Antalya
13.09.2018
A
GENEL , GÜNCEL
Siyasetin nabzı Muratpaşa’da
Siyasetin nabzı Muratpaşa’da

488 bini aşan nüfusuyla 38 ilden daha büyük ilçesi Muratpaşa'da CHP 'kale' unvanını kaybetmemek için, Ak Parti ise yeni bir 'kale' kazanmak için belediye başkan adayını kılı kırk yararak belirlemeye çalışıyor.

 

Bakanlar Kurulu'nca Antalya'nın, 1993 yılında Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşmasıyla Muratpaşa Belediyesi alt kademe belediyesi olarak kuruldu. 1994 yılında yapılan ilk yerel seçimleri, Doğru Yol Partisi'nin adayı Mehmet Manavoğlu kazanarak Muratpaşa Belediyesi'nin ilk başkanı oldu. 1999 yılındaki ikinci seçimleri ise Demokratik Sol Parti'nin (DSP) adayı Süleyman Evcilmen kazandı. Evcilmen, daha sonra geçtiği CHP'den de seçimleri kazanmaya devam etti. 'CHP'nin kalesi' olarak isimlendirilen Muratpaşa'yı 2014 yılına kadar Evcilmen yönetti. Son yerel seçimlerde (2014) CHP sürpriz yaparak Evcilmen'i aday göstermedi ve yerine bir dönem CHP'nin il başkanlığını da yapan Ümit Uysal'ı aday gösterdi. Uysal, girdiği ilk seçimde oyların yüzde 46,5'ini alarak 'kale'de CHP bayrağını dalgalandırmaya devam etti.

 

SOSYAL DEMOKRAT ADAY

 

Mart 2019'da yapılacak yerel seçim için partiler Muratpaşa Belediyesi adayını belirlemek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Ak Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Muratpaşa'yı kazanmayı temel hedeflerden biri olduğunu gazetecilerle buluştuğu iki ayrı toplantıda dile getirdi. Taş, ilçede anketlerle çalışma yaptıklarını, herkesin sevebileceği bir aday ile seçimlere girmek istediklerini aktardı. 5- 6 adayın isminin belirginleştiğini dile getiren Taş, sosyal demokrat yapıda bir adayla seçimlere girmek istediklerini kaydetti.

EVCİLMEN ADI DA GEÇİYOR

Kulislerde Ak Parti adayının Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin olduğu iddia edildi, ancak Çetin kısa süre önce yaptığı açıklamada hiçbir partinin adayı olmayacağını kaydetti. Ak Parti adayları arasında, 3 dönem Muratpaşa'da başkanlık yapan Süleyman Evcilmen'in adı da yer alıyor. Öte yandan Muratpaşa Meclisi'nde Ak Parti sözcülüğünü yapan Cemal Öner'in adı da anılan adaylar arasında bulunuyor.

 

UYSAL'IN ADAYLIĞI

 

CHP'de ise Muratpaşa için çok sayıda isim etrafında toplanan gruplar var. CHP'nin milletvekili adayı Figen Albuga Çalıkuşu, eski il başkanlarından Ömer Melli, Deniz Baykal'ın kızı Aslı Baykal, eski meclis üyeleri Deniz Filiz ve Songül Başkaya, önceki dönem milletvekili Devrim Kök ve Murat Bulat ismi anılan aday adayları arasında yer alıyor. Ancak Muratpaşa'da mevcut başkan Ümit Uysal konusundaki belirsizlik ise sürüyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile Ümit Uysal'ın adı sıkça Büyükşehir Belediye Başkan adayları arasında yer alıyor. (DHA)

 

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: