Antalya
21.09.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL
100 Milyar $’lık pazar
100 Milyar $’lık pazar

24-28 Ekim’de 9’uncusu düzenlenecek YÖREX’e 200 bin ziyaretçi beklediklerini belirten ATB Başkanı Ali Çandır, “Burada tanıttığımız ürünlerin 100 milyar dolarlık dünya pazarında yer bulmasını amaçlıyoruz” dedi

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde bu yıl 9’uncusu düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) için hazırlıklar sürüyor. 24-28 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenecek fuarla ilgili Körfez Gazetesi’ni ziyaret ederek bilgi veren Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, geçen yıla göre yüzde 20’lik bir ziyaretçi artışı beklediklerini söyledi. YÖREX’in ilk düzenlendiği 2010 yılında 42 ilden katılım olduğunu ve 24 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptıklarını belirten Çandır, geçtiğimiz yıl yapılan 8. fuarda ise katılan il sayısının 70, ziyaretçi sayısının da 161 bin olduğuna dikkat çekti.

72 İL KESİNLEŞTİ

9. fuar için şu ana kadar 72 ilin katılımının kesinleştiğini, bu rakamı 81’e tamamlamak için çalıştıklarını belirten Çandır, “Amacımız Türkiye’deki yöresel ürünleri Antalya’da bir araya getirmek. Onlara hem cesaret vermek, hem de pazar paylarını artırmak için çaba sarf edeceğiz. Yaşadığımız ekonomik dalgalanmalar da gösteriyor ki yöresel ürünlere daha fazla pozitif ayrımcılık göstermeliyiz. Bize ait olan yerli ve milli ürünleri sahiplenmemiz gerekiyor. Ekonomik kazanım ve bu ürünleri gelecek nesillere aktarmak için bu fuara büyük önem veriyoruz” dedi.

HEDEF DÜNYA PAZARI

Yöresel ürünler ile ilgili yaptıkları çalışmalar sonucunda Antalya’ya 6 tane coğrafi işaretli ürün kazandırdıklarını ifade eden Çandır, şunları söyledi: “Türkiye’de 400’e yakın ürün coğrafi işaret almış durumda. Biz bu çalışmalara başladığımızda 100 civarında coğrafi işaretli ürün vardı. Biz YÖREX’te tanıttıktan sonra, bu ürünlerin dünyadaki 100 milyar dolarlık ürün pazarında yer bulmasını sağlamayı amaçlıyoruz”.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: