Antalya
28.09.2018
A
GÜNDEM , YAŞAM
Ulusal Yarışma başlıyor
Ulusal Yarışma başlıyor

Antalya Film Festivali'nden çıkarılan ulusal uzun metraj film yarışmasının devamı için profesyonel sinemacılar tarafından düzenlenen 55. Ulusal Yarışma, 30 Eylül Pazar günü akşamı Beyoğlu Sineması’nda gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlıyor

 4 Ekim’e kadar sürecek 55. Ulusal Yarışma’nın programında, film gösterimleri yanında Türkiye sinemasının farklı açılardan masaya yatırılacağı iki panel ve “Nasıl festivaller istiyoruz?” başlığı ile tartışılacak geniş kapsamlı bir forum da yer alıyor.

AÇILIŞ BEYOĞLU SİNEMASI’NDA

30 Eylül akşamı Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek törenle başlayacak olan 55. Ulusal Yarışma’nın açılış filmi, 2. Antalya Film Festivali’nde En İyi İkinci Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan “Keşanlı Ali Destanı” (1964). Haldun Taner'in aynı adlı oyunundan uyarlanan, Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini üstlendiği ve başrollerini Fikret Hakan ve Fatma Girik’in paylaştığı film saat 21.30’da gösterilecek. Ertem Göreç’in yönettiği, Vedat Türkali’nin senaryosunu yazdığı ve 2. Antalya Festivali’nde En İyi Üçüncü Film seçilen “Karanlıkta Uyananlar” ise 1 Ekim akşamı yönetmen Ertem Göreç’in de katılımıyla gerçekleşecek özel bir gösterimle sinemaseverlerle buluşacak.

YILDIRIM ÖNÜL ÖDÜLÜ FERHAN ŞENSOY'A

1999’dan bu yana Antalya Film Festivali’nde Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği - ÇASOD tarafından verilen Yıldırım Önal Anı Ödülü’ne geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ulusal Yarışma ev sahipliği yapıyor. Açılış töreninde takdim edilecek Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün bu seneki sahibi tiyatro ve sinema sanatçısı roman, deneme, günlük, oyun ve senaryo yazarı Ferhan Şensoy.

FORUM: NASIL FESTİVALLER İSTİYORUZ?

Meslek birliklerinin, festival temsilcilerinin, yönetmen, yapımcı ve oyuncuların geniş katılımıyla gerçekleşecek forumda sinemacılar Ulusal Yarışma'nın da başlamasına sebep olan festival sorunlarını ve film sahiplerinin ihtiyaçlarını konuşup, tartışacaklar. 1 Ekim Pazartesi günü saat 15.00’te Cezayir’de.

PANEL: TÜRKİYE SİNEMASININ DEĞİŞEN YÜZÜ

Ceylan Özgün Özçelik (senarist-yönetmen), Kaan Müjdeci (senarist-yönetmen), Nadir Öperli (yapımcı) ve Melis Behlil’in (akademisyen-sinema yazarı) konuşmacı olarak katılacağı “Türkiye Sinemasının Değişen Yüzü” başlıklı panel, sinema yazarı Barış Saydam’ın moderatörlüğünde 2 Ekim Salı saat 15.00’te Cezayir’de gerçekleşecek. Panelde 1980’lerden başlayarak günümüz Türkiye sinemasının üretim, gösterim ve dağıtım sürecinde yaşadığı değişimleri konuşulacak. Yaşanan değişimlerin çekilen filmlerin içerik ve biçimlerine nasıl yansıdığı ele alınacak.

PANEL: YETERSİZ BAKİYE

Yapımcılar Serkan Çakarer ve Yamaç Okur’un sinema endüstrisinin gündemini değerlendirdiği podcast “Yetersiz Bakiye”, 55. Ulusal Yarışma’da düzenlenecek bir panelle izleyicilerle buluşuyor. “Yetersiz Bakiye Sine-i Millet Özel Programı…” 3 Ekim Çarşamba günü saat 15.00’te Cezayir’de gerçekleşecek.  Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: