Antalya
10.08.2018
A

Eski defterler açıldı demeyin şimdi.  Sadece ‘keşke’ diyebileceğimiz bir konuyu aktaracağım. Ruhlar bölgesine dönen EXPO 2016 alanına bakalım. Her kafadan bir ses çıkıyor. Son olarak Tarım İl Müdürlüğü’ne verildiğini öğrendik, ne yapılacağı muallâk. Yapımı sıkıntıydı, bitişi de öyle oldu. Devasa alan öylece kalakaldı.  EXPO 2016 alanına ne yapılır bilemiyorum ama ‘keşke’ EXPO ile birlikte Antalya stadyumu da aynı bölgeye yapılsaydı.

100. Yıl’daki Antalya Stadyumu 2015’te açıldı. O dönem EXPO 2016 için yer arayışı da sürüyordu. Değerli büyüklerimiz stadyumu neden şuan ki EXPO alanının yanına yapmayı düşünmedi ki?

Sadece hayal edin… EXPO 2016 ve 33 bin kişilik stadyum yan yana. Maça gelenler önce EXPO’yu gezebilirdi. Gerçi EXPO’da nisan ayında açıldı, belki çok fazla maç izleme imkanı olmazdı ama, kesinlikle bir sinerji oluşurdu. Zaten EXPO 2016 aracılığıyla bölgenin alt yapı ve ulaşım sorunları kendinden halloldu. Tramvay da yapıldı. Havalimanı dibinde.

Ve hepsinden önemlisi otopark ve trafik sorunu tamamen ortadan kalkardı. Şuan ki stadyumun durumunu ele alalım. Geride kalan 3 yıl gösterdi ki stadyum maç dışında kullanılmıyor. Bunun yanı sıra maç günlerinde trafik keşmekeş, otopark sorunu hat safhada, Meltem, 100. Yıl, bitiyor. Ve bu daha başlangıç. Antalya’nın sürekli göç alan ve motorlu taşıt sayısı en çok artan şehirlerden biri olduğunu göz önünde bulundurursak 5 yıl sonrasını düşünemiyorum bile. Mevcut stadyuma giden karayollarını genişletme şansınız yok, yeni yol açma şansınız yok, oraya raylı sistem döşeme şansınız yok (yapılırsa yollar iyice daralacak) O halde 15 günde bir maç yapılan stadı neden şehrin göbeğine yaptık?

Bunun yanı sıra EXPO 2016 alanına yakın olan Çalkaya’nın imar sorunu Büyükşehir Belediyesi tarafından çözüldü. Belediyenin orayla ilgili farklı projeleri var. Güzelleşen, büyüyen bir Çalkaya, onun yanında Aksu, stadyum ve EXPO 2016… Başarılı bir proje çıkabilirdi. UEFA kriterlerini de düşünelim. Neydi önemli kriterlerden biri: stadyum yakınında hastane olması. Alın size Aksu’ya yatırım için bir fırsat. Stadyum sayesinde kamu hastanesi yapılarak kentin doğuya doğru büyümesi de sağlanmış olurdu. Bunları tabi ‘keşke’ demeden evvel kenti yönetenlerin düşünmesi gerek. Mevcut fotoğrafa baktığımızda kentin göbeğinde 15 günde bir maç yapılan ve o günlerde şehrin tüm trafiğini kilitleyen bir stadyum, geleceğe belirsiz bir EXPO alanı görüyoruz… Sizce doğru olan hangisi?

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok