Antalya
10.08.2018
A
GENEL , EKONOMİ
Sokaktaki lezzetler bu festivalde buluşuyor
Sokaktaki lezzetler bu festivalde buluşuyor

Türkiye’nin yanı sıra 15 ülkenin katılacağı Sokak Lezzetleri Festivali için geri sayım başladı. Festival Kurucusu Barış Yalaz, ücretsiz Antalya piyazının dağıtılacağı festivale, yüzde 25’i turist olmak üzere 60-70 bin kişi beklediklerini söyledi

Antalya’da 7-9 Eylül tarihlerinde yapılacak Sokak Lezzetleri Festivali’nin tanıtım toplantısı düzenlendi. Festival Kurucusu Barış Yalaz, Şef Bilge Erk, Festival Reklam Ajansı Necdet Alkandemir ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni’nin katıldığı toplantıda, festival hakkında bilgi verildi.

TURİZME KATKI

Festival Kurucusu Barış Yalaz, festivalin geleneksel hale geleceğini belirterek, Antalya turizmine katkı sunmak istediklerini söyledi. Turistin şehir merkezine inmesi için bu festivalin çok önemli olduğunu belirten Yalaz, “Rusya ve Avrupa’daki tur operatörleri ile görüştük. Festivale 60-70 bin ziyaretçi bekliyoruz ve bunun yüzde 25’ini turistler oluşturacak. Geleneksel ve modern sokak lezzetlerinin yer alacağı festivale, 0-12 yaş arası çocuklar, şehit yakınları, gaziler, engelliler ve emekliler ücretsiz girecek. Normal giriş fiyatı ise 15 TL” dedi.

PİYAZ DAĞITILACAK

Festvalde Antalya’nın sokak lezzetlerinin de yer alacağını belirten Yalaz, şunları söyledi: “Festivallin açılışında dev kazanda Antalya piyazı pişirilip ücretsiz dağıtılacak. Patenti alınan piyazın tanıtımına katkı sunmak istiyoruz. Başta Osmanlı lezzetleri olmak üzere, Antalya’ya özgü sokak lezzetlerinin tamamı yer alacak. Bunun yanı sıra 15 farklı ülkeden 3’er menü uzmanı aşçı gelecek. 3 gün boyunca çeşitli aktiviteler, çocuk gösterileri, konserler, şeflerin yönetiminde yemek yarışmaları ve sokak lezzetleri sunumu yapılacak”.

KATILACAK ÜLKELER

7-9 Eylül tarihlerinde Aktur Lunapark yanındaki 10 bin metrekarelik alanda açılacak olan Sokak Lezzetleri Festivali’ne 15 ülke katılacak. Festivalde Türkiye’nin yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Tayland, Hindistan, Japonya, Lübnan, Hollanda, Rusya, Çin, Fransa, Bosna Hersek, Ürdün, Küba, Singapur, Meksika, İtalya ve Sri Lanka stant açacak. Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: