Antalya
20.09.2018
A

Antalya’da bahar temizliği ve yerel seçimler

24 Haziran seçim değerlendirmesinden hemen sonra muhalefet partilerinden CHP ve İyi Parti iç tartışmalar ile zaman kaybetmiş gözükse de toplumsal görevler söz konusu olduğunda bu sorun kısa zamanda gündemden düşmüş gözükmektedir. Ancak kırgınlıkların devam etmediğini bittiğini söylemek çok gerçekçi olmaz. Muhalefet yerel seçimlerde bir kazanım elde etmek istiyorsa acilen bir umut yaratması gerekmektedir. Bu umudu ancak AKP-MHP ittifakına karşı en geniş muhalefeti kapsayacak bir ittifak sürecine girmesi yaratacaktır.

İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Adana, Edirne, Kırklareli, Aydın, Giresun, Hatay, Zonguldak, Burdur gibi iller başta olmak üzere  yazmakla bitmez birçok ilçede tek başına bir partinin olası ittifaklara karşı tek başına seçim kazanması imkansız gözükmektedir. Aslında seçmen parti merkezlerine demokrasi dersi vermektedir.Bu ülkede ve bununla birlikte şehirlerde seçimi tek başına bir partinin kazanarak hükümdarlık kurmasına itiraz etmekte ve resmen belediyelerde koalisyon kurmaya zorlamaktadır. Türkiye geneli olası ittifak senaryolarından oluşan yazımı seçim sonrasında yazmıştım.

Linkten okuyabilirsiniz. ( http://antalyakorfez.com/haber/22742-muhalefet-haritasi )

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni kim kazanır ?

Bu soruya ilk önce bilimsel veriler ile cevap verelim.

 

 

Tabloda görüldüğü gibi ittifaklar sağlandığı ölçüde her ittifak için çok zor bir seçim geçecektir. AKP-MHP ittifakına karşı CHP-İyi Parti- Saadet Partisi- HDP ittifakı arasında nasıl bir oy geçişleri sağlanacaktır? Tartışmaya açık bir konudur. Ancak genel seçimlerde ki akılcı bir oyun kurucu görevini üstlenen CHP iyi bir strateji ile Antalya ve birçok ildeki seçimi çok rahat kazanabilir. Bu seçim birçok ilde bununla birlikte Antalya’da İyi Parti ve HDP yönetimleri, seçmenine karşı ciddi bir sorumluluk içindedir.Chp Genel merkezi ve il başkanlıkları şu partiye destek olalım demese de seçmen her zaman gerekeni yapmaktadır. Çünkü üye farklıdır, seçmen farklıdır.Bu yüzden AKP’lilerin her fırsatta HDP’ ye oy verme konusunda CHP’yi eleştirmesi asılsızdır.İyi Parti ve MHP seçmenini yanına çekmek için yapmış olduğu algı yönetimidir.Kitle partilerinde hiçbir zaman seçmenin oyuna ipotek koyamazsınız. Parti yönetimleri ancak algı yönetimini yönlendirebilir.

Toplumun içinde özellikle yerel seçimlerde ‘’Oyum boşuna gitmesin’’ algısı bir partiyi tahmin edemeyeceği bir sonuçla belediyeyi kazandırabilir.Bu algı yönetimlerine direnen partiler ise çok ciddi yaralar alır. Antalya Büyükşehir seçiminde CHP’nin rüzgarına direnen İyi Parti ve HDP yönetimi, AKP-MHP ittifakına karşı alınacak kötü sonuçların günah keçisi olacağı aşikardır. Seçmen bir sonraki seçimde bu partileri cezalandıracaktır. Bu yüzden meclis üyelikleri vb gibi ufak hesaplar peşine düşülürse, ülkemiz demokrasisine bir darbe de kendileri vurursa genel seçimlerdeki söylemlerinin altında kalabilirler.Ama bu da demek değil ki CHP seçimi kazandıktan sonra kendisini destekleyen partileri görmezden gelsin.Böyle bir şey olursa aynı şekilde CHP’de ciddi güç kaybı yaşayacaktır. Bu uyarılar benim bireysel yorumlarım değil sokağın söylemleridir.Adayların niteliği ve niceliğine paralel olarak, seçmen hangi ilçede hangi muhalif parti ile seçim kazanabilecek ise  ona yönlenecektir…

 

Bu matematiksel açıklamaların dışında cumhuriyetçi, milliyetçi, muhafazakar, sosyalist, Kürt, Alevi … Muhalefet partilerine oy vermiş seçmene karşı en önemli görev; seçmen analizlerini doğru yaparak hiçbir partinin seçmenini üzmeyecek adaylar çıkarılmalıdır.Muhalafetin işi bu yüzden kolay değildir. Ancak ismi geçen adaylardan bu niteliklere sahip isimler mevcuttur.

 AKP’nin çözüm sürecinde kitlesine kazandırdığı Kürt seçmenin dışında gittikçe milliyetçi politikalara yönelmesi ile MHP seçmenine kendini sevdirmesi kendisini ifade etmesini kolaylaştıracaktır. Ancak AKP Büyükşehir Belediye başkanı Menderes Türel, Antalya’yı genel siyasetin gerginlikleri yönetmesi,’’ ben yaptım oldu, benden değilse belediyede çalışma hakkı yoktur’’ gibi bir bakış açısı ile belediyeyi yönetmesi, muhalefetin birleşmesini kolaylaştırmaktadır.

CHP’nin tüm partilerin tabanını üzmeyecek, genel siyasetin gerginliğini Antalya’ya yansıtmayarak, yalnızca eleştirerek değil, kendisinde olan belediyelerin hizmetlerini anlatarak, kaliteli, nitelikli bir aday çıkarması şarttır.

CHP'nin yalnızca partililerine değil, tüm halka soracağı bir araştırma yaparak adayını belirlemesi seçimi kazanmasını kolaylaştıracaktır. O zaman sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi kendine göre ‘’Bahar Temizliği’’ olacaktır.

Bir sonraki yazıda Antalya’nın ilçelerini analiz yapacağım.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok