Antalya
27.09.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL
Port Akdeniz'den yatırım atağı
Port Akdeniz'den yatırım atağı

Port Akdeniz Genel Müdürü Özgür Sert, limanda yapılan yeni yatırımlar hakkında bilgi verdi

 

Port Akdeniz Genel Müdürü Özgür Sert, Antalya bölgesinin en büyük deposunun hizmete girdiği Port Akdeniz’de yatırımların devam ettiğini, 5 yıldır yapılamayan klinker ihracatının yeniden başladığını, IT altyapısının geliştirilmesine bağlı olarak Endüstri 4.0 kapsamında Lojistik 4.0’a geçildiğini belirtti. Mermer ihracatçılarına yönelik hizmetlerine yenileri eklenen, makine parkı güçlendirilen Port Akdeniz'de bu yılın ilk 8 ayında genel kargo ve dökme kargoda 915 bin 777 ton, konteynerde127 bin 568 TEU’luk rakamlara ulaşıldığını belirten Özgür Sert, bu süre içinde 327 gemiye hizmet verildiğini, 7 bin 518 yolcu ağırlandığını söyledi.

 

BÖLGENİN EN BÜYÜK DEPOSU

Antalya bölgesinin en büyük deposunu Port Akdeniz’de hizmete soktuklarını 2 milyon dolarlık bir yatırımla liman sahası içindeki soğuk hava deposunu yenilediklerini kaydeden Özgür Sert, "Yeni kapalı depomuzu uzun süreli olarak Türkiye’nin önde gelen gübre üreticilerinden birine kiraya verdik. Depomuzla birlikte limanımızdan gerçekleştirilen yıllık gübre tahliyesinin ortalama 100 bin ton artmasını bekliyoruz" dedi.

 

KLİNKER İHRACATI TEKRAR BAŞLADI

Yatırımlara bağlı bir diğer gelişmeyi klinker ihracatında gerçekleştirdiklerini belirten Sert, “Limanımızdan son 5 yıldır klinker ihracatı yapılmıyordu. Bu alanda da yeni düzenlemelere gittik ve çeşitli geliştirmeler yaptık. Bu çalışmalar ve sunduğumuz operasyonel imkanlarla limanımızdan klinker ihracatı 5 yıl aradan sonra tekrar başladı. Yıl sonuna kadar limanımızdan gerçekleştirilecek klinker ihracatının 100 bin tonu geçmesi beklenmektedir” şeklinde konuştu.

 

LOİJİSTİK 4.0 - ENDÜSTRİ 4.0’A GEÇİLDİ

Bu dönem öne çıkan yatırımlardan birini de IT altyapılarında dijitalizasyon alanında gerçekleştirdiklerini vurgulayan Özgör Sert,“IT altyapımızı da geliştirerek, Loijistik 4.0 – Endüstri 4.0’a geçtik. Tamamladığımız bu süreç ile birlikte, müşterilerimize ve paydaşlarımıza, internet olan her yerden hızlı ve anlık olarak erişim sağlanabilen Portal sistemi oluşturduk. Bu platformumuza sadece bilgisayardan değil, aynı zamanda Tablet, Kiosk, Smart Phone, PDA, El Terminali, Akıllı Telefon (Android, iOS ve Windows Phone) ve Dokunmatik TV gibi tüm cihazlara ve yaygın işletim sistemlerine ek yazılıma ihtiyaç duymadan erişim sağlanabiliyor" ifadelerini kullandı.

 

MERMER İHRACATINDA MARKA LİMANIZ

Mermer ihracatçısı firmalara ücretsiz “blok mermer depolama” imkanı sunduklarını belirten Özgür Seart şunları söyledi: "Limanımızda mermer kesim hizmeti, blok çevirme, seyyar kantarla hızlı tartım gibi, mermer ihracatçılarına kolaylık sağlayacak her türlü hizmeti veriyoruz. Limanımızda mermer ihracatçılarımız ayrıcalıklı konumda. Ülkemizin mermer ihracatındaki en büyük limanı konumundayız. Bu alanda marka olmuş liman özelliğimizi korumayı ve daha üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz. " Mustafa KOÇ

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: