Antalya
12.09.2018
A
GENEL , POLİTİKA
CHP’den kriz reçetesi
CHP’den kriz reçetesi

CHP Genel Merkez tarafından Türkiye’nin ekonomik sorununu çözmek adına oluşturulan kriz masası kapsamında, Antalya’da Çetin Osman Budak başkanlığında Oda ve dernekler ile görüşmeler yapıldı.  Antalya Milletvekili Aydın Özer, CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul ve il yönetiminin de bulunduğu heyet, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD), Antalya Genç İşadamları Derneği (ANTGİAD), Antalya İş Adamları Derneği (ANTİAD), Yörük Sanayici Ve İş Adamları Derneği (YÖRSİAD), Antalya Ticaret Borsası (ATB), Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB), Organize Sanayi Başkanlığı ve Döşemealtı Sanayici Ve İşadamları Derneği (DÖSİAD) ziyaret etti.  

MERKEZ BANKASININ BAĞIMSIZLIĞI

Ekonomik krizin büyümesinin sebeplerini ve nedenleri hakkında değerlendirmede bulunan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 maddelik çözüm önerilerini oda ve dernek başkanlarına anlattı. Budak, “Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmelidir. Demokrasiye geçilmeli, hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği sağlanmalıdır. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanmalıdır. Akılcı bir dış kaynak yönetimine geçilmelidir. Üretim ve istihdam artışı sağlayan ve yeni teknoloji getiren doğrudan yatırım girişleri özendirilmelidir” dedi.

TASARRUFA KAMUDAN BAŞLANMALI

Türkiye’nin spekülatif amaçlı sıcak para hareketlerine karşı korunması gerektiğini belirten Budak, “Dolar esas alınarak yapılan ihaleler süratle Türk Lirası’na dönüştürülmelidir. Hem ihalelerde hem de verilen garantilerde ve geçiş ücretlerinin belirlenmesinde TL’ye dönüşmelidir. Bütçe disiplini sağlanmalıdır. Bütçe dışı uygulamalara son verilmeli, ikinci, üçüncü bütçeler oluşturulmamalı, fonlar bütçe disiplini içerisine alınmalıdır. Türkiye israftan kaçınmalı ve tasarruf yapmalıdır. İsraf, dengeli ve adil büyümenin düşmanıdır. Tasarrufa kamudan başlanmalı; saray, araç, bina saltanatına son verilmelidir” ifadelerine yer verdi.

 

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ RAPORLAŞACAK

Türkiye’deki krizin çözümü adına herkesin söz söylemesi gerektiğini belirten İl Başkanı Ahmet Kumbul, “CHP’nin ekonomik krizden çıkmakla ilgili çözüm önerilerini iletiyoruz. Ekonomik krizden, işçisinden memuruna, emeklisinde iş insanına kadar herkesi etkileniyor. Çözümünde herkesle beraber bulunulması gerektiğini düşünüyoruz. Masanın etrafında iktidar ve muhalefetle krizden etkilenen herkesin olması gerektiğini düşünüyoruz. Ekonomik krizle ilgili üç arkadaşımızı görevlendirdik. Üç arkadaşımızın isimlerini genel merkeze ilettik. Görevli arkadaşlar bizimle beraber ziyaretlere geliyorlar ve not alıyorlar. Hazırlayacağımız raporu genel merkeze göndereceğiz. Genel merkezimiz çözüm önerilerini toplayıp iktidara götürecek. Krizden çıkmanın reçetesi budur diye sunacaktır. İktidar, bizim size ihtiyacımız yok, kendimiz çözeriz mi diyecek yoksa krizden bütün vatandaşlarımız zarar gördü, hep beraber çözmeliyiz mi diyecek onu göreceğiz” sözlerine yer verdi. Müzeyyen YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: