Antalya
15.08.2018
A
POLİTİKA
'Türel çözdü' haberi gerçekçi değil
'Türel çözdü' haberi gerçekçi değil

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen yazılı bir açıklama yaparak, “Türel, Side’nin yıllardır bekleyen imar sorununu çözdü” başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını, Büyükşehir Belediyesi’nce verilen bilgilerin eksik ve kamuoyunu yanıltıcı nitelikte olduğunu söyledi. 

 "Side Belediyesi’nce 1992 ve 1993 yıllarında yapılan 6 bölgelik imar uygulaması, yapılan hatalı çalışmalar nedeniyle1998 yılında İdare Mahkemesi kararları ile iptal edilmiş olup, 4 bölgede yeniden yapılan imar uygulamaları ile mahkeme kararları gereği yerine getirilmiş, 1. ve 2. bölgelerde mahkeme kararlarının gereği yerine getirilmemiştir. 6360 Sayılı yasa gereği ile belediyeler birleştikten 1 yıl sonra, bu konuya vakıf olunmuştur" diyen Şükrü Sözen,  "Manavgat Belediye’mizce, mahkeme kararlarındaki iptal gerekçelerini (1. ve 2. bölge için) gidermek amacıyla çalışma başlatılmış, davanın tek muhatabı olan Manavgat Milli Emlak Müdürlüğü ile görüşülmüş, 2. bölge için mutabakata varılmıştır. Hazırlanan imar uygulaması dosyası, belediye encümenimizce uygun görülerek 5216 sayılı yasanın 7. maddesince onaylanmak üzere 24 Ağustos 2017 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmiştir" ifadelerini kullandı.  

TAMAMI ÇÖZÜLMEDİ

“Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce 2 Ekim 2017 tarih ve 45251 sayılı yazısıyla dosyamız geri iade edilmiştir. Bunun üzerine 2. bölge için almış olduğumuz encümen kararı, encümenimizce iptal edilmiş, imar uygulamasının Büyükşehir Belediyesi’nce yapılması için yeniden karar alınmıştır. Karar, Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmiş, Büyükşehir Belediyesi ise tarafımıza yazdıkları son yazıyla görevin Manavgat Belediyesi’ne ait olduğunu belirtmişlerdir. Bunun üzerine belediyemizce her iki bölge (1. ve 2. bölge) için imar uygulaması ihale çalışmaları devam etmektedir" diyen Şükrü Sözen, "Sadece 2.bölgeye ilişkin Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce encümen kararı alınmış olup,sorunun tamamı çözülmüş gibi bir dil kullanılmıştır. 1. Bölgeye ilişkin herhangi bir çalışma ise yapılmamıştır" dedi.

NE DEĞİŞTİ DE KABUL EDİLDİ?

"Daha önce Manavgat Belediyesi’nin çalışma yapıp Büyükşehir’e gönderdiği dosya, kabul görmeyip, onaylanmadan tarafımıza iade edilmişken, aynı çalışma Büyükşehir Encümenine geldiğinde hiçbir değişiklik yapılmadan onaylanmıştır" diyen Sözen, "Belediyemiz encümenince gönderilen dosya, ne değişti de önce iade edilip, sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce hiç bir değişiklik yapılmaksızın Büyükşehir encümeninde kabul edilmiştir? Encümenimizce karar alınan ve bizim gönderdiğimiz dosya, hukuksuz ise aynı içerikteki dosya, Antalya Büyükşehir Belediyesi encümenince nasıl kabul edilmiştir? Hukuki ise, o zaman neden belediyemize iade edildi?" sözlerine yer verdi.  Mustafa KOÇ

 

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: