Antalya
12.09.2018
A
GÜNCEL
Kabul edilemez
 Kabul edilemez

Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselerde karma eğitime ilişkin yaptığı değişiklikle “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesi kaldırıldı. Eğitim-İş değişikliğe tepki gösterdi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın liselerde karma eğitime ilişkin yaptığı yeni değişiklik kapsamında “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesi kaldırıldı. Söz konusu maddenin çıkarılmasıyla nüfus ve öğrencinin az olduğu yerlerde düz, meslek ve teknik liselerdeki programları tek okulda toplayarak kız ve erkeklerin ayrı eğitim yapabilmesinin önü açıldı.

KARMA EĞİTİM DEĞİŞİKLİĞİ TEPKİ TOPLADI

Yönetmelik değişikliğini değerlendiren Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul/kurum açma ve kapatılmasına ilişkin esasları düzenlendiği yönetmelikte, liselerde karma eğitime ilişkin önemli bir değişiklikte bulunduğunu ifade etti. Yönetmeliğin ilgili bölümünden, “Çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılır” maddesinin kaldırılmasına tepki gösteren Iltar, “Bakanlık, liselerde dini tarikat ve cemaatlerin sıklıkla gündeme getirdiği karma eğitime ilişkin bir geri adım daha attı. Yapılan değişiklikle nüfus ve öğrencinin az olduğu yerleşim yerlerinde düz lise, meslek lisesi ve teknik lisedeki programları tek lisede toplayan çok programlı liselerde kız ve erkek ayrı eğitim yapılmasının önü açıldı” açıklamasında bulundu.

KARAR YASAYA AYKIRI VE DURDURULMALI

Yargı kararı gerekçe gösterilerek yapılan yönetmelik değişikliğinin 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununa aykırı olduğunu savunan Fatin Iltar, şöyle konuştu: “Bu yol ile laik bilimsel eğitim tamamen ortadan kaldırılıyor. Sadece imam hatip okulları açma ile kalınmayarak, devletin diğer resmi okulları da imam hatipleştiriliyor. Dindar ve kindar nesil yetiştirme projesi bir aşama daha geliştirilerek uygulamalar ve niyetler devam ediyor. Yasaya aykırı olan bu yargı kararı anında uygulamaya konulurken, sendikamız ve çağdaş eğitimin gerekleri olan konularda açılarak kazanılan yargı kararları bunca zamandır neden uygulanmıyor bunu da sormak gerekir.”

ÇAĞDAŞ EĞİTİMİ SAVUNUYORUZ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un eğitim hakkındaki görüşlerinin umut vaat ettiğini ancak bu uygulama ile değişen bir şeyin olmayacağını gördüklerini ifade eden Başkan Iltar, “Eğitim-İş olarak diyoruz ki acilen bu karar geri çekilmelidir. Bunun takipçisi olacağız. Bu ülkede hepimiz birlikte yaşıyoruz ve yaşamak zorundayız. Bizim gidecek başka bir yurdumuz,  yaşayacak başka bir kültürümüz yoktur. Eğitim-İş bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’ün bize gösterdiği yolda laik, demokratik, çağdaş, bilimsel, ulusal ve parasız eğitimi savunmaya devam edecektir.” MÜZEYYEN YÜCE             

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: