Antalya
08.08.2018
A
GENEL , SEKTÖREL
Günah keçisi değiliz
Günah keçisi değiliz

ANTKOMDER Başkanı Akçan, komisyoncular olarak tarım sektörünün günah keçisi haline getirildiklerini belirterek, “Enflasyonun, çiftçinin para kazanamamasının, pazardaki ürünün pahalı olmasının sebebi olarak hep biz gösteriliyoruz. Bu gidişle toptancı haller bitecek ve AVM’ler ürünü doğrudan çiftçiden yok fiyatına alacak” dedi

 

Haber: Hasan YAVAŞLAR 

 

Antalya Toptancı Hal komisyoncuları Derneği (ANTKOMDER) Başkanı Nevzat Akçan, komisyoncuların büyük sıkıntı içinde olduğunu belirtti. Haldeki işadamlarının bir kısmının iş değiştirdiğini, bazılarının battığını, bazı arkadaşların da dükkanlarını sattığını belirten Akçan, “Özellikle son 5 yılda aracılarla ilgili dedikodular mesleğimizi çok yıprattı. Şu anda sektörde para yok. Milletin dediği gibi çiftçiden 1 TL’ye aldığımızı 5 TL’ye satmıyoruz” dedi.

‘HAL’LER BİTİYOR!

Böyle devam ederse ‘Toptancı Hal’lerin biteceğini söyleyen Akçan, “Haller bittiği zaman zaten üretim bitecek. 10 yıl sonra bunlara şahit olacağız. Hallerin kuruluş amacı, komisyoncunun ve ihracatçının para kazanması değildir. Amaç; üreticinin mallarını değerlendirmesidir. Haller kimsenin tek elinde değil. Burada alıcı ile satıcı arasında oluşan doğal borsada ürünler değer buluyor. Devletin halleri kurma konusundaki amacı çok doğru. Şimdi bu amaç dışına çekilmek isteniyor” ifadelerini kullandı.

25-30 MİLYON BATIK PARA

Sektörün en önemli sorununun sıcak para akışının sağlanamaması olduğunu belirten Akçan, “Biz komisyoncular olarak çiftçiye paramızı ödemek zorundayız ve ödüyoruz. Ancak satığımız kişiden paramızı alamıyoruz. Çünkü yaş sebze beklemez. O günkü şartlarda satmam lazım. Satıyorum ve çiftçinin parasını ödüyorum. Ancak sattığım kişiden paramızı alamıyoruz. Şu anda toptancı halindeki esnafın 25-30 Milyon TL civarında alamadığı batık parası var’ ifadelerini kullandı.

KRİZLERDEN BIKTIK

Toptancı Hali’nden uzaklaşmaların yaşandığını belirten Akçan, şunları söyledi: “Bazı arkadaşlarımızın işi bozuldu ve kapatıp gitti. Birkaç arkadaşımız gelişmelerden korktu ve sattı. Bazı arkadaşlar da dükkanını satmak istiyor ama satamıyor. Çünkü müşteri bulunamıyor. Ben de ‘sektör bitiyor’ diye üretim ayağını çoğaltıyor, sürekli sera yapıyorum. Çünkü sistemle kavga edemezsiniz. İhracatçı arkadaşlarımız da, ya tohum ya gübre işine giriyor. İhracatçının, ihracat yaparak para kazanma şansı yok. Çünkü birgün uçak düşüyor kriz çıkıyor, sonra başka bir nedenle kriz çıkıyor. İhracatçının artık krizlere dayanacak mecali kalmadı”.

YENİ PAZAR ŞART

Yaşanan krizden çıkmanın yolunun yeni pazarlar bulmak olduğunu belirten Akçan, “Bu işin en önemli ayağı; yeni pazar. Yeni pazar bulunamadıktan sonra boşa uğraşıyoruz. Cari açığı kapatmak ve çiftçiye para kazandırmak için ihracatı artırmak zorundayız” dedi. Antalya’da tarıma yön veren birimlerle sürekli bir araya gelip görüştüklerini ancak sonuç alamadıklarını belirten Akçan, “Bu birimlerden oluşan bir komisyon kurulmalı ve o komisyonlar çalışmalı. Ancak o komisyonda Bakanlıktan, mühendislerden, ziraat odasından herkes olmalı. Orada alınan kararlar uygulanmalı” diye konuştu.

KOMİSYONUMUZ YÜZDE 8

Toptancı Hali’ndeki komisyoncuların çiftçi ile üretici arasında köprü görevi yürüttüğünü belirten Akçan, “Biz çiftçi adına yüzde 8 komisyonla çalışan vergiye tabi, herşeyi kayıtlı insanlarız. Köylünün ürününü ne kadar yüksek fiyata satarsam, aldığım komisyon da o kadar artar. Sebze meyve fiyatlarındaki artışın sebebi asla komisyoncu değildir. Sebze meyve üretiminin maliyeti son 4 ayda yüzde 30 arttı. Sebze meyve fiyatlarındaki artışın sebebini nasıl olur da komisyoncuya bağlayabilirsiniz” şeklinde konuştu.

BAKAN’IN AÇIKLAMASI

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Daha ucuz sebze-meyve yedireceğim” açıklamasına tepki gösteren Akçan, şunları söyledi: “Yeni Tarım Bakanı açıklama yaparak, ‘Daha ucuz sebze-meyve yedireceğim’ diyor. Bunu yapmak için maliyetleri düşürmek gerekiyor. Çiftçi zaten zarar ediyor, fiyatları biraz daha düşürürseniz, çiftçilerimiz buna en fazla birkaç yıl dayanır. Ondan sonra ithal ürüne başvurmak zorunda kalırız. İthal ürün demek, cari açık demek. Yazık oluyor bu ülkeye”.

SURİYELİ İŞÇİ GERÇEĞİ

Komisyonculuk yaparak ayakta kalmanın artık imkansız hale geldiğini belirten Akçan, “O nedenle birçok arkadaşım ek iş yapıyor. Mesela ben sera üretimimi artırdım. Birçok arkadaşım da üretime yöneldi. Haller bu şekilde devam ederse 3-5 yıl sonra biter. Komisyon işi biterse, kayıt dışına çıkacağız. Şu anda zaten hal esnafının eleman ihtiyacını Suriyeliler karşılıyor. Şu anda halde çalışan işçilerin yüzde 40’a yakınını Suriyeliler oluşturuyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi çalıştırabilecek Türk eleman bulamıyor. İkincisi ise Suriyeliler daha ekonomik” dedi.

TOPLUMSAL DENGE

Tarımın toplumsal denge için önemli bir sektör olduğunu belirten Toptancı Hal Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzak Akçan, sözlerini şöyle tamamladı: “Üreticiye kazandırmadığımız sürece bu sektör ayakta kalamaz. Tarımla uğraşması gerekirken, para kazanamadığı için büyük şehirlere gelen genç nüfus, asgari ücretle iş arıyor. İş bulan buluyor, bulamayan başka yollara sapıyor. Tarım, toplumun ıslahı için de önemli bir rol oynuyor. Büyük AVM’ler artık direk üreticiden mal alıyor. Bu küresel marketler, ürünleri normal fiyatın da üzerinde satıyor. Böyle devam ederse, üretici zarar edecek ve 5-10 yıl sonra sebze meyveyi de ithal edeceğiz”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: