Antalya
03.09.2018
A
GENEL , GÜNCEL , SEKTÖREL
Ekonomiye LED dopingi şart
Ekonomiye LED dopingi şart

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, elektrik tüketiminin yüzde 65’inin aydınlatmada kullanıldığı ülkemizde, aydınlatma teknolojilerinde en az enerji harcayan LED teknolojisi tercih edilirse ekonomide doping etkisi yaratacağını açıkladı.

 

Haber: Işık TUNÇEL 

Avrupa Komisyonu, daha az enerji harcayan LED teknolojisine geçişi teşvik etmek için 1 Eylül'den itibaren halojen ampullerin kullanımını yasakladı. Konuyla ilgili Körfez Enerji’ye açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, mevcut kullanımdaki halojen lambaların LED lambalara göre 5 kat daha fazla enerji tükettiğini vurguladı. Öztürk, AB'nin halojen lamba kullanımını yasaklayarak enerji verimliliğinde en düşük kategori olan D sınıfına giren halojen lambalardan kaynaklı karbon salımını da yılda 15 milyon ton azaltmayı hedeflediğini belirtti.

LED 500 MEGAWATT TERMİK SANTRALE BEDEL

Kamuda aydınlatmada tüketilen elektrik miktarının yılda 3,14 milyar kw/h olduğunu ifade eden Öztürk, LED teknolojisinin kamudaki tüm aydınlatmalarda kullanılmasıyla bu rakamın 0,7 milyar kw/h'ye düşeceğini açıkladı. Prof. Dr. Mustafa Öztürk, tüketim miktarının bu oranda düşmesine ise şu örneği verdi: “Kamu binalarımızda LED aydınlatma teknolojileri tercih edildiğinde yaklaşık 500 megawatt kurulu güce sahip bir termik santral kadar enerji tasarrufu sağlamış olacağız. Yani bu sayede artık yeni bir termik santral kurmaya gerek kalmayacak. Kamuda aydınlatma ekonomimizi de toparlayacaktır. Bu kullanım alışkanlığı hem döviz tasarrufunu gerçekleştirecek hem de karbondioksit salınımımızı azaltacak”.

MALİYET BİR YILDA AMORTİ EDİLİYOR

Öztürk, konutlarda ise yılda 290 milyar kw/h elektrik enerjisi tüketildiğinden de bahsederek şöyle ekledi: “Konutlarda tüketilen bu enerjinin %15 ila %20'si sadece aydınlatma için kullanılıyor. Gece aydınlatmalarında akıllı aydınlatma sistemine giren Norveç bu tasarrufu sağlayan en önde ülkedir. LED (Işık Yayan Diyot) lambalar ilk etapta daha pahalı gibi görünse de aslında halojen ampullerden daha uzun süre kullanılabiliyor, daha az enerji harcıyor ve uzun vadede elektrik faturalarında tasarruf etme imkanı sağlıyor.Türkiye'de LED teknolojisini bir alışkanlık haline getirirse özellikle kamuda bu sistem için harcayacağı parayı bir yılda amorti edecektir. Zamanla kendi LED lambalarımızı da kendimiz üretirsek enerji tüketimimiz oldukça azalacak”.

HALOJEN LAMBALAR KISA ÖMÜRLÜ

Öztürk, halojen lambaların 2 bin saat gibi kısa ömürlü olduğu için sürekli maliyeti artırdığını ancak LED lambaların ortalama ömrünün yaklaşık 40-50 bin saat olduğunu da belirterek, “Bu kısa ömre rağmen halojen lambalar LED teknolojilere göre 5 kat daha fazla enerji tüketiyor. Hem maliyetli hem karbon salınımı yüksek olan bu lamba kullanımını biz de ülkemizde azaltmalıyız.

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: