Antalya
09.08.2018
A
GENEL , EKONOMİ , GÜNCEL
Antalya Piyazı tescillendi
Antalya Piyazı tescillendi

ANTALYA'nın yöresel lezzetlerinden Antalya piyazına Mart ayında Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), ilk tescil belgesini Kalekapısı'ndaki tarihi Topçu Restoran'a verdi. 'Antalya Piyazı' adı altında tescil belgesi olmayan işletmeler, artık satış yapamayacak

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) adına tescili yapılan Antalya Piyazı'nın coğrafi işaret tescil töreni Kalekapısı'nda bulunan Topçu Restoran'da yapıldı. Antalya Piyazı'nın ilk tescil sertifikası tarihi Topçu Restoran'a verildi. Topçu Restoran'ın işletmecisi Koray Gül ile birlikte tezgah başına geçip Antalya Piyazı ve tescil işlemiyle ilgili bilgiler veren ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalya Piyazı’na coğrafi işaret tescil belgesi uygulamasına Antalya'mızın tarihi Topçu Kebap restoranında başlıyoruz.  Hem yöresel ürünlerimizi geliştirmek hem de restoranlarımızı teşvik etmek için bu belgeyi böyle törenle veriyoruz. Antalya piyazı için tören düzenliyoruz, umarım ki, bundan sonra başka yöresel ürünlerimiz için de tören yaparız" dedi.  

 

ATSO'DAN İZİN ALMALARI GEREKİR

"Bir kentin kimliği mimarisi, yemekleri, esnafı, insanlarının davranışı, sanat gibi unsurlardır.  Biz bu nedenle 2016 yılından itibaren önemli yöresel ürünlerimiz için coğrafi işaret tescili alıyoruz. Antalya piyazı tescil çalışmasına da 2016 yılında başladık, bu yıl tescil aldık ve bugün ilk tescil belgemizi veriyoruz. Tahinli piyaz bir Antalya buluşudur, Antalya'nın fikri mülkiyetidir, bu hakkımıza herkes saygı göstermelidir" diyen Davut Çetin, “Antalya Piyazı üreten, satışa sunan ya da menüsünde, kartvizitinde, ambalajında, tabelasında, ticari unvanında vb. yerlerde bu adı kullanan ya da satış, pazarlama, reklam, promosyon vb. faaliyetlerinde bu adı kullanan veya kullanmak isteyen kişiler hak sahibi olan ATSO'dan kullanma izni almaları gerekmektedir. İstanbul'da bazı restoranlar Antalya piyazı adıyla servis yapıyorlar, onların da artık bizden onay almaları gerekiyor" diye konuştu.

 

SIRADA BAŞKALARI VAR

"Dünya coğrafi işaretler pazarı 200 milyar dolara ulaştı. Avrupa Birliği'nde bu pazar 55 milyar avroluk bir değere ulaşmıştır. Türkiye'de coğrafi işaret alabilecek yaklaşık 2 bin 500 ürün bulunmakta. Bugüne kadar 363 ürün için tescil alındı, 408 ürün coğrafi işaret için sırada" diyen Çetin, "Biz de halen Antalya Turunç Kabuğu Reçeli, Antalya Bergamot Kabuğu Reçeli, Antalya Usulü Kabak Tatlısı ve Antalya Serpme Böreği için tescil alma çalışmalarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

ANTALYA KÜLTÜRÜNÜ TANITALIM

 

 

"Antalya Piyazı konusunda ilgi çekmek ve farkındalık yaratmak için bütün oda ve borsalarımızla işbirliği yapacağız. Antalya turizmi bu tür kültür çalışmalarıyla, gastronomiyle gelişmelidir. Restoranlarımız hem geleneğe sahip çıkmalı hem yenilik yapmalı hem de turisti çekecek kampanyalar yapmalıdır. Bunları yapmadan oturursak, kent merkezinde restoranlar ve mağazalar özgün ürün satmazsa turizmi ve ticareti geliştiremeyiz" diyen Çetin, "Yerel basınımızın da bu konuda sorumluluğu olduğunu söylemek istiyorum. Yöresel ürün ve mutfağa dikkat çekmeliyiz. Antalya'nın usta şeflerini yazmalı, tanıtmalıyız. Antalya'da yaşayan herkese Antalya kültürünü tanıtmalıyız" dedi.   Mustafa KOÇ 

 

KUTU KUTU KUTU...

 

Antalya Piyazı nasıl yapılır?

 

Coğrafi İşaret alan “Antalya Piyazı”nın tarifi Topçu Restoran'ın işletmecisi Koray Gül tarafından yapıldı. Gül'ün piyaz tarifi şu şekilde:

Kullanılan Malzemeler

Kuru fasulye, tahin, sarımsak, kaya tuzu, limon suyu, sirke, domates, soğan (isteğe göre), yumurta (isteğe göre), maydanoz, zeytinyağı.

Ana Malzeme

1 kg kuru fasulye: Sıra tipi kuru fasulye (mat, damarlı, küçük taneli)

Tarator (özel sos) Malzemeleri

Haşlanmış kuru fasulye 2-3 yemek kaşığı (Piyazcıların bazıları sosa fasulye koymadıklarını, sosunu yoğunlaştırdığını söylemektedirler.)

1 kg tahin: Kavrulmamış, açık renkli, yerli susamdan yapılmış tahin

1 baş sarımsak: Kaya tuzu ile dövülmüş yerli sarımsak

1 yemek kaşığı tuz: Kaya tuzu

250 ml. limon suyu: Mevsimine göre Antalya’da yetiştirilen Kara limon veya İnterdonato limonu suyu

250 ml. sirke: Üzüm sirkesi

Üst Malzemeler

Domates: Mevsimine göre tarla veya sera domatesi

Soğan: Beyaz, tatlı soğan (isteğe göre)

Yumurta: Haşlanmış yumurta (isteğe göre)

Maydanoz: Günlük, taze maydanoz

Zeytinyağı: Naturel sızma

Fasulye Haşlama

Fasulye bir gün önceden tuzlu suda ortam sıcaklığında bekletilir. Geceden bekletilen suyu dökülür, birkaç kez suyu değiştirilir. Üste çıkanlar ve köpüğü alınır. Fasulyeler çatlayıp iyice pişinceye, haşlama suyu çekilir gibi oluncaya kadar haşlanır ve ılımaya bırakılır. Süzülerek tabağa alınır.

Tarator Hazırlama

Tarator sosu hazırlanırken tahin, limon suyu, kaya tuzu, sarımsak ve sirke (isteğe bağlı 2-3 yemek kaşığı haşlanmış fasulye) kullanılır. Büyük çaplı üretimde oran olarak, 1 kg tahine 250 ml. sirke, 250 ml. taze sıkılmış limon suyu, 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 baş sarımsak kullanılır.

Servise Hazırlama

Fasulye ılıkken üzerine tarator sosu gezdirip, karıştırılır, üzerine de doğranmış domates, isteğe göre soğan ve haşlanmış yumurta eklenir. Zeytinyağı ve maydanoz ile süslenerek servis edilir.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: