Antalya
24.09.2018
A

Dün sabah işe geldiğimde büroyu açan olmadı. Büroyu her sabah açan arkadaşımı aradım. Hasta yattığı için gelemediğini söyledi. Büro açılıncaya kadar karşıdaki parkta oturup bekleyeyim dedim. Yerel gazeteleri alıp bir banka oturdum. Dört bir yandan karasinek akınına uğradım. Oku okuyabilirsen. İşe gelmek için bu sabah otobüse bindim. Karasinekler orada da rahat bırakmadı. Konuyu açtığım herkes aynı şeyi söylüyor: "Antalya karasinek akınına uğramış durumda". Belediye inşallah duyar:

Vız vız da vız vız...

                                                           ***

CHP Aksu İlçe Yönetimi 14 aydır kirasını ödemediği daireden çıkıp gitmiş. CHP yönetimi sadece kirayı değil, elektrik ve su faturasını da ödememiş. "Kirayı genel merkez ödeyecek" diyen Aksu CHP yönetimi, aynı binadan daire almış. Gazetelerde bu haberler yer alıyor; kamuoyunda bunlar konuşuluyor; çarşıda pazarda insanlar "Bu CHP'den ne köy olur ne kasaba" diyor.   

Oy oy da oy oy...

                                                           ***

Bir arkadaşımın çocuğu ilköğretim okulunda okuyor. Çocuğun okuduğu özel okul arkadaşıma 2 bin lira kitap faturası çıkarmış. "Hepsini almasaydın" dedim. "Olmuyor", dedi; "Ödevlerin hangi kitaptan verileceğini bilmiyorsunuz. Ayrıca kitaplarda eksiklik olursa çocuk arkadaşları arasında eziklik yaşıyor". Geçtiğimiz gün bir internet kitapçısından 8 kitap sipariş ettim. Kitapların ortalama sayfa sayısı 250'nin üzerinde. 167 lira tuttu. İndirimleri eklediğimizde 8 kitap 200 lira civarında tutuyor. İlköğretim okulunda kaç ders var diye baktım. 4. sınıflar için Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Görsel Sanatlar, Müzik, Oyun ve Fiziki Etkinlikler, Trafik Güvenliği, İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi olmak üzere 11 ders var. Bunlardan Türkçe, Matematik, Fen, Sosyal Bilgiler derslerine 3'er, Yabancı Dil'e 2, diğerlerine birer kitap verdiğimizde öğrencinin azami 20 kitaba ihtiyacı var demek. Bunun ederi abartılı bir rakamla 500 lira. Özel okullar, demek oluyor ki, okul ve servis ücretlerine 1.500 lira civarında rant eklemekteler. Bunun anlamı, Milli Eğitim'in geldiği nokta. Yani:

Soy soy da soy soy...

                                                           ***

Bir başka arkadaşım "2018 - 2019 Eğitim Öğretim Yılı için Anasınıfı - 1. Sınıf - 5 Sınıf ve Nakil Öğrencilerle ilgili öğrenci kaydı için okula alınacak malzemeler"i paylaşmış: Çamaşır suyu: 5 kg., sıvı sabun: 5 kg., yüzey temizleyici: 5 kg., tuvalet kâğıdı: 24'lü paket, katlanır peçete: 24'lü paket, uzun mop: sanayi tipi, kuru mop: 80/100 boyut, bulaşık süngeri: 3'lü paket, temizlik bezi: 3'lü paket, temizlik bezi - mikrofiber: 3'lü paket, endüstriyel jumbo boy çöp poşeti: 5 adet, tahta kalemi: 10 adet, tahta kalemi silgisi: 5 adet, A4 kâğıdı: 3 top. 

Duy duy da duy duy...

                                                           ***

Paylaş
ETİKETLER:
Yok