Antalya
18.09.2018
A
ARŞİV , GÜNCEL
Alevilik asimile ediliyor
 Alevilik asimile ediliyor

Alevi Örgütleri 2018- 2019 Eğitim-Öğretim yılının başladığı ilk gün zorunlu din dersinin kaldırılması için oturma eylemi düzenledi. Attalos Heykeli önünde gerçekleşen eyleme Alevi Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Vakıflar Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, (PSAKD), Alevi Bektaşi Federasyonu, Halkevleri, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, CHP Muratpaşa ilçe Başkanı Hasan Şahin ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Bir süre oturma eylemi yapan grup, siyah bant ile de ağızlarını bantladı. Yaklaşık 15 dakika bu şekilde sessizce oturan grup, sonrasında basın açıklaması yaptı. Alevi bileşenleri adına konuşma yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Mali Sekreteri Ali Aktaş, Türkiye’de örgün eğitim kurumlarında Aleviliğin yok sayılmakta olduğunu ifade ederek, Alevilerin bu konuda yargıda hak arama mücadelelerinin sonuçsuz kaldığını söyledi. Diğer yandan Aleviliğin müfredatta devletin uygun gördüğü şekliyle yer aldığını savunan Aktaş, “Devlet eliyle üretilmiş bir Alevilik, Alevilik değildir. Bu şekliyle bir asimilasyon belgesidir” diye konuştu.

ALEVİLİĞİN YOK EDİLMESİ İZİN YOK

Devletin laik, bilimsel, demokratik, kamusal, anadilde bir eğitim sistemini ve müfredatını uygulaması gerektiğini belirten Ali Aktaş, şunları söyledi: “Devlet Alevileri, görmeme, duymama tavrından vazgeçmelidir. Çocuklarımızın zorunlu din dersleri ile asimile edilmesini; bu yolla Aleviliğin yok edilmesine hizmet edilmesini kabullenmeyeceğiz. Hak ve eşitlik taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz.”  MÜZEYYEN YÜCE

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: