer aldı.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Davanın dün görülen duruşmasında savcı, mahkemeye sunduğu ayrıntılı mütalaasını açıkladı. Sanıkların tümünün tutuklanmasını talep eden savcı, Mehmet Mutlu Kurtlar ve Osman Küçük hakkında ‘hürriyetten yoksun bırakma" ve "çocuğun cinsel istismarı" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.  Savcı, bir diğer sanık Emine Karpi hakkında da ‘delilleri yok etme’  suçundan cezalandırma talep etti.  Bunun üzerine söz alan sanık avukatları mütalaaya karşı savunma yapmak için ek süre talep etti. Mahkeme heyeti, sanıklar hakkında adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı tedbiri uygulayarak duruşmayı 12 Ekim’e erteledi.

DURUŞMA SONRASI KADINLARDAN TEPKİ

Duruşma sonrası Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) öncülüğünde basın açıklaması yapıldı. ‘Sezgi Kırıt için adalet’ yazılı pankart açan kadınlar savcının sanıklar hakkında tutuklama talep etmesine rağmen sanıkların tutuksuz yargılanmasına tepki gösterdi. KADEM adına açıklama yapan avukat Pınar Hacıbektaşoğlu, “Sanıkların tutuklu yargılanmalarını istiyoruz. Sayın savcı suçun en ağır şekilde işlendiğine dair mütalaa açıklamış olmasına rağmen, sanıklar adliye kapısından çıkarak topluma karıştı. Bu en yürek yakıcı yanı oldu” açıklamasında bulundu.

UYUŞTURUCU TEMİNİNDEN DE YARGILANACAKLAR

Davanın avukatlarından Sibel Önder Sezgi Kırıt’a uyuşturucu madde verildiğinin dosyada sabit olduğunun altını çizerek, duruşmada sanıklar hakkında uyuşturucu madde temini gerekçesiyle yaptıkları suç duyurusunun kabul edildiğini kaydetti. Sanıkların tutuksuz yargılandığını hatırlatan Önder, bu duruşmada katil zanlıları hakkında adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı tedbirlerinin uygulandığını söyledi. 12Ekim’de karar duruşması olacağına işaret eden Sibel Önder, “Sayın savının verdiği mütalaa doğrultusunda sanıkların en ağır şekilde cezalandırılacağını umuyoruz.  Adaletin yerini bulmasını istiyoruz” dedi.  MÜZEYYEN YÜCE

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: