Antalya
16.08.2018
A

 

AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, siyasette babası rahmetli Hamza Taş’ın yolundan gidiyor. Mutlaka eksikleri vardır. Mesela; açıklama yaparken konulara olan hakimiyeti eksik ve fazla tekrar yapıyor. Ancak gündem belirleme ve muhalefeti peşinden sürükleme konusunda babası kadar yetenekli.

Taş, ülke ekonomisinin durumu ortadayken, yerel yönetimlerin başarısı tartışılırken, partisine ve partililerini koruma altına almak için en akıllıca yolu seçiyor.

İktidarda olan eleştirilir... AK Parti’nin ve organlarının da eleştirilecek yönleri vardır. Ancak Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 13 belediyeyi yöneten AK Parti, gündemi belirleme konusunda rakiplerine fırsat vermiyor.

Şahsen Muratpaşa Belediyesi’ni ve Başkan Ümit Uysal’ı başarılı bulanlardanım. Ancak CHP tabanının bile partili belediyesini eleştirmesini sağlayacak bir çıkış yapıyor AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş. Sosyal medyaya bakınca amacına ulaştığını da görebiliyoruz.

AK Partili bazı belediyeler biliyorum, halkın seçim gününü saydığı, ilçe teşkilatı ile adeta savaş halinde olan... Vizyon olarak çok gerilerde olan, proje olarak gösterilebilecek tek bir icraatı olmayan. Hatta, vizyon olarak Muratpaşa Belediyesi ve Başkan Ümit Uysal’ın yanından geçemeyecek belediyeler ve başkanlar var. İsim de verebilirim, ancak spesifik örnek konuyu amacından uzaklaştırır.

Ancak 17 yıllık AK Parti, 100 yıllık CHP’ye göre örgütlenmesi ve kurumsallaşmasını tamamladığı için gündemi istediği zaman belirleyip, yeterli gördüğü yerde de bitiriyor.

Dün İbrahim Ethem Taş’ın toplantısını izlerken, yerel seçimlerin nasıl geçeceği ile ilgili genel hatlarıyla bilgi sahibi oldum: Gündemi yine AK Parti ve kurmayları belirleyecek. CHP’nin dikkatini Muratpaşa’ya çevirip Kepez gibi stratejik ilçelerde oylarını artıracaklar. Nüfus olarak küçük olan, ancak Büyükşehir için büyük önem taşıyan ilçelere ağırlık verilecek.

Taş’ın açıklamaları çok anlamlı ve iddialı.

Yerel seçimlerde Muratpaşa’yı alacaklarını açıklamak, çok iddialı bir hedef. Ancak bu hedefe ulaşılırsa çok büyük sükse de yapılır.

Ne var ki bu tür açıklamalar ve yüksek beklentiler, parti tabanını ve seçmeni hayal kırıklığına da uğratabilir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muharrem İnce cephesinde yaşandığı gibi.

AK Parti olarak Muratpaşa Belediyesi’ni kazanmayı hedeflemek çok iddialı bir hedef. Siyasette çıtayı yüksek tutmak ve zor hedeflerin peşinde koşmak güçlü insanların yapabileceği iştir.

CHP bu tür manevralardan en az yara ile çıkmayı amaçlıyorsa yöntem değiştirmek zorunda. Çünkü sadece eleştirmek, bugüne kadar işe yaramadı. Toplum, eksik veya hatalı da olsa icraat yapan siyasileri tercih ediyor. İdeolojik siyaset, günümüz toplumunda karşılık bulmuyor.

İbrahim Ethem Taş’ın açıklamalarına cevap vermek, belirlenen gündemin arkasından gitmekten başka işe yaramaz.

AK Parti, zayıf olduğu ilçelerden birinde iddiasını ortaya koyarken,

CHP’nin de Kepez gibi zayıf olduğu ilçelerden birisi ile ilgili iddialı çıkış yapabilir.

Üstelik CHP’nin Kepez’i kazanma ihtimali, AK Parti’nin Muratpaşa’yı alma ihtimalinden daha yüksektir.

AK Parti’nin, sosyal demokrat bir isimle Muratpaşa’ya gireceğini düşünürsek, önümüzdeki dönem Muratpaşa savaşları izleyeceğiz demektir.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok