Antalya
07.09.2018
A
GENEL , GÜNCEL , POLİTİKA
CHP'de Konyaaltı revaçta
CHP'de Konyaaltı revaçta

1999’da ANAP’tan belediye başkanı seçilen Muhittin Böcek’in 2004 seçiminde CHP’den belediye başkanı seçilmesiyle CHP oylarının ivme kazandığı Konyaaltı, yerel seçimler öncesi aday adaylarının gözdesi durumunda. Büyükşehir’i düşünen Böcek’in koltuğuna talipli enflasyonu yaşanıyor.

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in 2019 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediyesi'ne aday olacağını açıklaması üzerine CHP'nin 'oy deposu' olarak bilinen Konyaaltı'nda aday adayı hareketliliği başladı. 2014 yerel seçimlerinde Muhittin Böcek'li CHP, oyların yüzde 59'unu almıştı. Konyaaltı'nda 16 Nisan referandumunda yüzde 73 oranında 'hayır' oyu çıkarken, son milletvekili seçimlerinde CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin oluşturduğu 'Millet İttifakı' yüzde 61 oranında oy aldı. 

BÖCEK: SÜREÇ YAKINDIR

Mevcut başkan Muhittin Böcek'in katıldığı bir toplantıda büyükşehir adaylığı konusundaki sorulara “Siyaset uzun ince bir yoldur. 25 yıldır insanlarla haşır neşirim. Güzel şeyler yapmaya çalıştık. Önümüzde büyük hedeflerimiz, büyük projelerimiz var. Önümüzdeki güzel günleri hep birlikte göreceğiz. Süreç yakındır" diye konuştu. Böcek'in 6 gün önce de Ankara'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etmesi, Büyükşehir adaylığının pekiştiğine yönelik iddiaları güçlendirdi.

YARDIMCISINI MI BIRAKACAK

Hedefini Büyükşehir adaylığı olarak belirleyen Böcek'in Konyaaltı'na yeniden aday olmayacağı sinyalini vermesinin ardından CHP'nin 'garanti' baktığı ilçeye başkan olabilmek için şimdiden aday adaylarının isimleri konuşulmaya başlandı. Aday adayları arasında ilk akla gelen isimlerden biri Belediye Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Konyaaltı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Avukat Cansel Tuncer Çevikol. Böcek’in A takımından olması ve kadın olması Çevikol’un aday adaylığında için bir adım önde olduğu değerlendirmesini sağlıyor.

ASAT’TAN KONYAALTI’NA

Bir zamanlar belediye meclis üyeliği de yaptığı Konyaaltı’nda yakın zamana kadar Böcek’e karşı etkili bir muhalif ses olarak görülen Ayhan Zor’un artık belediye başkan adaylığı ya da ilçe başkan adaylığı iddiasını kenara bıraktığı biliniyor. Zor’un adaylık yarışına girmek yerine bir süredir Konyaaltı’na hazırlanan ASAT’ın eski Genel Müdürü Fethi Yalçın’ı destekleyeceği söyleniyor. Başarılı bir bürokrat olarak bilinen Fethi Yalçın’ın parti genel merkezince de ciddi anlamda Konyaaltı adaylığı için teşvik edildiği söyleniyor. Böcek’in Büyükşehir’le sınırlı kalmasını, ilçe başkan adaylıklarına karışmaması görüşünü savunan bazı genel merkez yöneticilerinin Yalçın ismine sıcak baktığı öğrenildi.

ESEN’E TESELLİ ADAYLIĞI MI?
Son genel seçimde 5. sıradan milletvekili aday listesine konulmasına rağmen son dakikadan listeden çıkarılan eski İl Başkanı Semih Esen’in de gönlünün alınması adına Konyaaltı’na aday yapılabileceği konuşuluyor. Süleyman Sakin, Emrah Kıvanç Mısırlıoğlu gibi daha birçok ismin aday adayı olarak anılmasına rağmen Cansel Tuncer Çevikol, Fethi Yalçın ve Semih Esen’in daha avantajlı olduğu değerlendirmeleri CHP kulislerinde itibar görüyor.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: