Antalya
03.09.2018
A
GENEL , POLİTİKA
Fitch kredi notumuzu düşürdü
Fitch kredi notumuzu düşürdü

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Uluslararası Kredi kuruluşu Fitch’in Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notunu düşürdüğünü iddia etti. Kumbul, “Menderes Türel daha 4 ay öce Fitch raporunda Antalya’nın destan yazdığını söylüyordu. Fakat gerçekler öyle değilmiş. Şimdi Antalya’yı ne kadar zarara soktuğunuzu açıklayın” dedi.

     

 

CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul, Uluslararası Kredi Kuruluşu Fitch’in Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik kredi notuyla ilgili açıklama yaptı.  Kumbul, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2017 faaliyet raporunun görüşüldüğü 10 Nisan 2018 tarihli Büyükşehir Meclis toplantısında Uluslararası Kredi Kuruluşu Fitch’in, Antalya raporunu referans gösterip ‘destan’ yazdığını söylüyordu. Bu konuşmadan yaklaşık 4 ay sonra tam olarak 23 Temmuz 2018 Pazartesi günü Fitch, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu BB+'dan 'BB'ye indirip kredi notu görünümü 'hegatif' olarak açıklıyor. Yani Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notunu düşürüyor” dedi.

ARTIK KRAL ÇIPLAK

Kumbul açıklamasına şöyle devam etti: “2. etap raylı sistem için çekmiş olduğunuz 29.4 milyon Avroluk kredinin 2022’de ödeneceğini, 3. Etap Raylı Sistem Projesi için de 140 milyon Avroluk kredi anlaşması yaptığınızı, bu kredi ödemesinin 27 milyon TL’lik faizle ana para ödemelerinin 2022 yılında başlayacağını açıklamıştınız. Tüm bunları da Fitch’in raporlarına sırtınızı dayayıp söylüyor ve hatta, ‘Bugün Antalya Büyükşehir Belediyesi açık konuşuyorum, destan yazıyor destan’ diye övünüyordunuz. Sırtınızı dayadığınız ve raporlarını övünç kaynağı yaptığınız Fitch; 2018 yılı Temmuz ayında, kredi notunuzu düşürdü. Deniz bitti Sayın Menderes Türel ve artık kral çıplak” diyşe konuştu.

TÜREL’E SORULAR

“Raporlarıyla övündüğünüz Fitch, ‘Başarısızlığınızı’, Antalyamızı borç batağına sürüklediğinizi tescilledi” diyen Kumbul, “Bu kurlarla Antalya'yı borca batırdınız. Antalya, nesiller boyu, sizin ürettiğiniz borçla boğuşacak. Hesapsız borçlanma tıpkı Türkiye'mizin başını belaya soktuğu gibi, sizin olağanüstü performansınızla, Antalya’mızın başını daha ağır boyutta belaya soktu. Kur artışlarıyla Antalya’yı ne kadar zarara soktunuz, toplam borç stoğunun Türk Lirası cinsinden karşılığı nedir, yıllara yayılmış ödeme planı nasıl olacak? bu sorulara cevap bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı. (Haber merkezi)

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: