Antalya
08.09.2018
A
GÜNDEM , GÜNCEL
DMD hastaları, farkındalık gününde buluştu
DMD hastaları, farkındalık gününde buluştu

Türkiye’de 5 bin çocuğun mücadele ettiği kas hastalığı hakkında farkındalık oluşturmak isteyen hasta yakınları, ‘Dünya Duchenne Musküler Distrofi Fakındalık Günü’ kapsamında onlarca balonu gökyüzüne bıraktı

 

Türkiye’de 5 bin çocuğun mücadele ettiği kas hastalığı Duchenne Musküler Distrofi (DMD), hızla ilerleyen öldürücü bir hastalık olarak çocukların yaşamlarını tehdit ediyor.  Dünyada ve Türkiye’de bilinilirliği az olan hastalık hakkında farkındalık oluşturmak isteyen hasta yakınları, 7 Eylül’de gerçekleştirilen “Dünya Duchenne Musküler Distrofi Fakındalık Günü” kapsamında basın açıklaması yaptı. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan açıklamaya Ak Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırrrı Arısoy, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Halil Yalçın Yüksel, hastane doktorları, hemşireleri ve hasta yakınları katıldı.

TEŞHİS VE TEDAVİ MERKEZLERİ KURULSUN

Etkinlikte basın açıklaması yapan Duchenne Kas Hastalığı ile Mücadele Derneği Antalya İl Temsilcisi Dilek Günel, bir kas hastalığı olarak bilinen DMD’nin çocukluk döneminde başlayan ve ilerleyen çocukların fiziksel hareketlerini zorlaştıran, tekerlekli sandalyeye mahkum eden solunum ve kalp kasını etkilemesiyle 20' li yaşlarda yaşamı tehdit eden genetik geçişli kas erimesi hastalığı olduğunu söyledi. DMD hasta yakınları olarak amaçlarının hastalığın bilinirliği noktasında farkındalık oluşturmak olduğunu ifade eden Günel, Türkiye’de 5 bin çocuğun bu hastalık ile mücadele ettiğini söyledi. Dünyada bilimsel tedavi denemelerinin son noktaya geldiğini ifade eden Günel, DMD hastalığının tedavisi noktasında Türkiye’de çalışmalar yapılmasını istediklerini söyledi. Yetkililerden kas hastalıklarına yönelik teşhis ve tedavi merkezlerinin kurulmasını talep ettiklerini belirten Günel, “Çocuklarımız kaderine mahkum olmasın” diye konuştu.

AK PARTİLİ KÖSE AİLELERE DESTEK VERDİ

Basın açıklamasına destek veren Ak Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse de, DMD hastası bireylerin zor şartlar altında yaşamlarını idame ettirmeye çalıştıklarını ve hastalığın tedavisi noktasında tüm imkanları kullandıklarını ifade etti. Hasta yakınları ile yakinen ilgilendiklerinin altını çizen Köse, “Bu hastalığı ne kadar çok anlatabilirsek, farkındalık yaratabilirsek tedavi imkanlarının artacağını düşünüyoruz. Biz arkadaşlarımızın durumunu biliyoruz. Bu konuda doktorlarımızın ve devletimizin gayretleri var. Dünyadaki tedavi imkanları takip ediliyor. Gerek hükümetimize gerekse bize düşen ne varsa takipçisi olacağız” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE AKTİF ÇALIŞAN İKİ MERKEZDEN BİRİYİZ

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kas Hastalıkları Bölümü doktorlarından Doç. Dr. Aylin Yaman da DMD hastalığı hakkında bilgi verdi. Hastanelerine kayıtlı 800 kas hastası olduğuna dikkat çeken Yaman, bunlardan 98’inin DMD olduğunun altını çizdi. Kas Hastalıkları Merkezi’nin Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2011 yılından bu yana faaliyette olduğunu belirten Yaman, “Kas hastalıkları önemli bir halk sağlığı sorunu. Tanı, tedavi ve rehabilitasyon süreci bu hastalarımız için çok önemli” dedi. Hastanelerinde bulunan merkezin Türkiye’de aktif çalışan iki kas hastalıkları merkezinden biri olduğuna vurgu yapan Aylin Yaman, “Fiziki ve personel desteği ile daha iyi şartlarda daha iyi noktalara gelmeyi temenni ediyoruz. Yeni tedavi yöntemleri gündeme geliyor. Biz de şartların iyileştirilmesini talep ediyoruz” dedi. Basın açıklaması sonrasında DMD’li çocuklar ve katılımcılar ellerinde bulunan kırmızı renkteki balonları gökyüzüne bıraktı. MÜZEYYEN YÜ

Paylaş
ETİKETLER:
2018
YAZAR: