Antalya
28.08.2018
A
SAĞLIK
İçinde 17 yaşında Aleyna yaşıyor
İçinde 17 yaşında Aleyna yaşıyor


Döşemealtı Halil Akyüz Anadolu Lisesi 12'nci sınıf öğrencisi Aleyna Hatun Budanır, okul harçlığını çıkarmak için çalıştığı Burdur- Antalya yolu üzerindeki çamaşırhaneden 16 Ağustos günü saat 08.00 sıralarında çıkıp, servis aracına bindi. Antalya yönünde giden servis sürücüsü, iddiaya göre, yan yola girmeden Aleyna Hatun'u ana yol üzerinde indirdi. Yolun karşısına geçmek isteyen Aleyna Hatun'a, H.K. yönetimindeki 07 FC 645 plakalı otomobil çarptı. Vücudunda birçok kırık, iç organlarında ise hasar oluşan Aleyna Hatun Budanır, sağlık görevlilerince ambulansla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne götürüldü.

4 KİŞİYE NAKİL

Yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren Aleyna Hatun'un beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından babası Şahimerdan Budanır'ın onayıyla kalbi, böbrekleri, karaciğeri, akciğeri, pankreası ve 2 korneası, organ bekleyen hastalara nakledilmek üzere operasyonla alındı. Aleyna Hatun'un kalbi Burak Zeybek'e, karaciğeri Kemal Çevik'e (62), böbrekleri de Mehmet Taşkın (42) ve Recep Dede'ye (55) nakledildi. Akciğer ve pankreas ise kullanılamadı. Aleyna Hatun Budanır'ın kornealarının da uygun hastalara nakledileceği belirtildi.

İLK İŞİM AİLESİYLE GÖRÜŞMEK OLACAK

Aleyna Hatun Budanır'ın kalbinin nakledildiği Burak Zeybek'in Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğum Bakım Servisi'nde tedavisi sürüyor. Sağlık durumu iyiye giden Zeybek, "Aleyna'nın ailesine çok teşekkür ederim. İyileştikten sonra ilk işim ailesiyle görüşmek olacak" diye konuştu. Burak Zeybek, organ nakli çağrısında da bulundu.

1 YILLIK SÜREÇ ÇOK ZORLU GEÇTİ

Çocuklarını tedavi sürecinde yalnız bırakmayan Müzeyyen- Ali Zeybek çifti de tedavinin tamamlanmasını bekliyor. Müzeyyen Zeybek, "Burak, 2017 yılının Temmuz ayında birden rahatsızlandı. Daha önce hiçbir rahatsızlığı yoktu. Önce Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gittik. Orada kalp yetmezliği teşhisi koydular ve hemen yatması gerektiğini söylediler. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geldik 20 gün yoğun bakıma yatırdılar. 1 yıllık süreç çok zorlu geçti. Kalp kapasitesinin yüzde 10'larda çalıştığını öğrendik. Yaklaşık 1 yıl çok halsiz ve güçsüz geçti. 1 yılı geçen süre organ bekleme sırasında bulunuyorduk" dedi.  (DHA)


 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: