Antalya
12.09.2018
A
GENEL , POLİTİKA
Tarım ekonomiden de kötü
Tarım ekonomiden de kötü

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, tarım sektörü için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seferberlik çağrısı yaptı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan büyüme rakamları arasında tarım sektörünün toplam katma değerinin bir önceki yıla göre yüzde 1,5 oranında azaldığına dikkat çeken CHP’li Özer, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle önerge verdi. Özer, Pakdemirli’ye “Tarım sektörümüz için ne zaman seferberlik ilan edeceksiniz?” diye sordu.

TARIMDA UZUN VADELİ PLAN GERÇEĞİ

Üreticinin zor zamanlar geçirdiğini belirten Özer, “Çiftçi sıkıntıda, ekim azalıyor, kırsalda yaşam çorak bir hal alıyor. Tarım sektöründe acilen yapıcı yöntemlere gidilmeli. Siyaseti bulaştırmadan ve gündelik çözümlerden uzak, uzun vadeli planlamalar için bir an önce kolları sıvamalı. Üretimden tüketime, sektörün tüm paydaşlarıyla ortaklaşa alınacak her karar başarıya götürecektir” ifadelerine yer verdi.

TARIM EKONOMİDEN DAHA KÖTÜ DURUMDA

Tarım sektöründeki üretimin genel ekonomiye göre daha kötü bir performans sergilediğinin altını çizen CHP’li Özer, Sudan’da tarımsal işbirliği çalışmalarında bulunan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları yöneltti: Tarım sektöründeki üretimin genel ekonomiye göre kötü performans göstermesinin ve yüzde 1,5 küçülmesinin nedenleri nedir? Sudan ile tarımsal verimliliği artırma noktasında işbirliğine giden Bakanlığınızın Türkiye’deki tarımsal verimliliği artırmaya yönelik planlaması nedir? 100 günlük icraat programında yer verilen hangi başlıklar, hangi nedenlerle ülkemizdeki tarımsal verimliliği artırmaya yeter fayda sağlayacaktır? TÜİK rakamlarıyla da ortaya çıktığına göre, yok olma tehlikesindeki tarım sektörümüz için ne zaman bir seferberlik ilan edeceksiniz?” MÜZEYYEN YÜCE

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: