Antalya
24.09.2018
A
GENEL , KÜLTÜR-SANAT
Ulusal Yarışma Ödülleri açıklandı
Ulusal Yarışma Ödülleri açıklandı

Antalya Film Festivali programından çıkarılan ulusal uzun metraj film yarışmasının devamı için profesyonel sinemacılar tarafından başlatılan Ulusal Yarışma'nın bu yılki ödülleri açıklandı. 55. Ulusal Yarışma'nın Onur Ödülü sinema ve tiyatro sanatçısı Ayla Algan'a, Sinema Emek Ödülü dublör Burhan Kocataş'a değer görüldü. 55. Ulusal Yarışma kapsamında 100'den fazla filmin yönetiminde imzası bulunan Aram Gülyüz, Atıf Yılmaz Batıbeki, Çetin İnanç, Nejat Saydam, Oğuz Gözen, Orhan Elmas, Osman Fahir Seden, Semih Evin, Sırrı Gültekin, Ülkü Erakalın, Yavuz Figenli ve Yücel Uçanoğlu'na teşekkür plaketi sunulacak.

 

OYUNCULUĞA YAPTIĞI SONSUZ KATKI

55. Ulusal Yarışma düzenleme kurulu tarafından yapılan açıklamada, "Cesur rol seçimleri, karakterlere kattığı derin ve dokunaklı yaklaşımı, eğitmen olarak oyunculuğa yaptığı sonsuz katkı sebebiyle bu yılki Onur Ödülü’nün Ayla Algan’a sunulacağı" belirtildi. Ayla Algan, New York Actor’s Repertory Theatre’da aldığı eğitimin ardından 1960 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girdi, 1961’da “Tarla Kuşu” oyunuyla Türkiye’de ilk kez sahneye çıktı. Aynı yıl, rejisörlüğünü Muhsin Ertuğrul’un yaptığı “Hamlet” oyununda, hem Ophelia’ yı hem de Hamlet’i canlandırdı; sayılı “Kadın Hamlet”ten biri oldu. Ayla Algan’ın 1965’te Ertem Göreç ile başlayan sinema macerası, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Memduh Ün, Tunç Başaran, Aram Gülyüz, Ferzan Özpetek, Barış Pirhasan gibi yönetmenlerle devam etti. Aynı zamanda şarkı da söyleyen ve 1971’de Paris’in ünlü konser salonu Olympia’ da sahneye çıkan Algan, 1972’de Devlet Sanatçısı ünvanı aldı ve UNICEF Onur Ödülü’ne layık görüldü. Bugüne kadar çoğu kadın hikayelerini anlatan oyunlara yönetmenlik yaptı, sayısız oyuncuyu yetiştirdi.

 

TEHLİKELİ SAHNELERİN GÖRÜNMEZ KAHRAMANI

Sinemanın ve sinemaseverlerin görünmeyen kahramanlarına verilen Sinema Emek Ödülü, bu yıl tehlikeli sahnelerin isimsiz aktörlerinden dublör Burhan Kocataş’a sunulacak. Burhan Kocataş, 40 yılı aşkındır süren sinema hayatına 70’li yıllarda Cüneyt Arkın, Yılmaz Köksal, Sadri Alışık, Kadir İnanır, Serdar Gökhan ve Eşref Kolçak gibi ünlü aktörlerle dövüşerek başladı. Sinemamızın ilk aksiyon yapımlarında yer aldı; zor sahnelere gerçekçilik katmak için canı pahasına çalıştı. Burhan Kocataş, bugün de hâlâ sinema dünyasında olmanın yanı sıra, genç dublör adaylarını da yetiştiriyor.

 

100'LER KULÜBÜ'NE TEŞEKKÜR PLAKETİ

Ulusal Yarışma bu yılın ödül gecesinde Yeşilçam kariyerinde yüz filmi aşan, yüzden fazla filme imza atarak 100'ler kulübüne giren on iki "görünmez kahraman"a teşekkür plaketi vererek onları onurlandırmayı amaçlıyor. Ödül gecesinde Yücel Uçanoğlu, Çetin İnanç ve Yavuz Figenli’ye plaketleri takdim edilecek. Aramızdan ayrılan Aram Gülyüz, Atıf Yılmaz Batıbeki, Nejat Saydam, Oğuz Gözen, Orhan Elmas, Osman Fahir Seden, Semih Evin, Sırrı Gültekin ve Ülkü Erakalın’ın ödülleri yakınlarına sunulacak.   Mustafa KOÇ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: