Antalya
13.09.2018
A
GENEL , GÜNCEL , EĞİTİM
CHP'li gençlerden tepki: “Laik eğitimden vazgeçmeyeceğiz”
CHP'li gençlerden tepki: “Laik eğitimden vazgeçmeyeceğiz”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın karma eğitime ilişkin yeni düzenlemesine CHP Antalya İl Gençlik Kolları tepki gösterdi. CHP Gençlik Kolları İl Sekreteri Özkan Yılmaz, değişikliğin sonuç üretmeyeceğini belirterek, çağdaş laik eğitimden vazgeçilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, okulların açılması ve kapanmasına ilişkin esasların düzenlendiği yönetmelikte yer alan karma eğitime ilişkin madde de düzenleme yaptı, “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesini kaldırdı. Değişikliğe tepkiler çığ gibi büyürken CHP Antalya Gençlik Kolları İl Sekreteri Özkan Yılmaz da konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. CHP Antalya İl Başkanlığı’nda CHP’li gençlerin katıldığı toplantıda konuşan Yılmaz, bu değişikliğin istenen her okulun karma eğitim dışına çıkarılmasına olanak sağlayacağını savundu.

 

DEĞİŞİKLİK YERELDE BASKIYA NEDEN OLACAK

Değişikliğin yerelde pek çok fiili uygulamaya da dayanak oluşturacağına dikkat çeken Yılmaz, “Siyasi iktidar velilere ve öğrencilere imam hatip okullarını işaret etmekte, öğrencilerin bu okullara gitmelerini istemektedir. Fen, sosyal bilimler, Anadolu, güzel sanatlar ve spor liselerinin açılmasını ve kontenjanlarını sürekli daraltılmaktadır” diye konuştu. Laik, bilimsel, eşit, parasız, çağdaş ve karma eğitim koşullarında tüm öğrencilerin eğitim hakkını hiçbir engel olmadan kullanabilmesi gerektiğini ifade eden Özkan Yılmaz, söz konusu değişikliğin sonuç üretmeyeceğini dile getirerek şunları söyledi: “Karma eğitim ile ilgili tartışmalar pedagojik ve bilimsel temellerde değil, siyasal referanslarla tartışılmakta ve bunun olumsuz sonuçlarına da öğrencilerimiz katlanmak durumunda kalmaktadır. Temel önceliğimiz tüm öğrencilerin istedikleri okul türünde ve okulda eğitim almasını sağlamak olmalıdır. Karma eğitimin ihlaline, tüm okulların imam hatipleştirilmesi amacına geçit vermeyeceğiz." Müzeyyen Yüce

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: